Sparta perex

Dramatické penalty ovládla Sparta a po sedmi letech získala double

Sport / 20.5.2014

Autor:

Necelé dva týdny po zisku mistrovského titulu ovládli fotbalisté pražské Sparty i finále domácího poháru.

Finále Poháru České pošty přineslo momentálně nejprestižnější český souboj mezi Spartou a Plzní. Atraktivní zápas se konal na neutrálním hřišti v Edenu a po vzoru zahraničních soutěží se hrál i pod dohledem brankových sudí. Přes důležitost zápasu se začalo hrát v komorní atmosféře, neboť bezmála dvanáct tisíc fanoušků prvních 30 minut na protest proti FAČR nefandilo. Z hlediště se ozývalo jen bučení na plzeňského zadáka Limberského, kterému sparťanští fanoušci stále nemohou odpustit nafilmovaný pád v pokutovém území z ligového souboje před dvěma lety.

Vítězové domácího poháru od roku 1994

6x    Sparta Praha
3x    Slavia Praha
2x    Teplice, Jablonec, Žižkov
1x    Olomouc, Mladá Boleslav, Plzeň, Ostrava, Liberec, Hradec Králové

První poločas pro Spartu

Byl to právě David Limberský, který se jako první zapsal do statistik zápasu, a to když v páté minutě dostal žlutou kartu. Hrát skoro celý zápas s hrozbou červené karty pro něj jistě nebylo nic příjemného, zvlášť když musel neustále hlídat rychlonohého Pavla Kadeřábka. Ten spolu s Ladislavem Krejčím na druhé straně rychlými průniky po krajích Plzni v prvním poločase často zatápěl. Sparta byla aktivnější, ale gól do poločasu nepadl a oba týmy měly nakročeno k prodloužení série vzájemných zápasů, ve kterých v posledních čtyřech nepadl více než jeden gól.

Řezník po roce skóroval

Po změně stran převzala iniciativu Plzeň, ale kromě šance Koláře si moc velkých gólových příležitostí nevytvářela. Dočkala se až patnáct minut před koncem, kdy se po rohovém kopu odhodlal ke střele z dálky Řezník. Jeho střelu nešťastně tečoval Švejdík a brankář Vaclík neměl šanci. Sparta na gól zareagovala dvojím střídáním, stáhla hru na tři obránce a snažila se o vyrovnání. To stále nepřicházelo a Plzeň mohla naopak své vedení zvýšit.

Pohár České pošty

Sparta získala domácí pohár celkem po dvacáté.

Petržela daroval Spartě vyrovnání

Už se zdálo, že Plzeň si jednogólové vedení pohlídá, když v nastaveném čase Petržela zahrál ve vápně rukou a rozhodčí nařídil pokutový kop. Nejlepší ligový střelec Josef Hušbauer s přehledem proměnil a poslal zápas do penaltového rozstřelu, který ve finále rozhodoval popáté za posledních devět let.

Rozhodnutí až v desáté sérii

V penaltové loterii neuspěl hned v prvním pokusu Procházka, na druhé straně ho napodobil ve druhé sérii Švejdík. Na další neúspěch se čekalo až do osmé série, kdy Hubník poslal svůj pokus do levé tyče. Za Spartu mohl rozhodnout Mareček, který však trefil úplně stejné místo brankové konstrukce jako před ním protihráč. Po nich Hejda i Přikryl proměnili a na řadu tak v desáté sérii přišli poslední hráči z pole. Na plzeňské straně to byl nešťastník Petržela, který udělal tečku za svým smutným příběhem a penaltu neproměnil. Za Spartu kopal Kadeřábek, jenž svým pokusem vymetl šibenici Kozáčikovy branky a rozhodl o zisku poháru pro Spartu.

Sparta zůstává jediným týmem v samostatné české lize, který dokázal získat v jedné sezóně mistrovský titul i domácí pohár. Ceněný double se jí podařilo získat letos podruhé po sedmi letech.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář