Světe, třes se, nová Godzilla je tu!

Film Kultura / 17.5.2014

Příšera stará již několik desetiletí se znovu objevuje v kinech, tentokrát v čistě americkém provedení. Může z toho být zajímavá podívaná?

Godzilla

akční / sci-fi / thriller

USA / Japonsko, 2014, 123 min.

Režie: Gareth Edwards

Scénář: Max Borenstein, Dave Callaham

Hrají: Aaron Taylor-Johnson, Elizabeth Olsen, Bryan Cranston, Ken Watanabe

Jaderné výbuchy, zemětřesení, tsunami a především obrovská monstra, připravená zničit vše, co jim přijde do cesty – a to od Japonska přes Hawai až po San Francisco. Ano, tolik katastrof se podařilo režiséru Garethu Edwardsovi a scenáristům BorensteinoviCallahamovi vměstnat do jednoho dvouhodinového filmu. Co se týče boření mrakodrapů a rozdupávání aut na silnicích, nedá se filmu skutečně nic vytknout. Se zbytkem je to už trochu horší.

Sexy Aaron jako Ford Brody

Roli hlavního hrdiny, tedy lidského hrdiny Forda Brodyho, si ve filmu zahrál Aaron Taylor-Johnson, který má nejspíše našlápnuto na slušnou hollywoodskou kariéru (můžete ho znát z filmu Iluzionista, Anna Karenina či Captain America: Návrat prvního Avengera). Ačkoliv se na něj velmi pěkně dívalo, pokud na sobě zrovna neměl plynovou masku, nedostal ve filmu téměř žádnou příležitost k tomu, aby naplno ukázal, jaký herecký talent v něm vězí.

Aaron Taylor-Johnson a Elizabeth Olsen, hlavní postavy ve filmu Godzilla. Zdroj: Warner Bros

Aaron Taylor-Johnson a Elizabeth Olsen, hlavní postavy ve filmu Godzilla. Zdroj: Warner Bros

Ostatně většinu filmu tam byly lidské postavy tak nějak navíc, k ničemu, nevyužité, přestože možností a zajímavých dějových linií by se tam našlo nemálo (vztah otce se synem, záchrana dítěte, uspořádání životních hodnot). Na druhou stranu cílem filmu nebylo rozebírat psychologické aspekty postav, ale ukázat, jak je celé lidstvo bezmocné v porovnání s tím, co dokáže matka příroda. A to se tvůrcům filmu povedlo celkem uspokojivě.

Co se však filmu Godzilla dá spolehlivě vytknout, je to, že se příliš drží zajetých kolejí a divákovi nepřináší vůbec nic nového. Od začátku do konce ho protkává klišé, a to od boje ohromných monster, přes tajnůstkářství americké vlády a armády a aroganci lidstva, až po hledání a záchranu vlastní rodiny. Při sledování filmu tedy nemusíte vůbec nad ničím přemýšlet a pouze sledovat vizuálně pěkně zpracované scény s vědomím, že je to americké sci-fi, a proto to přece nutně musí skončit happyendem.

„Arogance člověka spočívá v tom, že si myslí, že může ovládat přírodu a že žádná alternativní cesta neexistuje.“ – Ken Watanabe jako Dr. Serizawa

V oblaku prachu a kouře

Jak jsem již zmínila, zpracování scén a vzhled samotných monster je skutečně fenomenální. Na obří Godzillu, která se nemotorně valí ulicemi San Francisca a všechno kolem mění v prach, je radost se dívat. Škoda jen, že většina děje se odehrává za deště nebo v oblaku dýmu a zvířeného prachu, tudíž z velkolepé podívané většinu času nemají diváci to pravé potěšení. Většina scén je divákovi podána přímo z pohledu herců, tudíž příšery ve filmu vidí převážně zezdola, což někomu nemusí vyhovovat, ale podle mě to alespoň ději přidává na autentičnosti, pokud se vůbec dá ve vztahu ke Godzille o něčem takovém mluvit.

Lidstvo a technika vs. příroda Zdroj: Warner Bros

Lidstvo a technika vs. příroda Zdroj: Warner Bros

Každý má samozřejmě jiný vkus a musím přiznat, že katastrofické sci-fi filmy nejsou úplně mým šálkem kávy. Film Godzilla má, jako každý jiný film, své plusy i mínusy, a pokud navštívíte kino bez nějakých přehnaných očekávání, myslím, že vás může snad jen příjemně překvapit.

Zdroj perexové fotografie: Warner Bros

Aneta Baierová

Zanechte komentář