Sdílejme nadšení pro nový cirkus na festivalu Žonglobalizace

Divadlo Kultura / 24.5.2014

Právě tam můžete objevit tento umělecký směr či svůj zájem sdílet celý rok se skupinou Žonglér o. s., kterou jsme pro vás vyzpovídali.

Nový cirkus se stává stále populárnějším a rychle proniká do povědomí široké veřejnosti. Dávno už tedy neplatí, že si ho na vlastní kůži můžete vyzkoušet pouze v kulturním centru, v Praze, kde víkendový kurz navštívila i naše editorka Bára. Tento umělecký směr se šíří opravdu rychle a již pár let má své zastoupení i v západočeské metropoli. V plzeňském Borském parku si budete moci 31. května vyzkoušet nový cirkus na vlastní kůži. Startuje totiž 4. ročník festivalu Žonglobalizace. Neváhejte a přijďte!

O festivalu jsme si popovídali s předsedou občanského sdružení Žonglér Jiřím Misařem, který nám prozradil, na co se můžeme těšit, a zmínil se i o dalších činnostech, kterými se v Žonglér o. s. zabývají. Určitě je na co se dívat a hlavně co zažít. Přesvědčte se sami!

Fotografie z druhého ročníku festivalu Žonglobalizace. Zdroj: Pavel Rabas, zongleros.cz

Fotografie z druhého ročníku festivalu Žonglobalizace. Zdroj: Pavel Rabas, zongleros.cz

Můžete našim čtenářům představit občanské sdružení Žonglér? Jak vzniklo a co je cílem vašeho sdružení?

Jsme skupina performerů a lektorů, kteří sdílí nadšení pro nový cirkus. Důvodem vzniku našeho sdružení byla tedy snaha kultivovat a rozšiřovat umění nového cirkusu, což je rychle se rozvíjející umělecký směr, který vznikl ve Francii na počátku 70. let. Nový cirkus propojuje cirkus, hudbu, divadlo, tanec a další umělecké směry. Žonglér o. s. se snaží šířit tento umělecký směr do povědomí široké veřejnosti. Pořádáme různé akce a festivaly pro všechny věkové kategorie, děláme dlouhodobé kurzy zaměřené na rozvoj jednotlivých disciplín nového cirkusu a také tvoříme nová vystoupení.

Provozujeme také Cirkulárium – sídlo pro nový cirkus v Plzni, kde probíhají veškeré kurzy a je to i naše tréninkové centrum, taková „líheň nápadů“. Také se soustředíme na tzv. „sociální cirkus“, což je zjednodušeně řečeno použití cirkusových technik pro terapeutické účely. V praxi to pro nás znamená, že již 2 roky dojíždíme jednou týdně za dětmi do psychiatrické léčebny v Dobřanech a pracujeme s nimi, žonglujeme, cvičíme akrobacii, hrajeme si. Důležitou součástí je i tvorba vystoupení pro tyto handicapované děti, potlesk od diváků je pro ně tou největší odměnou. Jsme také jeden ze zakládajících členů česko-slovenské sítě pro sociální cirkus Cirkonet.

Fotografie z festivalu Žonglobalizace, při kterém se vždy sejde úžasná parta lidí. Zdroj: zongleros.cz

Fotografie z festivalu Žonglobalizace, při kterém se vždy sejde úžasná parta lidí. Zdroj: zongleros.cz

Pozornost si získává i Žonglobalizace, festival nového cirkusu, hudby a divadla. Letos se koná již 4. ročník. Jaké byly předchozí ročníky?

Ano, letos nás čeká již 4. ročník a stejně jako v předchozích ročnících se budeme snažit diváky pobavit projekty a umělci, kteří v Plzni ještě nebyli a žánry a obory, které zde ještě neviděli. V minulých ročnících se nám podařilo do Plzně pozvat umělce z Velké Británie, Francie, Maďarska, USA, Rakouska, Brazílie, Pákistánu i Nigérie. Festival se vždy setkal s pozitivními ohlasy jak na vystoupení umělců, tak na široký záběr námi připravovaných workshopů.

A na co se můžou diváci těšit letos? Chystáte nějaké novinky?

Letošní ročník nabídne špičku české novocirkusové scény i zahraniční cirkusové umělce, kteří společně vytvoří kouzelnou atmosféru celého festivalového dne. Mimo zhlédnutí skvělých výkonů performer budou moci všichni návštěvníci vyzkoušet nepřeberné množství workshopů a soutěží. Čeká je chůze po laně, různé druhy žonglování, závěsná akrobacie na šále, pozemní párová akrobacie, parkour, malování, bubenický workshop, frisbee, stolní fotbálky (včetně turnaje) a mnoho dalších… Nebudou chybět ani hudební a divadelní představení se zastoupením zahraničních umělců.

Fotografie z druhého ročníku festivalu Žonglobalizace. Workshop se závěsnými šály. Zdroj: Pavel Rabas, zongleros.cz

Fotografie z druhého ročníku festivalu Žonglobalizace. Workshop závěsné akrobacie. Zdroj: Pavel Rabas, zongleros.cz

Můžou se sami účastníci nějak předvést, ukázat, co umí?

Letos bude připravená i tzv. Openstage – to znamená, že každý, kdo umí něco ojedinělého, někdo, kdo např. tančí, žongluje, stepuje nebo třeba umí stojku, jakou nikdo neumí, a rád by se předvedl před diváky, bude mít jedinečnou šanci ukázat své umění v krátkém vstupu na tomto otevřeném prostoru. Přihlášky mohou zájemci zasílat na zongleros@gmail.com.

Kde se festival koná a kolik stojí vstupné?

Letošní ročník festivalu proběhne v Borském parku, v jednom z našich nejhezčích a největších parků v Plzni. Letos navíc bude vstup zdarma!

Fotografie z druhého ročníku festivalu Žonglobalizace. Zdroj: Pavel Rabas, zongleros.cz

Fotografie z druhého ročníku festivalu Žonglobalizace. Zdroj: Pavel Rabas, zongleros.cz

Jaké další akce Žonglér o. s. pořádá?

Jednou z dalších akcí, které pořádáme, je Pleasure Station Day. Akce, která probíhá vždy v syrových prostorech nevyužívané budovy jižního vlakového nádraží v Plzni. Letos nás čeká již 5. ročník a opět nabídneme den nabitý workshopy a vystoupeními. Tento den se snažíme ozvláštnit navíc nějakou jednotnou tematikou – měli jsme rok zaměřený na mayské umění nebo třeba africkou tematiku.

Další z pravidelných akcí, které pořádáme, je Cirkusová besídka členů Žonglér o.s. nebo Cirkusová besídka pro absolventy kurzů. Ta první probíhá pravidelně v různých prostorech v Plzni, kde představujeme nová vystoupení členů našeho sdružení a do budoucna plánujeme objíždět s touto besídkou další města v Plzeňském kraji a České republice. Cirkusová besídka pro absolventy kurzů proběhla naposledy 3. 5. 2014 v našem sídle v Cirkuláriu za velké podpory diváků. Všichni malí „cirkusáčci“ až po dospělé akrobaty z toho měli obrovskou radost a jistě jim to dodalo mnoho nadšení a sebevědomí do dalšího rozvoje. Za příznivého počasí také pořádáme pravidelná otevřená žonglérská setkání v parcích po Plzni, která jsou často zakončená společnou ohnivou show.

Žonglobalizace
KDE: Borský park, Plzeň
KDY: 31. 5. 2014
VSTUP ZDARMA!

Více informací: www.zongleros.cz

Zdroj perexové fotografie: Pavel Rabas, zongleros.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář