V Dlouhé řeší své vztahy Chrobáci i volnomyšlenkářské Kvapky

Divadlo Kultura / 22.5.2014

Slovenská sekce Divadla v Dlouhé připravila dvě jednoaktovky – Chrobáci v krabici a Kvapky.

V Divadle v Dlouhé po téměř roční pauze uvedla novinku Krátká Dlouhá, událost komorního rázu, kdy se herci přesunou z velkého sálu do menšího prostoru divadelní kavárny a divákům představí pečlivě nastudovanou hru, na které se kromě herců Divadla v Dlouhé podílí i externí umělci. Letošní Krátká Dlouhá se nese opět v čistě slovenském duchu, stejně jako loňští Závisláci.

Herci ze slovenské sekce místního souboru Martin Matejka, Magdalena Zimová, Peter Varga a Martin Veliký se společně s režisérem Svetozárem Sprušanským, uměleckým šéfem a šéfdramaturgem Divadla Andreje Bagara v Nitře, pustili do zpracování textů Laca Keraty, který pracuje jako režisér ve Slovenském rozhlase. Ze spolupráce vzešly dvě jednoaktovky uváděné během jednoho večera – Chrobáci v krabici a Kvapky.

Co způsobí brouk v krabici?

Chrobáci v krabici je hra pro dva herce, dvě bedny a jeden odpadkový koš. Však nic víc v holobytě chudé dvojice není. Milo (Martin Matejka) a Mila (Magdalena Zimová) stále čekají, až budou mít dost peněz, aby si mohli pořídit minimálně kuchyň a uvařit si alespoň ten čaj, to jediné, co doma ještě k jídlu a pití mají. Nebo už ani ten čaj není? Podívej se do koše, třeba tam bude ještě pytlík ze včerejška!

Hra pro dva herce, dvě bedny a jeden odpadkový koš. Zdroj: Irena Vodáková, Divadlo v Dlouhé

Hra pro dva herce, dvě bedny a jeden odpadkový koš. Zdroj: Irena Vodáková, Divadlo v Dlouhé

Nález podivné krabice v odpadkovém koši přeruší apatii dlouhého soužití a vzájemné obviňování a hádky o ničem. Kde se tam vzala a co v ní je? Ozývá se z ní jemný šustot – že by nějaký brouček? Mohl by být vzácný, drahý. Mohl by dodat vztahu Mila a Mily nový rozměr, když se budou o broučka společně starat. Jenže Mile se zrovna moc nechce přijmout do svého domova dalšího tvora, ačkoliv jí Milo tvrdí, že kde se uživí dva, nají se i třetí.

Jedna krabice a jak dokáže zamávat s životem páru, který vlastně tvoří také takoví dva brouci zavření v podivné malé krabici svého prázdného bytu. Může naději dát, ale i vzít. A také může vše skončit v onom velkém odpadkovém koši.

Kapky vášně

Druhá jednoaktovka nás přenese na list stromu, kam krátce po sobě dopadnou dvě kapky – Flórka (Martin Matejka) a Gejza (Martin Veliký). Flórka je kapka čerstvá, právě zrozená v mraku, poprvé se vydala na cestu vodního koloběhu. Gejza je proti ní zkušený pardál, jako mrak se vznášel už i nad Afrikou a má toho tedy hodně za sebou. Při pohledu na Flórku pomalu ale jistě zapomíná na svou velkou lásku, kapku Klárku, která se mu ztratila při pádu z mraku, a zaútočí na city mladičké kolegyně.

Gejza a Flórka se sblížili celkem rychle. Zdroj: Irena Vodáková, Divadlo v Dlouhé

Klára si jde tvrdě za svým. Zdroj: Irena Vodáková, Divadlo v Dlouhé

Vypadá to na velkou lásku a šťastný happy end, jenže náhle přivane vítr na list další kapku – Kláru. Ta už je také zkušenou harcovnicí, co se života kapky týče. Zažila si už mnohé, ale na rozdíl od Gejzy se jí nikdy nedostalo takového luxusu, aby plula nad exotickými kontinenty. Jejím prokletím jsou špinavé louže. Po letech samoty a zkoušek osudu si usmyslí, že si zaslouží partnera pro život a Gejza se jeví být ideálním. Začíná dámský souboj o prince snů, kdo ho vyhraje? Dobrá a čistá duše. nebo kapka protřelá a zkušená?

Kapky navíc jako by symbolizovaly průběh mladých lásek. Jedna odejde a přijde druhá. Člověk nikdy netuší, kam ho vítr zanese a koho tam pozná. A sebemenší otřes společného listu může znamenat pád jednoho z partnerů.

Vztahy, ať už jejich začátky, či jejich konce, jsou věčným tématem knih, filmů a her a nikdy neomrzí. Stejně jako v umění jsou to i v životě problémy věčné a stále se opakující. Záleží už jen na originalitě zpracování, na způsobu uchopení myšlenky. A to se Divadlu v Dlouhé povedlo výborně. Trocha vtipu (Oceňme hlavně kostýmy a líčení kapek!), trocha ironietrocha reality tvoří ideální kombinaci a tudíž i skvělé představení, které stojí za to vidět.

Inscenace: Chrobáci v krabici; Kvapky
Autor: Laco Kerata
Divadlo: Divadlo v Dlouhé
Premiéra: 14. 5. 2014
Režie: Svetozár Sprušanský
Herecké obsazení: Martin Matejka, Magdalena Zimová, Peter Varga a Martin Veliký
Cena: 190 Kč, sleva pro studenty a seniory

Zdroj perexové fotografie: Irena Vodáková, Divadlo v Dlouhé

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář