S milostnými potížemi vám pomůže jedině Scapino!

Divadlo Kultura / 28.5.2014

Och, jaké to špatné zprávy pro milující srdce. Ty však lehce vyřeší Scapino v Divadle Petra Bezruče.

Je po derniéře veleúspěšného Lakomce, který se v Divadle Petra Bezruče hrál řadu let, ale tímto jsme o Moliéra nepřišli. Lakomce vystřídala stejně dobrá Scapinova šibalství. Po tomto představení odchází divák zaručeně pobaven.

Příběh této hry není nijak složitý. Jak už to bývá, s láskou je to nelehké. Když se dva kamarádi během nepřítomnosti svých otců zamilují, a jeden se dokonce ožení bez tatínkova svolení, tak začínají problémy. Žádný ale není tak veliký, aby ho věrný sluha Scapino nedokázal chytře vyřešit.

Do sálu pomalu proudí poslední diváci, mezi nimi také Dušan Urban, představitel Scapina. Zpětně se stydím, že mě v prvním okamžiku nenapadlo nic jiného než změna obsazení. Když se zhasne, na jeviště postupně přicházejí všechny postavy a dají se do sborového zpěvu. Zpívaných částí se ve hře objevuje více, ale je škoda, že neprovázejí celou hrou. Následně zůstane na scéně pouze Oktáv (Ondřej Brett) a jeho věrný sluha Silvestr (Vojtěch Říha), kterému Oktáv vypráví o svých strastech s láskou. V tom z hlediště začne mluvit Scapino a prodírá se publikem.

Oba pánové potřebují sehnat peníze, jeden na útěk a druhý na vykoupení své milované. A tak přichází Scapino, aby lstivě obral tatínky o jejich peníze. Jak se k tomu páni otcové postaví? Co je důležitější? Láska a rodina, nebo peníze?

Argant, otec Oktávův  Karel Čepek) a Scapino Dušan Urban). Zdroj: bezruci.cz

Argant, otec Oktávův (Karel Čepek), a Scapino (Dušan Urban).
Zdroj: bezruci.cz

Scéna působí velmi jednoduše. O výpravu se postaral Andrej Ďurík, který po stranách rozestavěl bílé sloupy, připomínající budovy. Jediná dominanta nacházející se na jevišti je dlouhé pódium, nebo chcete-li moloPřes něj je prostřena velká bílá plachta, ta během představení dostane mnoho podob. Kostýmy jsou barevné s barokními prvky. Doplňuje je už jen světlé líčení herců. Ovšem kostým Scapina se od odstatních liší střihem a místo košile s fížím má jen obyčejné tričko. Vše už jen doplňuje krásná hudba Jakuba Kudláče, která se přiklání ke klasickým prvkům a line se z piána postaveného na kraji jeviště.

Geront Tomáš Dastlík) a jeho syn Leandr Lukáš Melník). Zdroj: bezruci.cz

Geront (Tomáš Dastlík) a jeho syn Leandr (Lukáš Melník).
Zdroj: bezruci.cz

Všemu vévodí do nejmenších detailů propracovaná režie Štěpána Pácla. Nejvíc komickou a také nejvýraznější postavou je Geront, otec Leandra. Tomáš Dastlík věrně napodobuje Spejbla, jak pohyby a gesty, tak mluvou. Pomyslnou korunkou je, když mu jeho dcera Hyacinta řekne taťuldo. Skvěle mu sekundují dva mladí zamilovaní Ondřej Brett a Lukáš Melník. Tato hra dává velký prostor mužským rolím, ale to neznamená, že ty ženské jsou méně výrazné. Například Pavla Gajdošíková v roli už zmíněné Hyacinty bere dech. Nezklamaly ani nové posily Vojtěch Říha v roli sluhy Silvestra a Sarah Haváčová jako Zerbineta, Laertova láska, kterou musí vyplatit ze spárů cikánům.

Scapin Dušana Urbana je rozhodný, manipulativní a nebojí se zakročit. Můžeme říci, že je také rozumnější než zbylí přítomní.

I když omílám už stokrát řečené, v Divadle Petra Bezruče je kvalitní herecký soubor, který velmi dobře spolupracuje a už jen proto stojí za to, přijít se podívat, jak se tady hraje Moliére.

Inscenace: Scapinova šibalsví
Autor: Moliére
Divadlo: Divadlo Petra Bezruče
Premiéra: 16.5. 2014
Režie: Štěpán Pácl
Herecké obsazení: Dušan Urban, Tomáš Dastlík, Pavla Gajdošíková, Sarah Haváčová, Lukáš Melník, Marcela Čapková, Ondřej Brett, Vojěch Říha
Cena: 190 Kč (studentské 130 Kč)

Zdroj perexové fotografie: bezruci.cz

Veronika Svobodová

Zanechte komentář