Jak si užít Montreal za pár babek

Cestování / 31.5.2014

Pár tipů co podniknout, na co se podívat a hlavně jak si co nejvíc užít pobyt v Montrealu s pár dolary v kapse.

Také už vás nebaví, že jako turisté jsme odkázáni na kýčovité suvenýry, předražené kavárny a vstupné doslova v každých dveřích? Cestování si lze parádně užít i bez čekání v dlouhých frontách. Objevte tipy místních, hledejte alternativy k „must see“ a začněte cestovat chytře. Uvidíte něco jiného, ušetříte a budete tak moci dojet ještě dál.

Splyňte s davem

Rozhodně netvrdím, že je třeba se obloukem vyhnout všem turisty hojně navštěvovaným místům. Stará část města je překrásná a atmosféra v těchto ulicích připomíná starý kontinent. Nejnavštěvovanější památkou je Bazilika Notre-Dame, za 5 $ (o Velikonocích je vstup zdarma) můžete obdivovat její bohatou krásu zevnitř. V okolí je spousta galerií a obchodů s různými druhy umění, pro načerpání atmosféry stojí za to nakouknout dovnitř, na ceny se ale radši neptejte.

Katedrála Notre Dame v Montrealu jakoby vypadla pohádky Zdroj: Stanislav Tripes

Katedrála Notre-Dame v Montrealu jako by vypadla pohádky. Zdroj: Stanislav Tripes

Zapomeňte na metro, to je přece v každém městě stejné. Nejlepší pohled na město je z kola! Půjčte si jedno ze všudypřítomných stojanů Bixi. Za 24 hodin zaplatíte jen 7 $, dávejte ale pozor a kolo si po 30 minutách vždy u některé stanice obnovte, nezaplatíte tak nic navíc.

Projeďte se starým přístavem a po promenádě okolo řeky s výhledem na architektonickou zajímavost, budovu Habitat 67, a most Jacques-Cartier. Když to čas dovolí, určitě nevynechejte ostrovní park Jean-Drapeau s 25 km cyklostezek, sochami pod širým nebem a spoustou dalších atrakcí. Alternativou může být hora Mont Royal, která je jedním velkým parkem. Každou neděli se pod sochou anděla hraje na bubny a celé město se sem schází na hromadný piknik.

Všudypřítomná výzdoba.  Zdroj: Foter.com, Sebastien Morin

Všudypřítomná výzdoba. Zdroj: foter.com, Sebastien Morin

Krásným zážitkem je procházka nebo projížďka po čtvrťích Plateau a Mille End. Je to domov umělců, bohémů a nově příchozích ze všech koutů světa. Panuje tu jedinečná atmosféra. Obdivujte architekturu řadových domků a malby zdobící zdejší zdi. Pokud vám déšť překazil obdivování street art v ulicích, doporučuji Fresh Paint Gallery na Sainte-Catherine. Vstup za 2 $.

[three_fourth]

Daně a spropitné

V Kanadě se uvádějí všechny ceny bez daně. V provincii Quebec je třeba ke všemu připočítat 15 %. Pokud se necháte obsloužit v restauraci u stolu, nezapomeňte odměnit servírku minimálně dalšími patnácti procenty z ceny na účtence. Součástí ceny totiž kromě daně není ani servis.

[/three_fourth]

Pokud máte běžně ve zvyku plánovat každou minutu dovolené, nebudete vědět, kam dřív skočit, město vás totiž na každém rohu překvapí něčím nečekaným. Léto je tu krátké a o to více si ho Kanaďani užívají. Veškerá zábava se přesouvá do ulic, některé z nich jsou dokonce na celou sezónu neprůjezdné, aby se tak uvolnilo místo pro zahrádky restaurací a jiná potěšení. Můžete tu narazit na hudbu hrající houpačky, klavír s projekcí na zeď protější budov, či boudu, ve které si zatančíte – opět s projekcí na zeď.

Na ulici Sainte-Catherine jsou na celou letní sezónu naplánovány minikoncerty místních muzikantů, a to hned na několika místech zároveň. O víkendech vás zde překvapí všední i nevšední umělecká vystoupení všeho druhu.

Léto plné festivalů

Montreal je dějištěm festivalů všeho druhu. Festivalová sezóna začíná v červnu a trvá do konce srpna. Dobrou zprávou je, že všechny festivaly mají část, která je zcela zdarma. Pokud si chcete užít něco navíc, můžete si, rovněž zdarma, opatřit FestiPass, se kterým budete mít po vstupu na každém z festivalů různé výhody.

International Jazz Festival Zdroj: Wikimedia Common, fr.Jocekynhade

International Jazz Festival. Zdroj: Wikimedia Commons, fr.Jocekynhade

Co se bude dít v Montrealu

International Jazz Festival – Jazz, jazz a jazz. Největší jazzový festival na světě.

Just for Laughs – Další nej. Největší festival komedie.

Fierté Montréal – Gay pride v ulicích Montrealu.

Nuits d’Afrique – Festival, který přiveze Afriku do Montrealu.

Francofolies de Montréal – Festival frankofonních hudebníků.

L’International des Feux Loto-Québec – Ohňostroj ve starém přístavu 2x týdně. Obdivovat je můžete z plážového baru s kinem, který v létě vznikne pod mostem Jacques Cartier.

Carifiesta – Karneval v karibských rytmech.

Week – end du monde v parku Jean-Drapeau – Oslava všech kultur Montrealu. Hudba, tanec a jídlo z celého světa.

Zoofest – Nevšední multižánrový festival.

Montréal complètement cirque – Cirkus!!! Protože Montreal je rodištěm slavného Cirque du Soleil.

…a mnohé další.

Go Habs Go

Říká-li vám něco hokej, jedinečná atmosféra, která panuje kolem každého zápasu místních Canadians (přezdívaných Habs), ve vás jistě zanechá hluboký dojem. Kanaďani jsou oddaní fanoušci. V den zápasu všichni obléknou modrobíločervenou uniformu Montrealu a ověsí vše, co se dá, vlajkami místního klubu. Na autobusech kromě čísla a konečné zastávky bliká nápis „Go Canadians Go!“ Jedinečnou chvilku, když padne gól a burácí celé město, je nejlepší si užít někde u piva. Když je hokej, není jediná obrazovka ve městě vypnutá.

Go Habs Go!  Zdroj: Foter. com, spcbrass

Go Habs Go! Zdroj: foter. com, spcbrass

V roce 1967 hostilo město letní olympijské hry, po kterých zůstalo spousta nevyužívaných sportovních zařízení. Hlavní olympijský stadion dnes pomalu chátrá a snaží se přilákat turisty na výhled z nejvyšší šikmé observační věže na světe za 22,50 $. Součástí komplexu je také botanická zahrada, planetáriumBiodom, kde se do každé atrakce také platí dvouciferné vstupné.

Pro krásnou fotku panorama Montrealu stačí vyšplhat na vyhlídku přímo z centra města po několika dřevěných schodištích. Nejhezčí obrázky ulovíte buď po setmění, kdy celé město září jako diamant, nebo brzy ráno, při východu slunce.

Chcete-li se dozvědět více o vývoji města, navštivte Centrum historie Montrealu ve starém přístavu. Kromě stálé expozice o kolonizaci v přízemí zde věnovali celé první patro historii zločinu, hazardu a nočního života. Vstupné je 6 $ .

Za co jsme zvyklí doma platit a tady nemusíme

Voda – Rozhlédněte se a hledejte kohoutek s pitnou vodou, je jich tu spousta!

Internet – Většina veřejných míst má vlastní wifi, existuje také síť Ile Sans Fil kterou podporují obchody a restaurace po celém ostrově.

Bazén – V centru Jean-Claude-Malépart je podle rozvrhu vstup do bazénu zdarma.

Apportez votre vin!

V tomto městě je druhá nejvyšší koncentrace restaurací na hlavu v Severní Americe, první příčku obsadil New York. Na krásné druhé místo jsou tady v Montrealu náležitě hrdí. Lidé tu zkrátka rádi a dobře jí. A že mají z čeho vybírat. Procházka ulicí St. Laurent, která protíná město od severu k jihu, je hotový kulinářský zážitek a zavede vás nahlédnout do všech světových kuchyní.

Slavné bagely od St. Viateur.  Zdroj: Foter.com, TMAB2003

Slavné bagely od St. Viateur. Zdroj: foter.com, TMAB2003

Pokud máte chuť vyzkoušet něco typicky místního, rozhodně nepromeškejte možnost dát si Poutine – směs hranolků, sýru a omáčky. Ještě lepší je místní sendvič s uzeným masem. Mají ho na každém rohu, pokud to ale chcete mít i se zážitkem, zajděte si na ten z restaurace patřící Celine Dion ve Schwartz’s na 3895 St-Laurent.

Pokud jste si ještě navzdory všudypřítomným okatým dobrůtkám nevšimli, nacházíte se v rodišti speciálního druhu bagelů. Na ty nejlepší si udělejte místo, až se budete procházet po čtvrti Plateau Mont Royal. Nápis St. Viateur nemůžete minout, bagely tady začali péct jako úplně první ve městě!

V noci se ulice Sainte Catherine promění v úplně jiný svět.  Zdroj: Foter.com, Guillaume Seguin Ulice Ste. Catherine

V noci se ulice Sainte Catherine promění v úplně jiný svět. Zdroj: foter.com, Guillaume Seguin

Popis toho, co dělat v Montrealu, když se setmí, by vydal na nový článek. Připijte si na zdraví něčím místním a hurá do víru velkoměsta! Vínu oddané nepotěší zdejší ceny, proto pokud si gurmánský zážitek bez vína nedokážete představit, přineste si raději do restaurace víno vlastní. Hledejte nápis „Apportez votre vin“. Pro lepší kousky budete muset do státem kontrolovaného obchodu s alkoholem, pospěšte si, po 23. hodině v Quebecu alkohol nekoupíte. Za vyzkoušení také rozhodně stojí ochutnávka v některém z městských mikropivovarů.

Pokud jako cestovatelé nutně netrváte na takzvaných turistických nezbytnostech, není těžké si Montreal užít i s malým rozpočtem. Nejlepší suvenýry jsou přece krásné vzpomínky a nové zážitky. A ano, pokud vám přece jen zbylo pár dolarů, láhev dobrého javorového sirupu rozhodně není k zahození.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Mike Babiarz

Tereza Daňková

Tereza Daňková

Na světě je vlastně všechno za rohem.

Zanechte komentář