Za vším stojí církev aneb proč slavíme Silvestra?

V obraze / 31.12.2012

Málokdo by asi řekl, že za dnem, který je ve znamení oslav a alkoholu, stojí papež.

31. prosince 335

Svatý Silvestr byl již 33. papežem v pořadí. Církev vedl 21 let a byl osmým nejdéle vládnoucím papežem. Je patronem úrody a domácích zvířat. Vyobrazován bývá s mušlí či býkem.

Tohoto dne zemřel papež Silvestr I., který „vládl“ církvi od 31. ledna 314, tedy 21 let. Není doloženo, v kolika letech se stal papežem, ale některé prameny uvádějí, že mu bylo 21 let. V době jeho narození a mládí, za císaře Diocletiana, byli křesťané pronásledováni a budoucí papež se v této době schovával v lesích kousek od Říma.

„Lesní muž“

Proto si jako své jméno vybral právě Silvestra, které pochází z latinského silva, což znamená les a lesní obyvatele. Papeže Silvestra I. provází několik legend. Podle jedné z nich uzdravil císaře Konstantina Velikého a ten mu za jeho vyléčení z lepry daroval pozemky, na nichž se momentálně nachází samotný Vatikán. Poté mu přenechal světskou vládu nad Římem a západní Evropou.

Nejdríve byl papež Silvestr I. pohřben v bazilice Sv. Priscilly, později byly ostatky převezeny do chrámu San Silvestro in CapiteI. Zdroj: Elvis Santana, sxc.hu

Nejdříve byl papež Silvestr I. pohřben v bazilice Sv. Priscilly, později byly ostatky převezeny do chrámu San Silvestro in CapiteI. Zdroj: Elvis Santana, sxc.hu

Konec pronásledování

Spor papeže a vyznavačů ariánství. Ti tvrdili, že Ježíš byl Bohem přijat za syna a není stejné podstaty jako on.

Známý Nicejský koncil vyřešil spory o Kristovi ve prospěch papeže Silvestra I. Za dobu co byl papežem se Řím dočkal obrovské proměny z pohanského na křesťanský. Zemřel 31. prosince 335 a jako první papež byl pohřben v chrámě. Pontifikát Silvestra I. je označován za konec pronásledování křesťanství a upevnění církevního postavení, tedy nového začátku pro církev.

V českých zemích se začal Nový rok slavit v lednu až od 14. století, předtím se slavil až v březnu.

Nynější podoba oslav se nám tedy možná zdá až trochu nepatřičná. Oslavujeme, že někde zemřel? Církev slavila novou naději a začátek další (zlaté) éry. Stejně tak jako s nadějí čekáme na nový a lepší rok.

Užijte si Silvestra a mezi panáky a přípitky uctěte i památku papeže Silvestra I. Bez něj bychom si museli hledat důvod k oslavám.

Zdroj úvodní fotografie: Krijn Jonckheere, sxc.hu

Zdroj informací: http://silvestr.biz/papez-silvestr-1/

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář