Šéfkuchař Filip Sajler vám poradí, jak správně kupovat maso

Na talíři / 13.5.2014

Autor:

Určitě se vám už stalo, že jste si koupili krásné maso, těšili jste se, jak si pochutnáte a ve finále jste byli obrovsky zklamaní.

Akční nabídky nám radí nakupovat jednou za čas a rovnou plný košík zásob. Ze statistiky však vyplývá, že 38 % potravin v Evropě končí v koši. Není na čase vrátit se zpět na začátek a nakupovat častěji, menší množství a – především – čerstvé?

Český zákazník od masných výrobků vyžaduje především trvanlivost, hezkou barvu a dobrou chuť. Bohužel už nevidí, že těchto parametrů často bývá dosaženo použitím ne zrovna zdravých přídatných látek. „Spotřebitelé si neuvědomují, že krásně růžovoučké barvy u salámu je docíleno pomocí různých přidaných látek. Pokud si zkusí udělat šunku doma, nikdy ji nebudou mít tak růžovou jako tu, kterou si koupí u některých obchodníků. Bude našedlá,“ říká Chef de cuisine Pankráckého Rynku Filip Sajler. „Koupíte-li uzené od poctivého prodejce, nikdy nebude mít stejnou barvu, jako většina uzených mas na trhu. Obchodníci totiž dobře vědí, že barva prodává“. A proto té barvy docílí jakýmkoliv způsobem – i za cenu, že použijí věci, které neprospívají zdraví. „A je to logické – pokud má produkt ležet v regále delší dobu, nutně musí obsahovat věci, které do něj tradičně nepatří.“

Zdroj: facebook.com/pankrackyrynek

Zdroj: facebook.com/pankrackyrynek

Filip Sajler

Mladého kuchaře určitě znáte z pořadu Kluci v akci, kde vaří společně s Ondřejem Slaninou. Jeho pracovní zkušenosti sahají daleko za hranice České republiky a může se pochlubit několika kulinářskými oceněními. V současné době je kromě provozu cateringové společnosti jeho jméno spojeno s otevřením poctivých potravin Pankrácký Rynek.

 

 

Úskalí nákupu

Číst etikety se vyplatí. V případě masa to ovšem platí dvojnásob. Hledejte zmínku o obsahu vody – napoví vám to o tzv. křehčení. To ve své podstatě neznamená nic jiného, než umělé navyšování hmotnosti masa pomocí přidané vody, často se solí. Zákazníci mají pocit, že ušetří, neboť křehčené maso bývá na kile zhruba o 20 Kč levnější. O co větší radost mají u pokladny, o to menší radost je pak čeká na talíři. Vodou napuštěné maso se vypeče mnohem více, než to nekřehčené, o chuti ani nemluvě.

1tabulka

V křehčeném mase je obsah masa mezi 75- 90 %. Zbytek tvoří voda a další přísady, které zajistí, že se voda v mase udrží (sůl, éčka, zahušťovadla, pšeničná vláknina a další látky, které byste v mase nikdy nehledali).

Obchod versus farmář

Pokud jednou ochutnáte maso od farmáře, už se těžko budete vracet k nákupu z velkochovů. To, že například kuřata rostla přesně tak, jak příroda zamýšlela, poznáte jednoznačně nejen na chuti – je mnohem plnější a opravdovější. Pro vaši lepší představu – pokud kuřata nejsou popoháněna antibiotiky a dalšími látkami přidanými do stravy, do jateční váhy rostou dvakrát tak dlouho. Farmáři je tedy musí krmit a starat se o ně dvakrát tak dlouho, než ve velkochovu. A to se promítne i na ceně. Oproti tomu takto chované maso je chutnější a více vás zasytí.

Není maso jako maso

Není maso jako maso. Zdroj: sxc.hu

„Reinkarnace“ pražské šunky

Když se řekne pražská šunka, každý si představí výbornou, šťavnatou šunku se zlatavým povrchem. Tato šunka má své renomé i v zahraničí. A přesto jsme ji málem nechali zaniknout. Její příprava je totiž zdlouhavá, technologicky náročnější, a to vše se promítá i do vyšší ceny. Kdo ji ale ochutnal (originál, zapomeňte na vejčitou plechovku s obsahem pokrytým rosolem) ten ví, že se vyplatí do ní investovat.

TIP FILIPA SAJLERA Z PANKRÁCKÉHO RYNKU

„Nakupujte menší množství a častěji, a jenom to, co opravdu sníte. Přijdete-li si nakoupit třikrát týdně poctivou potravinu, budete mít jistotu, že ji ještě čerstvou spotřebujete. Je to výhodnější, než koncem měsíce vyhodit půl lednice kvůli tomu, že to měli v akci. Žijeme v době, kdy si můžeme dovolit nakupovat denně. A Pankrácký Rynek, kde seženete poctivé potraviny pod jednou střechou po celý rok, pouze navazuje na již známou tradici nakupování čerstvých a poctivých surovin vícekrát týdně.“

Pankrácký Rynek, kde seženete opravdu kvalitní potraviny, bude otevřen 20. května.

Zdroj textu a perexové fotografie: Pankrácký Rynek

Generace21

Generace21

Zanechte komentář