Cenzura na východě by nefungovala bez pomoci ze západu

V obraze / 30.5.2014

Zakážeme Šmouly v Rusku, Soči v Americe a nezávislost Tibetu v Číně… To není román od Orwella, vítejte ve třetím tisíciletí.

Od dob středověku se změnila spousta věcí. Máme klimatizace, chytré telefony a zuby, které nám (většinou) vydrží déle než do třiceti let. Také nepálíme nevhodné knihy a jejich nepohodlné tvůrce či propagátory. Bohužel nikoliv proto, že žijeme ve svobodném světě, kde má každý právo vyjádřit svůj názor, jen se změnily cenzurní praktiky.

Nové sporné zákony prezidenta Putina

Snad ke každému se již dostala informace o nových zákonech ruského prezidenta Putina. Od 1. června tohoto roku bude zpřísněna kontrola morálního a ideologického obsahu literárních, filmových a divadelních děl. Novela zákona též utne možnou polemiku o válečných událostech, trest čeká na každého, kdo by zpochybnil roli sovětské armády při ukončení druhé světové války.

Pod drobnohledem se ocitnou i blogeři, kteří mimo jiné nebudou moci vystupovat pod pseudonymy. Za nedodržení pravidel jim hrozí pokuty až 280 000 korun.

Drsné potírání opozice není novinkou

Nenechme se ovšem vyvést z omylu, že před těmito vylepšováky byly sdělovací možnosti v Rusku neomezené. Vitalij Jaroševskij, novinář ruského opozičního deníku Novaja Gazeta, 13. května v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že jejich čtrnáctileté působení bylo vykoupeno zabitím šesti redaktorů.

Redaktoři plátku Novaja gazeta zemřeli pro odlišný názor. Zdroj fotografie: http://www.freedigitalphotos.net, Stuart Miles

Redaktoři Novaja Gazeta zemřeli pro odlišný názor. Zdroj: www.freedigitalphotos.net, Stuart Miles

Oplácet stejnou mincí?

Je logické, že na toto počínání reaguje západní společnost nesouhlasnou kritikou. Přitom vůči Rusku volí stejné metody. Stačí připomenout sestříhanou verzi slavnostního zahájení olympiády v Soči, kterou vysílaly Spojené státy s desetihodinovým zpožděním jako bonus. Někteří lidé mluví dokonce o záměrné cenzuře, které se měla dopustit Česká televize 4. března, když při Putinově proslovu vypadl překlad.

Kritizujeme-li cenzuru, není pokrytectvím opovídat opět cenzurou? Byť bychom byli tisíckrát přesvědčeni, že tak jednáme ve jménu dobra? Na druhou stranu je idea absolutní svobody projevu nemožná a málokdo by považoval německé a francouzské filtrování webových stránek, které zpochybňují holocaust, za špatné. Pokaždé narazíme na dva velké problémy. Jak určit hranici mezi prospěšnou cenzurou a diskriminací? A především, s nálepkou cenzury získává produkt též status zakázaného ovoce…

Nahota neexistuje!

Absurdních rozměrů dosahuje cenzura v některých muslimských státech, například v Jemenu budete marně přes internetové vyhledávače hledat slovo sex a v Íránu či Súdánu dokonce slovo nahota.

Na takové Kubě, v Myanmaru nebo KLDR se pro jistotu na internet nedostanete vůbec, nepatříte-li mezi horní dvě procenta populace.

V Číně se filtrují stránky s nevhodným obsahem jako o život, jednak patří čínská internetová populace k jedné z nejpočetnějších, jednak je tabuizovaných témat na černé listině opravdu mnoho, demokracií počínaje a nezávislostí Tibetu konče. A pokud si stále nevíte rady, jak se správně na internetu pohybovat, přispěchají vám na pomoc veselí cenzorní maskoti Jing-Jing a Dža-Čcha!

Odhaduje se, že v souvislosti s internetovou cenzurou bylo trestně stíháno kolem šedesáti lidí. Zdroj fotografie: http://www.freedigitalphotos.net, Sakhorn38

Odhaduje se, že v souvislosti s internetovou cenzurou bylo trestně stíháno kolem šedesáti lidí. Zdroj: www.freedigitalphotos.net, Sakhorn38

Odsouzen za soukromou korespondenci

V roce 2005 byl odsouzen k deseti letům žaláře čínský bloger Shi Tao, a to na základě osobní mailové korespondence, kterou vládě poskytla firma Yahoo!.

Zvráceným a opomíjeným faktem je, že technologie, které umožňují těmto státům monitorovat pasivní i aktivní uživatele internetu, jsou americké korporace jako Microsoft nebo SmartFilter.

Můžeme tedy děkovat, že žijeme ve svobodné zemi, ve které byla cenzura oficiálně zrušena… v roce 1968. Ať žije ironie!

Zdroj videa: youtube.com 

Zdroj perexové fotografie: www.freedigitalphotos.net,  Idea go

Zuzana Francová

Zuzana Francová

Sovy nejsou tím, čím se zdají být.

Zanechte komentář