Letošní Zlomvaz byl zkrátka odvaz!

Divadlo Kultura / 20.5.2014

Letošní již tradiční přehlídka vysokých uměleckých škol je za námi.

Jedná se o 21. ročník festivalu umění, divadla, setkávání lidí a kultur, který pořádá DAMU. Každoročními hosty festivalu jsou naši sousedé ze Slovenska a Polska. Letos ovšem poprvé pozvání přijali i The Royal Central School of Speech and Drama z Londýna a utrechtské HKU Theatre University of the Arts. Celkem se tedy na tomto čtyřdenním festivalu představilo 7 vysokých škol.

Přínosem byla i spolupráce s Pražským Quadriennale, díky kterému se v rámci festivalu konalo i 8 workshopů. Z toho 6 bylo vedeno zahraničními pedagogy z Chorvatska, Anglie, Španělska či Kanady. Tímto festival dostál svému záměru umožnit pospolitost škol a mezinárodní spolupráci.

Organizace festivalu se ujali studenti produkce a teorie a kritiky DAMU. Úlohy externích redaktorů festivalového časopisu se povětšinou zhostili studenti FF UK z Katedry divadelních věd. Tito všichni své postřehy publikovali v denním zpravodaji Obratel. Zde bylo možné dohledat nejen recenze, rozhovory či autentické fotografie, ale i organizační pokyny, ceníky či harmonogramy jednotlivých akcí včetně střešních party, koncertů, tanečního maratonu či Zlomvaz football cupu.

10 lidí, 10 životních příběhů. Zdroj: zlomvaz.cz

Pražská DAMU se představila celkem v osmi inscenacích. Tím se zařadila na první místo v celkově nejvyšším počtu prezentovaných her. Herci na jevišti rozehrávali témata odcizení a osamělosti (Letovisko), násilí a přirozenosti bytí (Hodní chlapci), lásky, odcizení a intrik (Bylo, nebylo ve sladké Francii), osudovosti (Life of Mary) či šílenství (Some voices).

Brněnská JAMU hostovala se třemi tituly. Tragédií lásky Krvavá svatba, životní výpovědí Hořké slzy Petry von Kannt a kolektivním dílem Metamorfózy, inspirovaným starojaponskou poezií a snovou imaginací.

Bratislavská VŠMU se představila také se třemi divadelními kusy: Električka zvaná Túžba o živočišnosti a vztahu mezi mužem a ženou. Hola, Madrid, což je divadelně-dokumentární autorský projekt, a Ó sláva hviezd Ó sláva.

Zdroj: zlomvaz.cz/2014/galerie

Publikum se stává součástí příběhu. Zdroj: zlomvaz.cz

 AUz Banské Bystrice uvedlo tři hry. Titul Arabská noc o hraničních životních situacích a introspektivním poznávání. Hru Hriech a Oné man o hlednání indentity muže.

Vratislavská Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna se představila v odvážném projektu Pessoa s mottem: Abych mohl cítit sebe, musím cítit všechno či Umírám, protože dostatečně nesním.

Londýnská CSSD předvedla experiment Hardcorn: A Work in Progress, který nastavuje zrcadlo životní grotesknosti.

Utrechtská HKU inscenovala Hebban Olla Vogala nastiňující normálnost ve střetu s absurditou.

Letošním lákadlem byla i účast zahraničních pedagogů, kteří v úzkých skupinách posluchačům prezentovali své umění na workshopech: Performance (Boris Bakal), Produkce (Borek Jiřík), Světelný design (Nick Moran), Improvizace (Frank Totino), Performance (Jordi Queralt, Esteve Soler), Výchovné divadlo (Gábor Takács) a Hlas (Ivana Vostárková).

Zdroj: zlomvaz.cz/2014

Vyčerpávající klanění. Zdroj: zlomvaz.cz

Rozhovor s účastnicí festivalu Kateřinou Kopeckou, které patří velké díky za spolupráci při tvorbě článku:

Co jsi od festivalu čekala?

Já tam jela hlavně kvůli lidem. Konkrétně tedy přátelům a mezinárodním hostům. Vybrala jsem si dvoudenní workshop improvizace s kanadským lektorem Frankem Totinem. Musím přiznat, že to byla zajímavá zkušenost. Workshop měl velký divadelní přesah. Ukázal nám sociální, psychologické, emotivní a jiné momenty života z úplně jiného pohledu. Přemýšleli jsme nad věcmi každodennosti, které jsou tak automatické, ale tady jsme je zpracovávali a zkoumali. Přiznám, že to byl hodnotný zážitek.

Vadilo ti na festivalu něco?

Po pravdě mi bylo dost líto, že se jednotlivé akce hodně kryly. Je mi jasné, že do tak málo dní vměstnat tolik věcí je složité, ale já mluvím z pohledu účastníka, kterého mrzí, že si často musel vybírat mezi tituly, a to je velká škoda. Organizace byla často punk, ale celkově to damáci zvládli a až vypilují detaily, bude to úžasný festival, který bude dělat jaro.

Co ti utkvělo v paměti?

Určitě atmosféra, to je nepopsatelné. Z různých koutů světa se sjedou lidi, kteří mají stejný zájem, pořád je o čem mluvit a čemu se smát. Vybavuje se mi jedna střešní párty, osvětlené město všude kolem nás, zvuky elektrických houslí, tanec, zpěv. Skvělý zážitek.

Na závěr nezbývá než poděkovat organizátorům a těšit se na příští ročník Zlomvazu.

Zdroj perexové fotografie: facebook.com/ZLOMVAZ

Klára Václavíková

Klára Václavíková

Zanechte komentář