MS 2014

Začalo 78. MS v ledním hokeji

Sport / 13.5.2014

Autor:

Hokejový šampionát v olympijské sezóně probíhá v běloruském Minsku od 9. do 25. května

Letošní mistrovství pořádá poprvé v historii Bělorusko, což je kvůli tamější politické situaci často v médiích považováno za kontroverzní. O pořadateli se rozhodlo před pěti lety na kongresu IIHF a dalšími kandidáty byly Ukrajina, Maďarsko a Lotyšsko. Původně se měla ucházet o pořádání i Česká republika, nakonec ale úspěšně kandidovala až na příští rok.

Maskot turnaje zubr Volat

Maskot turnaje zubr Volat.

Loni nejlepší Švédové

Zlato obhajují ze svého domácího šampionátu Švédové, kteří ve finále ukončili senzační jízdu hokejistů Švýcarska. Z elitní skupiny loni sestoupilo Slovinsko a Rakousko, naopak sledovat můžeme nově výkony Itálie a Kazachstánu. Kromě českých hokejistů, kteří obhajují loňské 7. místo, se do dějin turnaje zapíší i další čtyři Češi. Na listině rozhodčích jsou zapsáni Martin Fraňo, Antonín Jeřábek a Vladimír Šindler jako hlavní sudí, Vít Lederer pak jako čárový.

Herní systém

Šestnáct účastníků je rozděleno do dvou skupin po osmi týmech. V rámci skupiny si zahraje každý s každým. Za vítězství v základní hrací době se udělují 3 body, za vítězství po prodloužení či samostatných nájezdech 2 body, za prohru po prodloužení či samostatných nájezdech je 1 bod. První čtyři týmy z každé skupiny postupují do čtvrtfinále, které se bude hrát stejně jako v posledních dvou letech v rámci skupiny. Týmy na pátých až osmých místech na šampionátu končí. Oba týmy z posledních míst automaticky sestupují z elitní skupiny.

Alexander Ovečkin

Alexandr Ovečkin

Největší hvězdy

Alexandr Ovečkin

Ruský kanonýr Alexandr Ovečkin je poctivý reprezentant a ve svých osmadvaceti letech se zúčastní svého již desátého mistrovství. V NHL letos popáté v kariéře překonal padesátigólovou hranici, na play-off to ale nestačilo, a tak si jistě bude chtít spravit chuť se silnou ruskou reprezentací.

Jaromír Jágr

Nejproduktivnější Evropan v dějinách NHL i ve dvaačtyřiceti letech prodloužil smlouvu s New Jersey Devils. Jaromír Jágr byl letos neproduktivnějším hráčem Ďáblů, nejlepším střelcem mezi Čechy a v různých historických tabulkách se posouval stále výš před legendy světového hokeje. Na svém devátém mistrovství bude chtít přidat třetí zlatou medaili.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář