Nechte to plavat

Osobní rozvoj Vztahy / 3.6.2014

Bolestnou minulost nezažene zlost ani idealizace. Je třeba zakročit rázně a nevratně.

Život s námi občas hází stejně prudce, jako si rozbouřené moře hraje s malou kocábkou. Jednou jsme dole, jednou nahoře. O tom, jak si užívat chvilek úspěchu, bych mohl napsat celý článek. Nyní se však zaměřím na opačný pól lidského života. Neúspěchy a pády totiž prociťujeme často mnohem hlouběji a hlavně po delší dobu. Ať už jde o rozchod s partnerem, kariérní neúspěch, zradu blízké osoby či její ztrátu, všechny tyto události se na nás podepíší. Poznamenají nás svou okamžitou tíhou, vykolejí nás z běžného života, protože během okamžiku ztratíme jistoty, půdu pod našima nohama. Člověk potřebuje jistoty pro spokojené bytí, anomický stav v něm vzbuzuje pocit úzkosti a strachu.

Správný přístup je základ

Délka rekonvalescence po dané události se liší od člověka k člověku, závisí na jeho povaze, dřívějších zkušenostech, sociálním zázemí, ale hlavně na přístupu. Polehávání pod peřinou s tabulkou čokolády či flaškou vína je možná lákavé řešení, nicméně ve výsledku vaše chmury pouze utlumí. Bezprostředně po traumatické situaci se nicméně težko hledá energie potřebná pro změnu. Až se tedy vyležíte a vybrečíte, zvedněte své pozadí a konejte.

Nicnedělání dává prostor k nevyžádanému přemýšlení. Zdroj: sxc.hu

Nicnedělání dává prostor k nevyžádanému přemýšlení. Zdroj: sxc.hu

Ujasněte si priority

Zaprvé je nutné urovnat si vše v hlavě. Pokud není vaší hlavní prioritou vaše štěstí, zamyslete se znovu. Dále se ubezpečte, že jsou veškeré nesrovnalosti vysvětleny a nejasnosti vyjasněny. Osobně jsem zastáncem pravdy za každou cenu. Pravdy, která může i bolet. Nicméně budete vědět, na čem jste, a v hlavě vám nebude vrtat tisíc myšlenek „co by bylo, kdyby…“. Pokud se událost stala vaší chybou, ublíženému se omluvte a sobě odpusťte. Poučte se z této chyby a už ji nikdy neopakujte. Zaobírat se jí stále dokola ničemu nepomůže, udělejte za ní tlustou čáru. Co se stalo, stalo se, život plyne dál. Pokud bylo ublíženo vám a dotyčný se neomluvil, nestojíte mu za to, a tedy on nestojí za to vám.

Detox

S různými osobami a místy si spojujeme i určité aktivity a věci. Pokud je pro vás těžké zapomenout, možná vám je něco připomíná. Pořádný „detox“ zahrnuje i zbavení se těchto věcí. Stále máte plyšáka od přítele či přítelkyně, jeho či její triko? Musí pryč. A tím PRYČ myslím DO KOŠE. Váš sklep stejně přetéká haraburdím, které už nikdy nepoužijete, ač si marně namlouváte opak.

Chodili jste s kamarádkou krmit kachny, než vám vrazila nůž do zad? Jděte si radši zaběhat. Zaměstnáte se, takže nebudete mít čas na nic neřešící přemýšlení, a navíc pro sebe uděláte něco prospěšného. Hormony vyplavující se při fyzické zátěži vám ještě k tomu zvednou náladu. Pokud je vaším největším sportovním výkonem dne výšlap schodů do vašeho bytu, proberte si šatník nebo něco uvařte. Hlavně se zabavte.

Nezaobírejte se věcmi, které už nemůžete změnit. Zdroj: sxc.hu

Nezaobírejte se věcmi, které už nemůžete změnit. Zdroj: sxc.hu

Změna je život

Udělejte změnu. Nejhorší, co můžete udělat, je nedělat nic. Přešlapování na místě ještě nikdy nikoho nikam nedovedlo. A nedovede ani vás. Naučte se něco nového. Kupte si něco pro sebe, zkrátka si udělejte radost. Jděte mezi lidi a poznejte nové přátele. Nové prostředí a zázemí napomůže ke změně vaší situace. Žijte přítomností, pokuste se nebádat v minulosti a ani se nedívat moc daleko do budoucnosti.

Uvědomte si, že život je houpačka. Každý má svoji houpačku a nikdo není neustále nahoře ani dole. Jestliže se nyní cítíte mizerně, garantuji vám, že váš stav se změní k lepšímu. Pomáhejte. Třeba zjistíte, že váš problém je nicotný v porovnání s problémy jiných. Rozhlédnětě se kolem sebe. Uvidíte, že svět září miliony barev, stejně jako je život spředen sítí milionů rozmanitých možností. Nenechte se chytit jen tou jednou špatnou. Zhluboka se nadechněte a vykročte vpřed.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Martin Kovařík

Martin Kovařík

Mladý a pohledný student sociologie miluje hokej, plzeňské pivíčko a příjemnou společnost. Rád se projede na kole nebo potrápí nohy při běhu či florbalu. A samozřejmě napíše článek do G21.

Zanechte komentář