Salem: Hon na čarodějnice v přímém přenosu

Film / 17.6.2014

Na americké televizní obrazovky zavítal s koncem dubna nový seriál z produkce televize WGN. V něm se vydáváme do Massachusetts 17. století… a není to zrovna žádané místo k životu.

Salem

hororový seriál

USA, 2014

Režie: David Von Ancken, Richard Shepard a další

Scénář: Brannon Braga, Adam Simon a další

Hrají: Janet Montgomery, Shane West,  Seth Gabel, Ashley Madekwe, Tamzin Merchant, Xander Berkeley a další

Hon na čarodějnice v americkém městě Salem se zapsal krvavým písmem do dějin. Nový seriál producenta Brannona Braga se tak v hororovém ladění může opírat o skutečná fakta a osobnosti. A také to dělá. Tituba, John Alden nebo Cotton Mathers asi nebudou jména zcela neznámá, alespoň ne pro ty, kteří se o téma čarodějnictví trochu zajímají.

Výše uvedené napovídá, že nemůžeme očekávat nového Harryho Pottera ani Čarodějky. Magie salemských čarodějnic je mnohem realističtější, děsivější, přírodnější a špinavější. Žáby, hadi, tělní tekutiny, jedovaté byliny i omamné masti, to všechno hraje v seriálové magii velkou roli a tvůrci se chlubí tím, že na obrazovky dostanou i to, co tam nikdy předtím nebylo. A skutečně, zatím to vypadá, že Salem nebude podívanou pro slabší povahy. Posedlost duchem čarodějnice vyvolávající zvracení krve či uhryznutí vlastního prstu se tváří jako pouhá předehra pro ještě více šokující záběry.

Salem není přívětivým místem k životu.

Salem není přívětivým místem k životu.

Příběh Salemu

Salem je malé protestantské městečko v Severní Americe. 17. století zde s sebou nese boj o přežití, boj o víru a primitivně nastavené právo s krutými tresty. Do města poprvé nahlédneme v okamžiku, kdy nejbohatší muž města, George Sibley, odsuzuje na pranýři dva smilníky k bičování a muže dokonce k vypálení cejchu na čelo. A ačkoli se někteří občané města proti tak krutému trestu pro mladou dvojici bouří, čin je přesto dokonán.

Nejhlasitěji proti krutému odsudku vystupuje John Alden, syn z prominentní rodiny. Když jeho hlas není vyslyšen, raději opouští město a vydává se do boje s indiánskými kmeny. A zanechává ve spárech města svou milou Mary, osamělou a těhotnou.

Aby neskončila na pranýři, svěřuje se mladá dívka do rukou Tituby, otrokyně a služebné, která ji přesvědčí, aby své dítě obětovala temným bohům lesa a za oplátku získala nepředstavitelnou moc, která jí zaručí navždy spokojený život. A i když je Mary nakonec ochotna své dítě bránit, je už pozdě.

Mary se rozhodla nezůstat bezmocnou loutkou.

Mary se rozhodla nezůstat bezmocnou loutkou.

O několik let později se John Alden vrací zpět do rodného města, aby zjistil, že zde propukl pomatený hon na čarodějnice, že nevinní lidé jsou odsuzováni k smrti fanatickým knězem Cottonem Mathersem, kterého povolala do města Mary Sibley – Johnova milenka, která se provdala za starého a nemocného George Sibleyho a nyní fakticky ovládá celé město. A ačkoli se John nejprve zdráhá existenci čarodějnic uvěřit, nakonec jsou důkazy příliš nezvratné. Klan, v jehož čele teď jako nejmocnější čarodějka stojí právě Mary, má pod palcem celé městečko a chystá se k velkému rituálu.

Naturalistický vhled do 17. století

Salem je hororová zablácená podívaná s mistrně zvládnutou atmosférou. Dešťovou clonou věčně zahalené město je zcela ve spárech čarodějnic a šířící se panika posílá do smrti jednu nevinnou oběť za druhou, přesně podle toho, jak si čarodějnice přejí.

Sympatické je, že zde nejsou vším zlem pouze ženy – pod slovem čarodějnice se totiž stejně tak může skrývat i muž. I když zatím propracovaností Salem nedosahuje nedávné třetí série seriálu American Horror Story: Coven, s čarodějnickým motivem pracuje o poznání lépe. Tvůrci se neštítí detailního zobrazování rozkládajících se mrtvol, které čarodějnice potřebují pro své rituály, ani záběrů na tělesnými tekutinami zbrocené obyvatele Salemu, kteří mají tu smůlu, že si je klan vybral k ovládnutí.

Herecké obsazení není nijak známé, ale neokoukané tváře se do seriálu hodí. Mary Sibley ztvárněná Janet Montgomery je mrtvolně bledá s uhrančivýma očima a do role vůdkyně covenu se její éterická chladnost více než hodí. Stejně tak Ashley Madekwe, herečka známá ze seriálů Pomsta nebo Beautiful Life, je pro roli zákeřné našeptávačky Tituby jako dělaná.

Roli Johna Aldena získal Shane West, o něco známější herec z Nikity nebo Pohotovosti – i když je díky dlouhým vlasům těžko k poznání. Ten zatím mnoho hereckých poloh neukázal a drží si svůj kamenný výraz, uvidíme, jestli se v průběhu seriálu nějak výrazněji projeví. Velmi důležitou postavou je i Cotton Mathers v podání Setha Gabela. Ten po opakovaném účinkování ve vedlejších roličkách konečně ukořistil jeden z hlavních partů a zatím fanatického rozpolceného lovce čarodějnic ztvárňuje s velmi uvěřitelným maniakálním zápalem.

I když je tempo série kolísavé a jedna epizoda je naplněna dramatickými zvraty, kdežto druhá se odvíjí pomaleji, divák nemá šanci se nudit, protože pomalejší vývoj příběhu jen přinese bližší vhled do tajemství a psychologie jednotlivých postav.

Nejde o seriál pro slabší povahy - posednutí čarodějnicí není příjemnou podívanou.

Nejde o seriál pro slabší povahy – posednutí čarodějnicí není příjemnou podívanou.

Zelená i pro další sérii

První série seriálu bude mít 13 dílů, hned po třech epizodách tvůrce tolik nadchla sledovanost, že ředitel stanice WGN America potvrdil druhou sérii pro příští rok. Práce na ní by měly začít už koncem letošního roku a na televizní obrazovky se dalších třináct dílů dostane během roku 2015.

„My ve WGN America jsme odhodláni přinášet lákavé a značku definující programy, které jsou bohaté na fascinující postavy. Salem vše splňuje,“ řekl Matt Cherniss, prezident stanice. „Brannon Braga, Adam Simon, talentovaní herci a naši báječní partneři Fox 21 otevřeli nový svět, který diváky uchvátil.“

Salem má tedy velmi slibně našlápnuto, otázkou zůstává jen to, zda si svou kvalitu udrží i do dalších dílů. Necháte se uchvátit i vy?

Zdroj všech fotogrfií: WGN

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář