Století Miroslava Zikmunda: novinky o životech Z+H

Film / 21.5.2014

Cestovatelská dvojice Hanzelka a Zikmund snad pro nikoho není neznámá. V září se do kin chystá dokumentární snímek, který dvojici představí v nových souvislostech.

Století Miroslava Zikmunda

dokumentární

ČR, 2014, 75 min.

Režie a scénář: Petr Horký

Hudba: Radůza

22. dubna 2014 uplynulo pětapadesát let od startu jejich již druhé asijské cesty. Ve stejný den roku 1947 vyrazili na svou první pouť do Afriky a Jižní Ameriky. Za roky společného putování je spojuje 110 tisíc kilometrů cest, 8,5 milionu prodaných knih v 11 světových jazycích, 4 celovečerní filmy, 147 dokumentárních televizních filmů.

Celovečerní snímek Petra Horkého si klade za cíl představit dvojici cestovatelů trochu jinak než jen jako cestovatele. Chce je ukázat ve světle jejich vzájemného přátelství, pouta, které přetrvává i přesto, že je jeden z nich už po smrti. Chce diváky zavést do soukromého života zajímavé dvojice a představit jim rodiny, přátele a vůbec blízké slavného dua. Ukázat nejen to, co se jim podařilo, ale také to, co nezvládli – jejich chyby a omyly, které formovaly osobnost obou mužů a také se staly velký poučením a základním kamenem, který jim pomohl odolat nátlaku komunistického režimu a zvládnout život zastíněný přízrakem pronásledování.

Dokument doby

O cestovatelské dvojici si můžete více přečíst v našem článku.

Z výše uvedeného již vyplývá, že film není jen pokusem o zmapování života dvou lidí, ale také sondou do historie naší země vůbec. Miroslav Zikmund se v letošním roce dožil pětadevadesáti let. Muž s takřka fenomenální pamětí si sedmdesát let vede deníky. Ty jsou nejen úžasným osobním svědectvím, ale také přesným dokumentem doby ve všech jejích společenských a politických proměnách.

Není příliš známým faktem, že Miroslav Zikmund překládal americké a ruské armádě, když se setkaly při osvobozování u Plzně, nebo že byl účastníkem soudu s K. H. Frankem či že fotil inauguraci prezidenta Beneše, tedy byl přítomný mnoha důležitým okamžikům, které formovaly vývoj celé České republiky.

Miroslav Zikmund při natáčení dokumentu.

Miroslav Zikmund při natáčení dokumentu.

Jako chlapec snil Miroslav Zikmund o tom, že bude soudním stenografem, osud však zamýšlel jinak a jeho prvním zaměstnáním byl poražeč na jatkách. Podobná překvapení provází jeho život až do dnešní doby a naplňují tak Zikmundovo životní krédo: život je přesný součet náhod.

Z fanouška přítelem

Režisér snímku Petr Horký, sám cestovatel a spisovatel a též velký fanoušek cestovatelské dvojice, měl to štěstí, že se mu splnil sen – z pouhého obdivovatele se stal Zikmundovým spolupracovníkem a tak blízkým přítelem, že mu svěřil dokonce obsah svých deníků pro převedení na filmová plátna.

Jak jsem za těch sedmnáct let postupně poznával Miroslava Zikmunda jako člověka, jako chlapa, kterému se líbí ženy, ocení dobré víno nebo kvalitní valašskou slivovici, stále více jsem si uvědomoval, že jsem viděl řadu filmů o fenoménu Zikmund a Hanzelka, mnohé byly dokonce velice oslavné, ale žádný z nich vlastně neukazoval, co to bylo za chlapy,“ říká režisér. „Co je jejich vášeň a cestovatelské nadšení stálo, jak na tom byli s rodinami, s penězi, s dětmi, prostě s klasickými lidskými situacemi. A mojí nadějí bylo, že by se to naše dlouholeté – troufnu si říci přátelství – mohlo zhodnotit právě tak, aby vznikl film ne o fenoménu Zikmund a Hanzelka, ale o nich jako o lidech se všemi lidskými rysy – bolestmi, úspěchy i selháním.

Petr Horký a Miroslav Zikmund při natáčení dokumentu.

Režisér Petr Horký v rozmluvě s Miroslavem Zikmundem.

Snímek Století Miroslava Zikmunda vznikal postupně tři a půl roku, Petr Horký natočil s Miroslavem Zikmundem více než třicet hodin jeho vzpomínek a komentářů, zhlédl dalších pětadvacet hodin archivních i rodinných filmů, pročetl tisíce stran ze Zikmundových soukromých deníků. Na scénáři k filmu spolupracoval s dlouholetým spoluautorem, kamarádem a znalcem práce Z+H, Miroslavem Náplavou. Ve filmu se objeví řada unikátních a dosud nepublikovaných záběrů či svědectví nejen z cest legendární dvojice.

Celovečerní dokument Století Miroslava Zikmunda uvede 4. září 2014 do kin společnost Bioscop.

Zdroj fotografií: Bioscop

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář