Ruční kosa je velká výzva, přijmete ji i vy?

V obraze / 23.5.2014

Autor:

Předchozí dvě léta jsem strávila na Žítkové v Bílých Karpatech, kde jsem s ostatními táborníky sekala ruční kosou louky. Přidejte se letos k nám!

Poprvé jsem na Žítkovou jela před dvěma lety. Úplnou náhodou mě na internetu zaujal článek o táboře, kde se ručně kosí bělokarpatské louky. Vydala jsem se sama z Plzně přes celou Českou republiku, abych poznala nové lidi a získala zkušenosti. Tábor již přes 20 let pořádá skupinka nadšených mladých lidí pod záštitou hnutí Brontosaurus.

V Uherském Brodě jsem přestoupila do posledního autobusu, který mě vyvezl klikatou silničkou až do nitra Bílých Karpat. Obec Žítková leží pár kilometrů od hranic se Slovenskem a tamější okolí je tak tiché, klidné, krásné a zapomenuté, jako kdyby to byl úplný kraj světa. Z konečné autobusu je to asi 3 kilometry do tábora. Účastníci spí ve stanech, na seně nebo na půdě. Dřevěná chalupa slouží jako zázemí pro kuchaře a pro naše kosy a hrábě. Druhým stavením je stodola. Když jsem k večeru dorazila, postavili jsme si stany a sešli jsme se u ohně. Někdo přivezl kytaru, a tak se povídalo za doprovodu hudby a zpěvu.

Jak na anglický trávníček

Zdroj: archiv Elišky Tanzerové

Umět rychle a lehce kosit široký pás trávy, to chce cvik a čas. Zdroj: archiv Elišky Tanzerové

Druhý den ráno jsme se kolem sedmé nasnídali a potom jsme se rozdělili do skupinek. Zkušenější kosáči dostali přidělené 2 až 3 laiky, aby je naučili kosit. Všichni společně jsme se vydali na blízkou louku a pustili jsme se do práce. Když poprvé držíte kosu v ruce, nemůžete hned očekávat, že po sobě zanecháte anglický trávníček.

Já jsem byla pod vedením Jirky Hanáčka (nyní vedoucího tábora), který se mi snažil vysvětlit, jak se vlastně kosa drží. Ze začátku stačí malý rozsah pokosu. Mírně pokrčíte kolena, naberete úzký pruh trávy, čepelí opisujete oblouk a po každém oblouku uděláte krok vpřed, abyste plynule postupovali po louce.

Umět rychle a lehce kosit široký pás trávy, to chce cvik a čas, stejně jako jakákoliv jiná činnost. V průběhu celého tábora jsme si vyměňovali své zkušenosti a rady, ale nejdůležitější je najít si svou vlastní techniku. Prvních pár dnů tábora jsme hlavně kosili, protože je potřeba pokosit téměř 7 hektarů bělokarpatských luk.

Proč se kosí ručně?

Cílem Základního článku Hnutí Brontosaurus Mařatice je ochrana rezervace Hutě, kde se vyskytují vzácní živočichové a rostliny, zejména chráněné orchideje. Ručním kosením se zachovává charakter biotopů a genofondu rostlin a živočichů, typických pro oblast Bílých Karpat. Biologická diverzita přírodní rezervace Hutě, o niž se staráme, se neustále zvyšuje. Při přerušení prací by se pracně budovaná rovnováha zhroutila a nastal by rychlý návrat k neutěšenému stavu před započetím činnosti. Proto potřebujeme každým rokem získat na svou stranu lidi, jimž není osud luk lhostejný a kteří jsou ochotni se zapojit do dobrovolné práce pro přírodu.

Příprava náčiní je velmi důležitá. Zdroj: archiv Elišky Tanzerové

Příprava náčiní je velmi důležitá. Zdroj: archiv Elišky Tanzerové

V druhé části tábora jsme hlavně sušili a otáčeli seno a pak ho sváželi okolním hospodářům. V průběhu tábora nás přijel navštívit botanik Michal Hájek, který nám udělal přednášku o fauně a flóře v rezervaci. Také jsme byli na výletě po kopaničářském okolí. K večeru jsme hráli ringo, badminton nebo si povídali.

Odpočívá se prací na čerstvém vzduchu

Tábor je to sice pracovní, ale já tam jezdím odpočívat, protože 15 dní mezi lučním kvítím, v tichu, s kosou a hráběmi, to je ta nejlepší očista od povinností, stresu a městského stereotypu, jakou si vůbec umíte představit. Úžasné je, že jsem se tam seznámila se spoustou zajímavých, milých a skvělých lidí, se kterými se stále vídám nebo si s nimi píšu, přestože jsme z různých koutů republiky. Žítková je kouzelné místo, které uchvátí snad každého, kdo se tam někdy podívá.

Kdo si chce na chvilku oddychnout od světa, je to akce přímo pro něj, nebo pokud znáte někoho, koho by mohla tato akce zaujmout, určitě ho pozvěte. O organizaci Základní článek Hnutí Brontosaurus Mařatice a jejich akcích se můžete více dočíst na jejich stránkách.

Letošní ročník tábora Karpatská sena se koná v rozmezí 11.-25. 7. 2014 a hlásit se mohou nadšenci od 18 let. Poplatek za účast je nulový, platíte svou prací. Odměnou vám bude chutná strava a spousta nových zážitků.

Autorkou textu je Eliška Tanzerová.

Zdroj perexové fotografie: archiv Elišky Tanzerové

Generace21

Generace21

Zanechte komentář