10 věcí, které jste (ne)věděli o Wolverinovi

Film Kultura / 24.5.2014

Wolverine je v našem světě dosti známým mutantem, který to v životě neměl lehké. Co o něm ale s největší pravděpodobností nevíte?

První zmínka o Wolverinovi byla před několika lety už v komiksech. Postupem času se dočkal i vlastní komiksové série a aby toho nebylo málo, od roku 2000 dobývá Wolverine filmové plátno v podání Hugha Jackmana. A protože je tento mutant opravdu rozporuplnou osobou, projdeme si pár zajímavostí nejen o této postavě.

1. Russell Crowe odmítl roli ve filmu X-Men

Hugh Jackman hraje Wolverina už poměrně dlouho, a tak je snad i nepředstavitelné, že by svými adamantiovými drápy hrozil úplně někdo jiný. Ale Jackman nebyl úplně první volbou. Vlastně nebyl ani tou druhou.

Režisér prvního filmu o X-Menech Bryan Singer nabídl roli Russellu Croweovi, který nabídku shodil ze stolu. Krátce na to oslovil Dougraye Scotta, přičemž když zbývaly pouhopouhé tři týdny do natáčení, Scott hodil roli Wolverina přes palubu kvůli konfliktům. A tak Singerovi nezbývalo nic jiného než sáhnout do neznáma a roli připsat doposud neznámému australskému herci Hughu Jackmanovi.

2. James Cameron chtěl režírovat X-Meny

Přestože režisér Bryan Singer nakopl X-Meny správným směrem a režíroval první i druhý díl, nebyl jediným režisérem, který měl o tuto sérii zájem. Singer uspěl tam, kde spousta jiných selhala, a to včetně oscarového režiséra Jamese Camerona.

Muž, který zrežíroval filmy, jako jsou Titanic nebo Avatar, si při setkání se Stanem Lee a Chrisem Claremontem pohrával s myšlenkou, že by se z filmů o mutantech mohlo stát opravdové umění. Přestože Cameron od projektu nakonec upustil (měl zájem režírovat i Spider-Mana, s čímž také jen tak mimochodem neuspěl), byl jeho jedinou volbou pro roli Wolverina Bob Hoskins.

Wolverine a jeho svěřenci. Zdroj: Bontonfilm

Wolverine a jeho svěřenci. Zdroj: Bontonfilm

3. Wolverine se mohl jmenovat Badger

Postava Wolverina je dosti legendární a jeho jméno tak nevyzpytatelné, že je těžké si představit, že právě vznik této postavy byl založený úplně na jiném zvířeti. Když byl Len Wein vyzván k vytvoření tohoto superhrdiny pod taktovkou Marvelu, uvažoval o zvířeti, jehož domov je na severu. Nakonec se rozhodoval mezi dvěma jmény – Wolverine a Badger. Naštěstí se rozhodl pro Wolverina. Dokážete si představit, že by Badger (v překladu jezevec) bojoval s ninji?

4. Wolverinovy drápy byly původně součástí jeho rukavic

Když Len Wein a John Romita vytvořili v roce 1974 postavu Wolverina, neměli sebemenší tušení, že jednou bude tak populární a že jeho příběh bude tak rozsáhlý. Ačkoli Wolverine byl vytvořen čistě jako postava v kostýmu, jeho povahaschopnosti se dolaďovaly v průběhu let. Když jednou Wolverine vytasil své drápy, Romita a Wein nejdřív uváděli, že ony drápy jsou součástí jeho rukavic a že jeho skutečnou mutantí schopností je regenerace. To, že drápy jsou součástí Wolverinova těla, bylo do příběhů přidáno až během několika dalších let.

5. Režisér filmu Sin City vymyslel Wolverinovi motto

„Jsem nejlepší v tom, co dělám, ale to, co umím není moc hezké.“ Pokud jste si vždycky mysleli, že Wolverinovo motto bylo tak trochu temné, je to proto, že samotný tvůrce komiksu svolil, aby tato věta v byla ve filmu obsažena. Tato dnes slavná slova (alespoň mezi komiksovými fanoušky) vymysleli v roce 1982 tvůrci Sin City Chris Claremont a Frank Miller, kteří pomáhali Wolverina „předělávat“ do postavy, kterou je dnes. Takže pokud chcete vědět, proč je takový nevrlý, můžete to hodit na triko tvůrcům Sin City.

Wolverine a Storm míří do akce. Zdroj: Bontonfilm

Wolverine a Storm míří do akce. Zdroj: Bontonfilm

6. Wolverine součástí komiksu Neuvěřitelný Hulk

Pokud si myslíte, že Wolverine byl členem X-Menovského týmu od okamžiku, kdy byl vytvořen, tak to se mýlíte. Ve skutečnosti neměl tento fanoušky oblíbený mutant svůj debut na stránkách komiksu X-Men, ale poprvé se objevil ve vydání jednoho z čísel komiksu Neuvěřitelný Hulk. Původně se mělo jednat o spin-off, ale v roce 1975 se stal Wolverine oficiálně součástí týmu X-Men. Samozřejmě bylo jen otázkou času, kdy se začne objevovat v různých komiksech Marvelu.

7. Wolverine málem dostal na frak, protože nebyl dost chytlavý

Když se poprvé v roce 1975 připojil Wolverine k X-Menům, jeho působení – a  vůbec i celkové působení komiksových X-Menů – nebylo nijak jisté. Jednalo se o jednoduchý příběh, který nebyl tak chytlavýakční jako ostatní superhrdinské komiksy. Přesně to vedlo tvůrčí tým k zamyšlení se nad tím, že X-Meny zruší. Nicméně zasáhl Josh Byrne. Jako Kanaďan nechtěl Byrne slyšet o tom, že by byla zrušena komiksová série s jednou marvelovskou kanadskou postavou. A tak Byrne zasáhl, vykopl Wolverina do výšin – a ten se stal takovým, jak jej známe dnes.

8. Wolverine měl  být původně Sabretoothův syn

Wolverinův původ je opravdový kámen úrazu. Součástí jeho příběhu bylo jeho dětství, účast v programu Weapon X a spoustu dalšího. Wolverinova minulost je velmi rozsáhlá na to, abychom zde všechno vypisovali, ale kdo viděl filmy, ví, o co jde. Nicméně Wolverinův původ byl v průběhu let několikrát buď změněn, nebo ignorován.

První způsob vzniku Wolverina je ten, že došlo k promíchání lidské DNA s mutantní DNA, čímž se z Wolverina stává laboratorní pokusný králík. Len Wein přišel naopak s tím, že Wolverine nikdy nebyl zamýšlen jako napůl člověk/napůl mutant. Josh Byrne se zase zabýval tím, že další komiksák Sabretooth bude o několik let starší a bude Wolverinův otec, ale vzhledem k tomu, že tohle neprošlo, stali se z nich nepřátelé.

Hugh Jackman (Wolverine) a Liev Schreiber (Sabretooth) tváří v tvář ve filmu X-men Origins: Wolverine. Zdroj: Bontonfilm

Hugh Jackman (Wolverine) a Liev Schreiber (Sabretooth) tváří v tvář ve filmu X-men Origins: Wolverine. Zdroj: Bontonfilm

9. Wolverine byl jeden čas beznosý

Ve 25. vydání x-menovské série učinil Magneto nemyslitelné: vytáhnul adamantium z Wolverinova těla. Tento znepokojující vývoj vedl k jedněm z největších negativních reakcí v historii X-Menů.

Později Wolverine zjišťuje, že se stává mutantem. Jeho schopnost léčit se je intenzivnější, jeho smysly jsou ostřejší. Sám Wolverine se stává zlým a divokým mutantem. A je bez nosu.

Ačkoli se Wolverine brzy vrátí ke svému normálnímu já, strávil větší část roku jako beznosé monstrum a místo adamantiových drápů používal drápy kostěné. Příběh o jeho znovuzískání kovové kostry je poněkud komplikovaný a datuje se k 90. létům.

10. Bryan Singer a Darren Arononofsky mohli režírovat Wolverina

Najít režiséra pro film s názvem Wolverine bylo epickým příběhem, který byl naplněný všemi možnými vzestupypády. Určitý počet lidí odmítl práci na tomto projektu jen proto, že bylo třeba věnovat mu spoustu času.

Studio nabídlo režii po reakcích na předchozí díl X-Men Origins: Wolverine znovu Bryanu Singerovi, který režíroval původní X-Meny, ten ale odmítl. Hugh Jackman pak navrhl Darrena Aronofského, se kterým spolupracoval kolem roku 2006 na filmu Fontána, ale ten se nechtěl na několik měsíců kvůli natáčení stěhovat do Japonska. Dalšími jmény, která padla v souvislosti s režírováním tohoto filmu, byla například Jose Padhila, Doug Liman či Mark Romanek. A teprve pak přišel v úvahu James Mangold.

Wolverine hraje důležitou roli i v nejnovějším filmu X-Men: Budoucí minulost.

Jste x-menovskými fanoušky a věděli jste některou z výše zmíněných zajímavostí? Nebo víte i o nějakých dalších, které by nám neměly uniknout? Určitě neváhejte a podělte se s námi v komentářích!

Zdroj perexové fotografie: Bontonfilm

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář