Probuďte stěny vašeho bytu k životu

Design / 23.11.2012

Vaše stěny zejí prázdnotou a na novou výmalbu celého bytu chybí finance? Zkuste to jinak – se samolepkami vaše zdi ožijí!

V dnešním článku se společně podíváme do světa plného nejrůznějších tvarů, symbolů a motivů, kterými můžete kreativně a levně vdechnout vašim stěnám zcela jiný rozměr. Řeč bude o dekorativních samolepkách vyvinutých speciálně pro interiéry.

Co jsou dekorativní samolepky?

Jak vyplývá ze samotného názvu, dekorativní samolepky jsou samonalepovací dekorace určené pro použití na zdi interiérů. Díky svému materiálu krásně drží a je možné je bez problémů a poškození malby zase odstranit.

Co se motivů týče, podaří se vám nalézt téměř cokoliv – od jednoduchých geometrických tvarů až po složité abstraktní motivy, květiny, přírodní celky či nápisy. Vybírat můžete rovněž i z nejrůznějších barev!

Co vlastně naleznete v obchodě?

Pokud se rozhodne pro koupi dekorativních samolepek, v obchodech je naleznete zabalené v tzv. „rozložené podobě“. Domů si tak vlastně odnášíte „samolepící puzzle“. Což může být obrovská výhoda pro kreativce. Záleží tak jen na fantazii, jak jednotlivé dílky „nalepovačky“ poskládáte na zeď. Pro ty, kteří nechtějí přemýšlet kam s jednotlivými dílky skládačky, máme dobrou zprávu! Výrobci myslí i na ně!  Přibližně u 90 % výrobků naleznete i zmenšený nákres a plánek složeného motivu.

Tip: Odvážlivci mohou experimentovat! (Zakoupením více druhů motivů, jejich následným poskládáním dohromady můžete vykouzlit vašim stěnám kabátek ze zcela unikátních, originálních motivů dle své fantazie.)

Ukázky využití samolepek na stěny

Fantazii a způsobu využití samolepek se meze nekladou. Zdroj: nalepkynastenu.cz, dekoracni-samolepky.cz, fajnsamolepky.cz

Mějte svůj styl

Nezapomeňte, že vybírat můžete opravdu z obrovského množství! Na webu či v obchodech dnes najdete opravdové poklady. Ozvláštnit tak originálně a tematicky můžete téměř jakoukoliv místnost ve vašem bytě. Ať je to kuchyň, obývací pokoj, dětský pokojíček, pracovna či ložnice. Výborně poslouží i pro zdi vašeho dočasného kolejního útočiště. Proč se učit v nudných bílých zdech pokrytých pouze pavučinou?

Nebojte se, když v první chvíli nenaleznete právě to, co hledáte. Chce to trpělivost, která však přinese úžasný výsledek. Hrajte si, kombinujte klidně více motivů dohromady! Máte hluché místo mezi okny, které volá po nějaké ozdobě? Vaše ložnice je prázdná, studená a potřebovala by oživit? Obraťte se na samolepky, které jí dodají nový rozměr! Uvidíte, že se vám i vaší drahé polovičce bude hned lépe usínat.

Další ukázka využití samolepek na stěny

Samolepky oživí jakýkoliv prostor v domě.
Zdroj: decorationforlife.com, amazon.com, decorationforlife.com

Kde mám hledat?

Když se před několika lety dostal trend samolepek na zdi i k nám, ceny zdaleka nebyly tak přijatelné, jako je tomu v současné době. Dnes se trh značně posunul jak cenově, tak i svou širokou paletou jednotlivých vzorů. Samolepky naleznete už od desítek korun, vyšplhat se však mohou až na tisíce!

Internetové obchody nabízí široký výběr

Hledat můžete na nejrůznějších webových stránkách. Pro nalezení požadovaných e-shopů stačí do vyhledávače zadat klíčová slova: samolepky na zeď.

[two_third]

Zajímavé e-shopy nabízející samolepky na zeď:

  1. nalepky-na-zed.cz: na této stránce naleznete i levné kousky za pár desítek korun.
  2. fugu.cz: samolepky od Fugu designu vás uchvátí! Neocenitelnou možností je navrhnout vlastní design! Máte námět? Stačí ho poslat firmě, ta jej zpracuje a pošle vám kalkulaci.
  3. isamolepkynazed.cz: tento web přináší obrovské množství samolepek. Velkým plusem je přehlednost jednotlivých témat. Méně výhodnější je cena, která se pohybuje okolo stovek korun.
  4. wallvinil.cz: stránky lahodící oku, opravdová symfonie mezi samolepkami na zeď! Cena závisí na velikosti a provedení vybraného motivu.
  5. dekorativni-samolepky.cz: na stránce naleznete možná o něco menší výběr, zato však s možností poštovného zdarma.

[/two_third]

Nepodceňujte kamenné obchody

Další variantou jsou samozřejmě kamenné obchody. Zabrousit můžete do papírnictví či obchodů zabývajících se bytovým designem (maloobchody či velkoobchody i například hobbymarket Hornbach atd.).

Dekorativní samolepky se rozšířily i mezi asijské obchodníky, kteří nabízejí i docela povedené samolepky různých motivů za zcela symbolickou cenu (oproti ceně v některých e-shopech). Ceny se pohybují okolo 25,-. Samozřejmě musíte počítat, že kvalita bude odpovídat ceně. Dílky samolepek bývají vyrobeny z hodně tenkého materiálu a při neopatrné manipulaci tak hrozí poničení či slepení.

Vlastní zkušenost: Při dekorování místnosti jsem využila jak kvalitní samolepky v hodnotě 450,- a 1200,-, tak i levné napodobeniny od asijských obchodníků v hodnotě 25,-. Musím přiznat, že kdybych si nepamatovala, které jsem kde zakoupila, dnes bych nepoznala rozdíl mezi tou drahou verzí a onou levnější z asijského obchodu. Vážnější nevýhodou u napodobenin často bývá: 1. špatný plánek (proto vám nezbývá než zapojit při lepení fantazii), 2. horší kvalita materiálu, tenké samolepky (musím zdůraznit, že titěrná práce při lepení byla stejná u drahých i levných samolepek, vždy je nutné pracovat a manipulovat se samolepkami opatrně a pomalu).

Koláž ze samolepících dekorací

Poznáte rozdíl? (Zleva: dražší varianta, dvě následující: levnější varianta po 25,-.) Zdroj: Jana Hybnerová, Generace 21

Zdroj perexové fotografie: nalepky-na-zed.cz

Jana Hybnerová

Jana Hybnerová

Jsem absolventkou vysokoškolského bakalářského programu Mediální a komunikační studia se zaměřením na Jazykovou a literární kulturu. V současné době se studiu věnují dále, a to navazujícím magisterským studiem Dějin kultury se zaměřením na Dějiny literární kultury. Ráda čtu, píšu a ještě více tvořím hodnotné věci, a proto doufám, že se jednou naše sekce Literatura dostane vysoko a najde si spoustu čtenářů.

Zanechte komentářVaše názory

  • kubanec

    very nice o)