Multitasking nefunguje: 6 tipů, jak skutečně vidět v práci výsledky

V obraze / 13.5.2014

Celkem 98 % lidí je neschopno multitaskingu. Přestaňme si svou efektivitu nalhávat a věnujme konečně úkolům pozornost, kterou si zaslouží.

Vyřizovat telefony, ťukat do počítače, v jedné ruce dítě, v druhé pletací jehlice (genderová korektnost stranou) a do sluchátek lekci angličtiny – my ženy jsme si s multitaskingem zavařily samy. Já byla například od mala hrdá, že zatímco kluci seděli hodiny nad vyfouklou pneumatikou, odsýpala mi jedna aktivita za druhou.

Chceš práci? Zvládej všechno naráz!

Pak přišla chytrá kniha vysvětlující, proč ženy neumí číst v mapách a muži nedokáží udržet pozornost. A já se naparovala ještě víc. Možná sem tam zabloudím, ale kolik věcí stihnu, zatímco chlap skroluje nosem po Google maps! A nebyla jsem sama. Zejména v ženských byznys kruzích jsem si začala všímat nově ceněné soft skill – evolucí dané schopnosti zvládat víc věcí najednou.

Následně se objevily sociální sítě, YouTube, chytré telefony – a multitasking se stal každodenní potřebou a neoddělitelnou součástí kariérního postupu. Nezvládáš víc věcí naráz? Další, prosím!

Multitaskingem čas nespoříme, ale ztrácíme

Postupně jsem však začala zjišťovat, že tříštím-li pozornost mezi víc úkolů, nevěnuji jim potřebnou péči, kterou by si zasloužily. Každodenní přelétání mě začalo vyčerpávat a já viděla ve svém výkonu mezery. Taktéž nešlo naplno poslouchat vyprávění kamarádky, když jsem v hlavě přemílala o (nedodělané) práci a v ruce kontrolovala svět na chytrém telefonu.

multitasking_02

Tříštění pozornosti vám časovou úsporu nepřinese. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Ve výsledku se dostavil stres, chyby, nízká výkonnost, pomatená paměť, únava, zahlcení informacemi a absence dobrého pocitu z odvedené práce.

Časová úspora? Nula. Frustrace? 11 případů z 10.

Monotasking: Teď frčí dělat věci naplno 

Docvakly mi lesk a bída multitaskingu. Ale zvolnit, na věci se soustředit a hlavně přesvědčit sama sebe, že další aktivita počká, než dodělám tu první – to je slušný oříšek!

Zabírá však zjištění, že pomalý systematický postup přinese hned 2 výhody. Zaprvé nepřijdu o tolik potřebný vnitřní klid a zadruhé ani o dobré jméno. Jsem přece jen na začátku kariéry a nemůžu si dovolit práci, svou vizitku, odbývat multitaskingem. A že bych u toho ještě měla dobrovolně snižovat své IQ, jak říká Eileen Discusses? Ne, díky.

6 vyčtených rad, které vážně pomáhají:

1. Každé pracovní ráno sepíšu seznam a zaznačím priority. Během dne škrtám, doplňuji a přeskupuji podle důležitosti.

2. Po vyřízení e-mailů, firemních sociálních sítí a denní dávce ovesné kaše vyberu ze seznamu jednu věc. Na té pracuji. Jakmile je hotová, přejdu k další.

3. Vymezím si čas, během kterého dokážu úkolu věnovat  100% pozornost. Když mi na rameno zaklepe flow, zvládnu klidně hoďku dvě bez přestávky, ale ve chvílích tvůrčí krize si naordinuji alespoň 30 minut. Pak mám dovoleno zajít si pro čaj, protáhnout se nebo omrknout cizí obědy na Insta.

4. Každý den se ujišťuju o tom, že od zítřka už vážně začnu těmi nejtěžšími úkoly. Protože co si budem nalhávat, třetí odpolední není z hlediska biorytmů nejlepší výkonnostní volbou. Ani s čokoládou v ruce!

multitasking_03

Organizace úkolů ano, ale postupujte systematicky z jedné věci na druhou. Zdroj: Shutterstock.com

5. Urgenty už neřeším za běhu a nemíchám s denním seznamem úkolů. Když přijde urgent, doťuknu, co jsem stihla z rozpracovaného úkolu, a věnuju plnou pozornost neodkladné záležitosti. Přepínání mě stojí nemálo energie, ale mám odzkoušeno, že je lehčí, než pracovat na dvou úkolech zároveň.

6. Práci si neberu domů. V ideálním případě. V tom horším beru, ale nikdy ne s sebou na kafe s přáteli. Mou prioritou je věnovat plný zájem člověku, se kterým se bavím – dřív jsem tomu nepřikládala důraz, ale tenhle přístup dělá divy. Monotasking je výzva, zkusme mu dát šanci:

Jak jste na tom vy? Slouží vám multitasking dobře? Sem do komentářů s tipy, jak fungovat efektivněji.

Zdroj videí: YouTube.com

Zdroj perexové fotografie: Shutterstock.com

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář