Miroslav Zikmund – cestovatel s velkým C

Cestování / 21.5.2014

Tento muž si v naší sekci zaslouží být více, než kdo jiný. Vždyť to právě on a jeho kolega Jiří Hanzelka procestovali skoro celý svět!

Jméno Miroslav Zikmund lidem dnešní generace možná už tolik nepoví. Ve spojení se jménem Hanzelka se možná pár myslí rozsvítí, a když přidáme ještě slůvko cestovatelé, mají jasno další. Pro uvedení všeho na pravou míru je tu však tento článek o osobnosti, před kterou bychom se měli klanět.

Miroslav Zikmund, cestovatel, o kterém málokdo ví, že si již 75 let píše deník, oslavil před několika měsíci své 95. narozeniny. A právě z jeho deníkových zápisů se filmoví tvůrci ze společnosti Piranha Film Petra Horkého rozhodli natočit dokumentární film s názvem Století Miroslava Zikmunda. Film bude mít premiéru 4. září 2014 a více se o něm dočtete v našem článku.

Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni a v mládí chodil do houslí. Již na Vysoké obchodní škole v Praze, kterou kvůli druhé světové válce mohl ukončit až v roce 1946, se potkal s Jiřím Hanzelkou. Netrvalo dlouho a v dubnu 1947 se společně vydali na cestu do Afriky a Jižní Ameriky, jež nakonec trvala tři roky. Říkáte si, co je na tom tak ohromného?

Tak zaprvé, dva roky po válce v Československu nebyly takové podmínky, aby si kde kdo mohl cestovat tam, kam chtěl, a zadruhé, podobným dopravním prostředkem jako dvojice cestovatelů se na své cesty dnes nevydává už snad nikdo. Cestovali totiž vozem Tatra 87 a v původním slova smyslu byla cesta zamýšlená jako propagace právě tohoto vozu.

Miroslav Zikmund a jeho archiv deníkových a jiných záznamů.

Miroslav Zikmund a jeho archiv deníkových a jiných záznamů.

Jejich druhá dlouhá cesta následovala roku 1959. Trvala pět a půl roku a za tu dobu stihli projet Asii a Oceánii, tentokrát už ve dvou vozech, a to upravených nákladních Tatrách 805. Ostrov Cejlon, kterému jako jedinému místu věnovali úplně celou knihu, navštívili právě na této výpravě.

Bohužel i tyto dva uctění hodné cestovatele dostihla nelibost tehdejšího režimu. Po srpnu 1968 jim byla zakázána publikace a to trvalo až do sametové revoluce.

Miroslav Zikmund podepisuje jednu z mnoha knih legendy H + Z.

Miroslav Zikmund podepisuje jednu z mnoha knih legendy H + Z.

I přesto měly v Československu jejich cesty obrovský ohlas, odvysíláno bylo přes 700 rozhlasových reportáží a na tu dobu přivezli spoustu zdokumentovaného materiálu. Oproti dnešním fotografům je to ale stále málo, pánové Zikmund a Hanzelka ve svých knihách přiznávají, že například z návštěvy vrcholku Cheopsovy pyramidy mají maximálně 12 až 15 fotek. Dnešní cestovatel by jich tam pravděpodobně nafotil minimálně desetkrát tolik.

Miroslav Zikmund při natáčení dokumentárního filmu Století Miroslava Zikmunda.

Miroslav Zikmund při natáčení dokumentárního filmu Století Miroslava Zikmunda.

Zdroj všech fotografií: Bioscop

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář