I s malým rezavým autíčkem jdou dokázat VELKÉ věci, říkají Stefan a Richard

Cestování / 17.5.2014

Absolvovali offroadem výlet na Balkán, nyní se chystají s rezavou Felicií projet Střední Asii. Kdy vyráží? Za necelé dva měsíce!

Dva mladí cestovatelé Richard a Stefan se rozhodli uspořádat další velkolepou akci. Chystají se projet celou Střední Asii v malé, růžové a hlavně rezavé Felicii. Jejich okružní jízda začne i skončí v Ostravě a cestou navštíví přibližně čtrnáct zemí. A jak probíhá takové plánování cesty, co vše je potřeba zařídit a kolik peněz už přípravy stály? Tak přesně na to jsme se jich zeptali.

stefaaanoStefan Stefanov, 24 let

Stefan pochází z Kopřivnice, je studentem čtvrtého ročníku Univerzity Karlovy, konkrétně Právnické fakulty. Zároveň pracuje na pozici „legal assistant“. Mezi jeho záliby patří sport (squash, MTB, snowboard, …), cestování, fotografie, auta či hudba.

jc3a1c3a1c3a1c3a1j2Richard Nemeth, 21 let

Richard pochází z Ostravy, je studentem VŠB-TUO, Metalurgie a materiálové inženýrství. Mezi jeho záliby patří sport (windsurfing, MTB, lyže, tenis, …), auta, cestování či amatérská fotografie.

Jak se zrodil nápad uspořádat vaši cestu? Co bylo tím prvotním impulsem?

Po úspěšném absolvování výletu offroadem na Balkán v minulém roce musela přijít jinačí výzva. Tak jsme si řekli, že pojedeme dál, větší popelnicí a víc na punk.

Je něco, co chcete touto cestou dokázat?

Chceme ukázat, že i s malým růžovým rezavým autíčkem jdou dokázat VELKÉ věci.

Co vše stálo za přípravami? Co bylo nutné zařídit?

Bylo třeba našetřit nějakou korunu, koupit auto, opravit auto, upravit auto. V neposlední řadě taky zařídit víza. Momentálně jsme ve fázi, kdy čekáme na íránské. Další přijdou na řadu později. Plus nějaká ta očkování, pojištění a tak.

10011436_239665156236679_1514868550_n

Cesta bude opravdu rozsáhlá.

Máte spočítáno, na kolik vás vyšla samotná příprava cesty?

Pořízení auta 5 000,- Kč, 4 000,- Kč přepis, 10 000,- Kč opravy a úpravy, víza 30 000,- Kč pro oba, pojištění, očkování a další náklady plus mínus 10 000,-.

Kam všude se chystáte? Kolik zemí chcete celkem projet a za jak dlouhou dobu?

Náš výlet započne v Ostravě, načež se vydáme do Polska, Ukrajiny, Ruska, Gruzie, Arménie, Íránu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu, Kazachstánu, zpátky do Ruska, Lotyšska, Litvy, do Polska a domů. Tohle všecko zabere přibližně dva měsíce a ujedeme vzdálenost cca 16 000 km.

Skodasimplynever.cz

Oprava auta nebyla nejlevnější.

Plánujete někde setrvat delší dobu, například dva nebo tři dny?

V plánu je navštívit pár hlavních měst jako Teherán, Moskvu, Tbilisi, Ašchabad, Samarkand, dále třeba Vladivostok, Alamtu, Astanu a podobně.

Jak bude probíhat dokumentace? Plánujete i něco natočit a později s materiálem dále pracovat?

Bereme s sebou digitální zrcadlovku, se kterou se ještě musíme naučit pořádně zacházet, dvě GoPro kamery plus jednu on-board kameru do auta. Takže fotek budeme mít požehnaně a videí bude taky přehršel. Z těch pak uděláme nějaký krátký film nebo tak něco.

Celou cestu můžete již nyní sledovat na internetových stránkách Skodasimplynever.com či na Facebooku Skoda simply never.

Zdroj všech fotografií: Skodasimplynever.com

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentářVaše názory

  • renáta

    Ahoj kluci, zase další záviděníhodné dobrodružství. Budu Vás sledovat a fandit. Klobouk dolů, něco podobného je mým snem. Držím palce.

  • Ben

    S takovýmto starším autem se toho dá napáchat daleko víc, než s těma novotama co dnes prodávají. Starší auta si opravíš většinou i svépomocí, ale ty nové kde máš všechno zalité, opraví kolikrát jen ve specializovaném servisu.