Jak přijít o bydlení snadno a rychle

Divadlo Kultura / 15.5.2014

Před nedávnem jsme vás informovali o vznikajícím projektu 4. svět v experimentálním prostoru Archa.lab, nyní proběhlo jeho uvedení.

Umělecké duo Tereza Durdilová a Magda Stojowska v rámci své dvouleté rezidence v Divadle Archa připravily svůj druhý projekt, s názvem 4. svět ho představily světu 5. a 6. května. Jak se žije ve 4. světě, světě odsunutém na okraj společnosti?

Představení je dokumentem na prknech, které pracuje se stále rostoucí vrstvou chudých lidí bez sociálních jistot. Jak vyžít s 35 korunami na den? Jak je možné, že mladí lidé mají na svých bedrech statisícové dluhy? Má lidská důstojnost hranice? Tyto a další otázky si tvůrci kladou.

V interiéru 4. světa, kde jsou všechny věci zabalené do bílé vaty, zeje podivná prázdnota. Jako by jeho obyvatelé nepotřebovali nic víc, než mít kde ulehnout. Nic víc vlastně ani nemají, snad jen pár drobných předmětů jako vzpomínku na šťastnější minulost. Hrníčky, plastovou lodičku nebo fotoalbum.

Malý sál Divadla Archa byl úplně plný. Zdroj: David Kumermann

Malý sál Divadla Archa byl úplně plný. Zdroj: David Kumermann

Obyvateli se rozumí skupina sedmi lidí-neherců s autentickými příběhy. Kdysi patřili do střední vrstvy, pak ale z různých důvodů přišli o svůj majetek, často upadli do dluhů a ze své situace se nemohou dostat. Je to například bývalý číšník Karel, který nemůže sehnat práci, Zdeněk, kterému zkrachovalo podnikání a dnes ho drží nad vodou prodej Nového prostoru, Jiří, architekt, který vězí až po uši v dluzích a jemuž je jeho vzdělání ještě na závadu, když se uchází o místo metaře.

Ženy zastupuje Dana, kdysi zaměstnankyně pracovního úřadu, dnes sedící na jeho opačné straně, Anička, sociální pracovnice s vlastní zkušeností s životem na ulici, Eduarda, farářka luterské církve, která se pro svůj soucit s bezdomovci sama ocitá na sociálním dně, a Pavlína, mladá pekařka s obrovskými dluhy.

Scénu dotvářelo přízračné modré světlo. Zdroj: David Kumermann

Scénu dotvářelo přízračné modré světlo. Zdroj: David Kumermann

Máme často tendenci říkat: „Kdo chce, práci si vždycky najde.“ a „Můžou si za to sami!“. Ale je skutečnost opravdu tak černobílá? Nesnažíme se jen vyhnout nepříjemným věcem, nebojíme se pohlédnout pravdě do tváře? Co když spousta lidí trpí špatným systémem, který jim z bídy nepomůže, naopak je do ní víc a víc shazuje?

Ze začátku snad na některých z účastníků projektu a novopečených herců byla znát nervozita, ale jakmile se hra rozeběhla, začalo vše klapat. Neexistuje žádný pevný scénář, scény jsou jen zhruba načrtnuté, výpovědi aktérů jsou tedy pokaždé původní a pokaždé jiné. Jejich příběhy jsou vyprávěny komorně, prostě, ale tím také zároveň velmi působivě.

,,Představení podle mě vede k lidské všímavosti,“ říká Ondřej Anděra.

Nemusíte se obávat žádného sentimentu. Na osobních zkušenostech samozřejmě 4. svět, jakožto dokumentární divadlo, stojí. Tvůrčí duo ovšem dokázalo perfektně skloubit reálnou složku, v níž se projevily individuality účastníků, i tu fikční, prostřednictvím níž účastníci nabízejí různé argumenty k zamyšlení.

„Představení podle mě vede k lidské všímavosti, což je pro mě důležité,“ říká Ondřej Anděra, který zkomponoval hudbu, důležitou složku celé hry, někdy stojící osamoceně, jindy jemně dokreslující atmosféru. Neméně důležité je pro 4. svět pohybové vyjádření, které i přes absenci jakýchkoli zkušeností aktéři zvládli na jedničku.

Rekvizity 4.světa byly jednoduché, ale působivé. Zdroj: David Kumermann

Rekvizity 4. světa byly jednoduché, ale působivé. Zdroj: David Kumermann

Slovy Terezy Durdilové je každý takový dokument „tenkým ledem“. Ale právě to ho činí přesvědčivým, protože venku, za zdmi divadla, je to stejné. Nikdy si nemůžeme být jistí, jestli zrovna led pod námi náhodou nepopraská. I proto by si sociálně slabší lidé zasloužili více pozornosti a podpory celé společnosti. Nebo alespoň prostoru k vyjádření.

Na závěr představení dostanete možnost se sami vyjádřit či na cokoliv zeptat, celý tým je vstřícný a zve diváky ke společnému diskusnímu stolu.

Pokud vám nejsou osudy okolních lidí lhostejné nebo alespoň máte zájem podívat se, jak se žije ve 4. světě, nenechte si některou z repríz ujít, rozhodně stojí za to. Bedlivě sledujte program Divadla Archa, protože je nabitý a repríz příliš mnoho nebude.

Inscenace: 4. svět
Autor: Tereza Durdilová, Magda Stojowska
Divadlo: Divadlo Archa
Premiéra: 5. květa
Režie: Tereza Durdilová
Cena: 150 Kč, senioři a studenti 100 Kč

Zdroj perexové fotografie: archiv Divadla Archa

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář