Darabags jsou kabelky s duší, říká Darina Hubáčková

Krása a móda / 31.12.2012

Kabelky Darabags jsou známé pro svou neobyčejnou barevnost a precizní zpracování. Věděli jste, jak vypadá takový vyDařený den? Přečtěte si rozhovor a dozvíte se víc!

Za zrozením značky kabelek Darabags stojí vystudovaná oděvní návrhářka a designérka Darina Hubáčková pocházející z Ostravy. První kabelku ušila na podzim roku 2008 jen pro radost a ze zvědavosti ji vložila na Fler. Kabelka se prodala obratem, a tak navrhovala a šila dál, až se z ní postupem času stala nejprodávanější uživatelka Fleru. V září 2012 otevřela i kamenný obchod v Praze, ale nadále prodává přes Fler a vlastní e-shop. Více na Darabags.

Co považujete za svůj první krok do světa kabelek?

Prvním krokem byla nesporně první ušitá kabelka. Šila jsem ji sama, na stole v kuchyni, na obyčejném šicím stroji. Kdo by tehdy řekl, že se na tu dobu nezvykle barevné tašky zalíbí natolik, že si na nich ženy budou tvořit závislost. První „darabagska“ rozhodně nevypadala dokonale, ale protože se v ní odráželo tolik zapáleného odhodlání pro věc a zřejmě i dobrý nápad, tak se okamžitě prodala. A pak další a další a další…

Jakou školu jste vystudovala? Týkala se módy nebo designu?

Vystudovala jsem oděvní průmyslovku. Už na škole mě nesmírně bavilo navrhovat oděvy pro různou příležitost a sama si je šít.  Za doby mých studií vzniklo několik extravagantních kousků oblečení, které jsem hrdě nosila. Uznávám, že některé byly trošku šílené (smích).

Darabags- Dariana

Dariana. Zdroj: archiv Darabags

Toužila jste být módní návrhářkou už v dětství?

Popravdě nějak jsem nad tím nepřemýšlela. Ale již od dětství jsem v sobě měla zakořeněného obchodního ducha. Pamatuji se, jak jsme s kamarádkou natrhaly luční květiny, něco sesbíraly po hřbitově a pak jsme si před Jednotou postavily pultík z kartonu a prodávaly jsme (smích).  Takže by se vlastně dalo říct, že se v mé nynější profesi snoubí dětské sny i znalosti nabité vzděláváním.

Darabags- Easy Square

Easy Square. Zdroj: archiv Darabags

Jak vypadá typický den v Darabags?

Jedním slovem: hekticky. Rozhodně se u nás nikdo nenudí.  Ráno přijdu s naším firemním maskotem psem Roňdíkem a zatímco se mi vaří kafe /cukr, mlíko, lžička/, projdu se dílnou, šicí stroje spokojeně vrčí, na střihárně se stříhá, v expedici se balí hotové tašky pro zákaznice, v kanceláři se vyřizují požadavky našich zákaznic. Všechno funguje, jak má. Během dne se má osobní práce variabilně proměňuje. Jednám se zákazníky, objednávám materiál, kontroluji výrobu, vymýšlím nové střihy a kolekce, konzultuji se švadlenami, fotím hotové kabelky, rozděluji práci a tak všelijak podobně. Každý den mi přináší nové zajímavé situace.

Jaké materiály a barevné kombinace máte nejraději?

Nejraději tvořím z barevných bavlněných látek. Důmyslná kombinace barev ve vzoru mě vždycky dobře naladí. Poslední dobou jsem si oblíbila králičí kožky, je to velmi příjemný přírodní materiál, který je dnes trochu neprávem opomíjen.

Darabags- peněženky

Peněženky od Dara Bags. Zdroj: archiv Darabags

Jak si představujete svou zákaznici?

Naše zákaznice je moderní žena, která dobře ví, co chce a co se jí líbí. Nesnáší všední šeď a nudnou uniformitu masové produkce. Ráda se pěkně obléká a není jí jedno, co si vezme na sebe. Určitě se ráda liší od ostatních a cítí se jedinečná.  Na těchto myšlenkách se v podstatě zakládá celý ideový základ Darabags – S Darabags totiž vystoupíte z davu…

Kde čerpáte inspiraci?

Inspiraci čerpám především ve svém okolí, nové typy tašek vznikají často z potřeby mé nebo mých kamarádek. Takhle vznikly dariany, cestovky, easysquerky a jiné. Prostě někdo nutně potřeboval novou tašku. A byla mu vymyšlena. Teď prý nutně potřebujeme batohy, tak uvidíme, snad se do toho na jaře dáme.

Darabags- Back to black

Kolekce Back to black. Zdroj: archiv Darabags

Která kabelka je Vaše nejoblíbenější a proč? Jak vznikala?

Nejoblíbenějším mým střihem, co se propracovanosti a nápadu týče, je právě Dariana. Taška mnoha kapes a mnoha možností. Osobně mám nejraději menší kabelky, třeba Moony Loony Mini, to je taková přítulná záležitost. Mimochodem, víte, že kabelky Darabags mají duši?

Nedávno jste otevřela kamenný obchod v Praze. Chystáte i nějaké další?

Další kamennou pobočku prozatím realizovat nehodláme, ale jistě se v budoucnosti s dalším obchodem Darabags potkáte i někde jinde než v Praze na Smíchově.

Darabags- BTW on the road mini

BTW On the road (mini). Zdroj: archiv Darabags

Co považujete za největší úspěch, jakého jste kdy dosáhla?

Největším úspěchem je momentálně otevření kamenného obchodu Darabags na pražském Andělu. Také mě těší prvenství mezi prodejci na webu fler.cz. Fler.cz byl naším prvním prodejním místem a vypracovali jsme se na špičku doslova od nuly. Všem našim věrným zákaznicím alespoň takto velmi děkujeme za přízeň, kterou značce Darabags už několik let dopřávají.

Přemýšlela jste o rozšíření Darabags o oblečení nebo jiný sortiment?

V nejbližší době budeme sortiment Darabags rozšiřovat o tři řady vlastních parfémů, ale oblečení zatím neplánujeme.

Darabags- Moony loony

Moony Loony (mini). Zdroj: archiv Darabags

Máte nějaké sny nebo cíle v oblasti výroby kabelek, kterých chcete v budoucnu dosáhnout?

Jak už jsem kdysi někde napsala, cíle si nikdy nekladu malé, člověka jen zbytečně omezují v rozletu.  A tak jednou určitě budeme mít pobočky v Miláně, Paříži, New Yorku. Kdoví. Proč ne. Možné je vše.

Děkujeme za rozhovor a přejeme Vám spoustu spokojených zákaznic a ještě víc skvělých nápadů!

Zdroj perexové fotografie: archiv Darabags

Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová

Studentka a snad i trochu umělkyně píšící o módě a stylu. Často a velmi ráda na cestách s blokem a pastelkami v ruce.

Zanechte komentářVaše názory

  • Magda Klápová

    Hezký…a co takhle Carpisa?

  • Lucie Rubešová

    Milá Magdo, děkujeme za tip! Váš návrh zvážíme a uvidíme, zda na toto téma vznikne článek.