Letecky za pakatel? Jde to!

Cestování / 23.5.2014

Chcete cestovat letecky, ale vaše peněženka zrovna nepraská ve švech? Zkuste nízkonákladovou leteckou společnost.

Znáte to – plánujete dovolenou či prodloužený víkend v zahraničí co možná nejlevněji, ovšem ceny letenek mnohdy šplhají do závratných výšin. Nabízí se sice jiné možnosti dopravy, ovšem kdo by se chtěl harcovat přes půlku Evropy autobusem? Nebo kdo si troufne vydat se vstříc evropským velkoměstům svým vlastním autem? Tyto problémy mohou zažehnat právě nízkonákladové letecké společnosti.

Levně a letecky? Žádný oxymóron, ale realita

NÍZKONÁKLADOVÉ SPOLEČNOSTI

 • easyJet
 • Ryanair
 • Wizz Air
 • Vueling
 • SmartWings
 • Southwest Airlines
 • Jet2.com
 • JetBlue
 • Germanwings

O co se vlastně jedná? Nízkonákladová letecká společnost (nebo také low-cost) nabízí nižší ceny přepravy než běžné letecké společnosti. Snížení cen se ale odráží na službách, které museli dopravci omezit. V low-cost letu budete jen těžko hledat první třídu, jelikož letadlo disponuje pouze jednou třídou. Dále můžete očekávat maximální kapacitu sedadel, občerstvení za zvláštní poplatek, libovolný výběr sedadla při vstupu na palubu (což může být někdy i výhodou) nebo třeba absenci polštářů a přikrývek. Ovšem přiznejme si, kdo by se neobešel při hodinovém letu z Prahy do Berlína bez polštářku?

S cenami letenek to není ale vždy tak růžové, jak to na první pohled vypadá. Výletu do Milána za 800 korun by odolal jen málokdo, ovšem k samotné letence se musí často připočístpoplatek za odbavené zavazadlo, letištní taxy a další položky.

Některé společnosti uvádějí cenu letenky „se vším všudy“. Je tedy dobré si pozorně přečíst, co všechno zahrnuje cena letenky, abyste vy a vaše peněženka nebyli na letišti překvapeni. Ve výsledku většinou bývá cena low-costu stále nižší, než co by stála letenka od běžné letecké společnosti.

letadlo easyJet

EasyJet je jednou z nejznámějších nízkonákladových společností. Zdroj: foter.com, Teknecolor

Nízkonákladové společnosti mohou být výhodnou alternativou letecké dopravy pro pasažéry, kteří se zrovna netopí v penězích a na palubě letadla se obejdou bez polštářku.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, caribb

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentářVaše názory

 • Marie Volhejnová

  sháním letenku do španělské Almérie,v termínu 2.8.2014-16.8.2014..poradíte mi?Děkuji hezký víkend