Proč je důležité podporovat neziskové organizace?

V obraze / 1.6.2014

Chcete změnit svět k lepšímu? Jako jedinec to samozřejmě můžete dokázat, ale větší šanci budete mít ve skupině. A právě od toho jsou tu neziskovky.

Co je to nezisková organizace?

Už slovo nezisková dává tušit, že nejde o žádnou firmu nebo společnost, jejímž účelem je vytvářet zisk. Naopak, přínos neziskovek je určen výhradně k obecně prospěšné činnosti nebo k neziskové činnosti pro soukromý prospěch. Před pojem nezisková organizace si přidejte ještě slovo „nevládní“, což znamená, že není zřizována státem a je zcela nezávislá a apolitická.

Pokud se zajímáte o lidská práva, můžete podpořit například Amnesty International, Člověka v tísni nebo UNICEF. Že je vám bližší ekologie? Zkuste Greenpeace, Hnutí Duha nebo Děti Země. Pak jsou tu také nejrůznější organizace starající se o potřebné, mentálně postižené a tak dále.

Spolehněte se na opravdové odborníky

Ředitelé největších neziskovek nejsou politicky angažovaní ani nepodporují žádné strany. To však neznamená, že se v politických kruzích nesnaží bojovat za lepší zítřky. Nikdy však neprosazují své zájmy, ale zájmy celé organizace.

Navíc jsou ve svém oboru považováni za opravdové kapacity. Nikdy se tak nemůže stát, že by takovou organizaci vedl člověk bez dobrých morálních a teoretických předpokladů. Což se o politicích zrovna říci nedá.

Prohlédněte si úspěchy

Na webových stránkách neziskových organizací se také můžete dočíst, na jaký problém v současnosti nejvíce cílí. Zároveň si tam projděte i celou jejich minulost. Možná budete překvapeni, kolika úspěchů už neziskovky docílily. A že jich je!

Zkontrolujte výroční zprávu

Na tom samém místě si určitě otevřete i každoroční výroční zprávu, ve které si v klidu projděte jejich hospodaření s finančními dary. Je velmi důležité, aby na vás vše působilo důvěryhodně. Kdybyste na výroční zprávu nenarazili nebo by vám ji neziskovka odmítla poskytnout, její podporu si pořádně rozmyslete.

U těch největších k něčemu podobnému nedojde, ale stejně jako všude jinde, tak i v tomto prostředí se může vyskytovat nějaký šotek.

Pomozte i vy

Činnost neziskových organizací samozřejmě nejvíce závisí na peněžních darech podporovatelů. Aby mohly dosahovat svých cílů, musí mít dostatek financí. Jen díky nim pak mohou na daný problém zapůsobit co možná největší silou.

I vy můžete přispět. Lze to jak přes webový formulář, tak i prostřednictvím recruiterů na ulicích.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: Bartek Ambrozik, sxc.hu

Václav Komárek

Václav Komárek

Netrpím předsudky, rád říkám své názory. Na věci nahlížím z více stran. Svět totiž není černobílý, ale krásně barevný!

Zanechte komentář