Je psychické týrání horší než fyzické?

Osobní rozvoj Vztahy / 24.5.2014

Týrání – věčné téma nejen českých domácností, škol a veřejných prostranství.

Ačkoliv se téma týrání objevuje v mnoha publikacích, aby o tomto tématu lidé věděli co nejvíce, je to stále málo. Snad bude tento článek přínosný natolik, aby si lidé uvědomovali, že týrání není normální součástí našeho života a že je potřeba na něj upozornit a neskrývat ho nebo zatajovat.

Psychické týrání

Psychické týrání má mnoho podob, možná některou z nich znáte i vy osobně. Psychicky vás může týrat rodič, kamarád nebo také naprosto cizí člověk prostřednictvím internetu. Nemáte na těle žádné modřiny, podlitiny nebo třeba sádru na ruce, ale bolí vás srdce, vaše duše řve o pomoc. A bohužel mnoho psychických týrání končí nakonec sebevraždou daného člověka. Síla slov a síla manipulace je natolik bolestivá, že člověk vyhledává osvobození a opravdu to může dojít až k tomu, že se rozhodne odejít z tohoto světa.

Nedívejte se na týrané - pomozte jim! Zdroj: foter.com

Nedívejte se na týrané – pomozte jim! Zdroj: foter.com

Fyzické týrání

Tento typ týrání je mnohem snadněji zjistitelný, jelikož postižení mají většinou modřiny nebo znatelná zranění, která naznačují velmi jasně, že se může jednat o týrání. Pokud se s takovým člověkem setkáte, je velmi dobré zeptat se, co se stalo – nejlépe někde, kde budete pouze spolu. Když vám daný člověk řekne důvod, tak se rozumně zamyslete, zda dává smysl a zda mu jsou zranění přiměřená. Pokud ne, měli byste to řešit dále.

Jak pomoci?

U dětí by ke zjištění týrání mohlo dojít ve škole, kde děti tráví hodně času. U dospělých pak v práci. Lidé by měli být schopní pomoci, měli by vědět, jak postupovat v takových chvílích, kdy mají podezření, že je dítě nebo obecně člověk týraný.

Pokud člověk často navštěvuje lékaře (ať už chirurga, obvodního nebo kožního lékaře), také je třeba se zamyslet, zda je to v pořádku. K tomu by samozřejmě měli přistupovat správně lékaři a věnovat pozornost opakovaným zraněním.

I psychické týrání je týrání, proto jej nezlehčujte! Zdroj: foter.com

I psychické týrání je týrání, proto jej nezlehčujte! Zdroj: foter.com

Pokud máte silné přesvědčení, že je dítě nebo člověk týrán, nebojte se na to upozornit! U dětí je důležitým státním orgánem tzv. OSPOD – zkratka orgánů sociálně právní ochrany dětí (sociální pracovníci pak tvoří nejdůležitější atribut systému, který se zabývá ochranou dětí).

– pozorně se dívejte kolem sebe

– naslouchejte lidem

– nebuďte lhostejní

– řešte týrání, pokud se o něm dozvíte

Který typ týrání je horší?

Možná to není správně položená otázka. Podle mého názoru se nedá psychické týrání srovnávat s tím fyzickým a ani naopak. Týrání samo o sobě je hrozné a pro mnoho lidé nepochopitelné.

Může se zdát, že fyzické týrání je pro člověka méně škodlivé, protože má „jen“ šrámy na těle, ale právě z tohoto fyzického týrání může vzniknout psychická porucha nebo nějaké problémy. A když se člověk zaměří na to psychické týrání, ani to není snadněji vnímatelné – vždyť někdo člověka ponižuje, ubližuje mu vědomě a je dost možné, že si člověk začne ubližovat sám. Takže v tomto ohledu můžeme říct, že jsou tyto dva typy vcelku na stejné úrovni.

Pokud se ale zeptáme, které týrání je „lepší“ z hlediska objevení a možného řešení celé situace, pak bych řekla, že je to fyzické týrání, protože je pro veřejnost viditelné ve formě modřin, zlomenin a dá se mu tedy mnohem dříve předcházet.

Nebojte se mluvit!

Nebojte se ukázat prstem!

Pokud nevíte, jak zareagovat, pak se podívejte na www.zachranny-kruh.cz, kde najdete mnoho užitečných informací, stejně jako našla i naše redakce.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář