loď

Místa, kde utichl život

Cestování / 27.5.2014

Dříve rušná, dnes opuštěná a klidná. Takový je obraz míst, která navzdory osudu existují dál jako zapomenuté fragmenty lidské historie.

Na naší planetě je nespočet míst, která v minulosti překypovala životem, ovšem díky hře osudu jsou dnes opuštěná a nenajde se v nich ani živá duše. Města duchů, potopené koráby lodí, opuštěné budovy, zapomenuté chrámy a další podobná místa se nacházejí doslova na každém kontinentu. Na otázku, proč jsou ona místa bez stálých obyvatel vydaná na milost přírodě, neexistuje jednotná odpověď, avšak díky své pohnuté historii a absenci jakékoli snahy o rekonstrukci či kultivaci mají všechnya z níže jmenovaných lokalit působivou a zcela jedinečnou atmosféru.

Dříve domov stovek lidí, dnes filmové kulisy

craco itálie

Opuštěné město Craco. Zdroj: foter.com, Drumsara

V jihoitalské oblasti Basilicata, v provincii Matera se na strmém kopci nachází městečko Craco. Počátky města sahají až do 11. století. Během tisíce let své existence dokázalo překonat morové rány a další zkoušky osudu. Ještě na konci devatenáctého století bylo domovem přibližně dvou tisíc obyvatel. Kvůli zemětřesení a následným sesuvům půdy však bylo městečko stále hůře obyvatelným. Nakonec v roce 1963 úřady nařídily z bezpečnostních důvodů přesídlení zbylých obyvatel do nedalekého údolí.

Od té doby bylo historické Craco ponecháno svému osudu a jen čas od času ožívá před objektivy kamer, neboť si jej kvůli jeho zajímavým exteriérům vybírají filmaři. Natáčel se zde například film Umučení Krista nebo bondovka Quatum of Solace.

Pripjať – opuštěné město na Ukrajině

město duchů pripjať ukrajina černobyl

Bývalý Dům kultury ve městě Pripjať. Zdroj: Wikimedia Commons, Timm Suess

Za vysídlením ukrajinského města Pripjať nestojí jako v Itálii přírodní katastrofy, přesto se jedná o katastrofu, která se významně zapsala do dějin lidstva. Pripjať totiž leží totiž v těsné blízkosti jaderné elektrárny Černobyl. Město bylo vybudováno v roce 1970, a to především pro mladé pracovníky jaderné elektrárny. Během jeho několikaleté existence v něm průměrně žilo kolem padesáti tisíc lidí.

Po výbuchu v Černobylu byli všichni obyvatelé města evakuováni a byly zastaveny veškeré dodávky vody, plynu a elektřiny. Z města se tak v podstatě přes noc stalo město duchů. Přestože je oblast stále silně kontaminovaná radioaktivitou, občas zde docházelo a dochází k rabování, a proto je lokalita stále pod vojenským dohledem. Co se radioaktivity týče, tak odborníci předpokládají, že k jejímu snížení na únosnou mez dojde nejdříve za 150 let od havárie.

Zajímavostí je, že město bylo použito jako předloha pro prostředí v několika počítačových hrách. Virtuálně tak můžete Pripjať navštívit například při hraní Call of Duty.

Zábavní parky bez zábavy

Předpokládalo se, že budou hýřit životem, a místo toho se působením zubu času postupně rozpadají. I takový může být osud zábavních parků, které byly postaveny s velkým očekáváním, které bohužel nenaplnily. Jedním takovým je zábavní park Nara Dreamland, který měl být japonskou obdobou Disneylandu v Kalifornii.

Postaven byl v roce 1961. Na rozdíl od amerického vzoru nedokázal neustále přilákávat dostatek návštěvníků, a tak byl na konci srpna roku 2006 definitivně uzavřen. Přestože je do parku stále zavedená elektřina, uvést do provozu původní horské dráhy a znovu tak obnovit činnost parku by bylo příliš drahé a není jisté, zda by to tentokrát uspělo. Proto park zatím zůstává jen jakousi nostalgickou upomínkou japonských snah o přenesení amerických snů na asijské ostrovy.

Wonderland čína zábavní park

Vstupní brána plánovaného Wonderlandu. Zdroj: Wikimedia Commons, Tormod Sandtorv

Druhým zábavním parkem, který nikdy nenaplnil své poslání, hlavně proto, že nikdy nebyl dostavěn, byl čínský Wonderland ležící nedaleko Pekingu. Wonderland byl projektem na největší asijský zábavní park. Jeho stavba byla zastavena z finančních důvodů v roce 1998. V roce 2008 proběhl pokus o opětovné zahájení stavby, avšak ani v tomto případě nebyl úspěšný. Veškeré sny o dostavbě parku byly definitivně pohřbeny v roce 2013, kdy byly všechny nedostavěné a opuštěné konstrukce různých atrakcí a budov parku trvale srovnány se zemí.

Bývalé vojenské pevnosti Maunsell

pevnosti maunsell

Pevnosti Maunsell. Zdroj: Wikimedia Commons, Russss

Pevnosti Maunsell jsou malé opevněné věže postavené u ústí řek Temže a Mersey v roce 1943. Během druhé světové války sloužily britské armádě a námořnictvu k obraně Spojeného království. Věže byly pojmenovány podle jejich architekta Guye Maunsella. Pevnosti byly vyřazeny z provozu v roce 1950 a definitivně opuštěny o osm let později. V šedesátých letech se z věží vysílalo pirátské rádio Radio City. Dnes jsou ponechány svému osudu a je jen otázkou času, než se definitivně rozpadnou a zřítí do moře.

Hotel duchů v Kolumbii

hotel del salto kolumbie

Dříve slavný hotel pro boháče dnes po letech ožívá jako národní muzeum. Zdroj: foter.com, Alveart

Přibližně 30 km od hlavního města Kolumbie Bogoty, v bezprostřední blízkosti turisty hojně navštěvovaných vodopádů Tequendama, se nachází Hotel del Salto. Luxusní hotel byl oficiálně uveden do provozu v roce 1928. Byl postaven tak, aby jeho bohatí návštěvníci měli krásný výhled na protilehlé vodopády. Slibnou budoucnost hotelu nicméně zhatila rozsáhlá kontaminace řeky Bogóta, díky které se na dlouhou dobu stalo celé údolí pro turisty neatraktivní.

Hotel byl nefunkční a opuštěný od devadesátých let. Podle mnohých lidí v hotelu dodnes straší. Tato domněnka je podpořena především faktem, že si toto místo vybralo v minulosti mnoho sebevrahů, aby se rozloučili se životem. V současnosti byl hotel zrenovován kolumbijskou univerzitou a výzkumným ústavem a přestavěn na národní muzeum.

Míst, jako jsou tato, je mnoho. Z různých důvodů existuje spousta opuštěných nejen domů, ale i celých měst, se kterými doposud nikdo nic neudělal. Nikdo je nesrovnal se zemí, nikdo je nezrekonstruoval. Zajímavé je, že ačkoli se o tato místa nikdo nestará, pod vlivem působení času získávají na půvabu a fotogeničnosti.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, mezuni

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář