Nejlepší kousky z dílny Tima Burtona

Film Kultura / 26.5.2014

Burtonovské filmy mají spoustu příznivců – jestli jste jedním z nich, jistě vás potěší filmové tipy.

Filmy Tima Burtona jsou velice oblíbené a charakteristické zejména pro svou originální zápletku, skvělou hudbu Dannyho Elfmana, animaci i časté obsazení Johnnyho DeppaHeleny Bonham Carter – toto duo spolu s režií Tima Burtona je pak zárukou dobré zábavy. I když příběhy jsou vesměs neotřelé a vnikají jedinečnou fantaskní atmosférou, jména hlavních hrdinů zase tolik ne – několikrát mezi nimi nalezneme ViktoraEdwarda. Jestli za tím něco je, můžeme jen hádat… anebo se ponořit do víru všech těch prapodivných filmů.Vezmeme to od těch nejstarších až po ty nejnovější!

Vincentův příběh

První kousky z burtonovské dílny byly převážně krátkometrážní – to jim však neubírá na děsivosti. Příkladem takového díla může být Vincent – šestiminutová rádoby pohádka. Co je na ní ale vlastně pohádkového? Snad jen forma zpracování, i když Vincentovy vytřeštěné oči a vlasy odporující zemské přitažlivosti svědčí o něčem jiném.

V těchto 6 minutách se kousek po kousku dostáváme do Vincentova tajuplného a strašlivého světa, který si vytvořil ve své vlastní představivosti. Zatímco se podle Vincenta nudná realita prolíná s akční imaginací, celý příběh nám vypráví vypravěč ve verších. Vincent by byl rád jako jeho jmenovec, skutečný tvůrce filmových hororů Vincent Price, a tak si ve své hlavě vytvoří svůj vlastní krátký hrůzostrašný film. Vincent Price také namluvil komentář k filmu.

Kamarád Frankenweenie

Krátkometrážní tvorba se nám z 6 minut rozrostla na skoro půl hodiny. Původní film Frankenweenie se soustředí na chlapce Victora Frankensteina, jehož největším zájmem je točení filmů. V jeho prvním filmu má zazářit psí hrdina s příznačným jménem – Sparky. Toho však potká neštěstí – bohužel skončí pod koly auta neopatrného řidiče. Victor je zdrcený ze ztráty svého psa, dokud jim profesor biologie ve škole neukáže pokus – oživení mrtvé žáby pomocí elektřiny. A tak se ve Victorově hlavě zrodí nápad, který se může buď povést, anebo skončit katastrofou. Či snad obojím?

Nadšencům jistě neušlo, že v roce 2012 byl natočen remake Frankenweenieho s podtitulem Domácí mazlíček. Nejdůležitějším rozdílem mezi oběma díly je to, že původní film je hraný, kdežto ten novější se může pyšnit klasickou animací, kterou už od Burtona můžeme znát například z filmu Mrtvá nevěsta.

Victor se Sparkym - z nového filmu Frankenweenie. Zdroj: csfd.cz

Victor se Sparkym – z nového filmu Frankenweenie: Domácí mazlíček. Zdroj: falcon.cz

Nůžky a romantika

V roce 1990 se na světlo světa dostává Střihoruký Edward. Na začátku vypráví babička své vnučce příběh o Edwardovi. Edward není tak úplně člověk – je výtvorem vynálezce, který zemřel dříve, než ho stihl dokončit. Místo rukou tak zůstaly Edwardovy nůžky a z toho důvodu nevychází z hradu, kde bydlí. Už se chystá v tmavém chátrajícím hradě zůstat nadosmrti, když ho náhodou navštíví Peg a rozhodne se ho vzít k sobě domů.

Edward se seznámí s její rodinou a zamiluje se do její dcery Kim. Spousta lidí si Edwarda oblíbí, jsou tu ale i jiní lidé, kteří za všechny aféry ve městě viní právě jeho. Všechny nehody vyvrcholí soubojem s bývalým přítelem Kim, Jimem, kterého Edward probodne nůžkami, a tak ho zabije. Kim se rozhodne, že ho ochrání a řekne, že se na oba dva zřítila střecha. Skoro poslední scéna opět patří babičce a vnučce. Jak se ukáže, babička je Kim z příběhu a vnučce prozradí, že je Edward nesmrtelný a stále žije, ale Kim se rozhodla ho už nenavštívit.

Edward mezi svými výtvory. Zdroj: csfd.cz

Edward mezi svými výtvory. Zdroj: youtube.com

Hororová vyprávěnka i dnešní seriál

O 9 let později natočil Tim Burton snímek Ospalá díra. Hororový film s kapkou krimi patří mezi ty oblíbenější a ústřední dvojici hrají Johnny DeppChristina Ricci. Příběh vražd se odehrává v roce 1799, v době, kdy ještě každý věří na přízraky. Oběti jsou nalezené bez hlav a to vede všechny k přesvědčení, že pachatelem je bezhlavý jezdec, který byl zabit při revolučním boji a nyní si vybírá svou pomstu.

Mladý konstábl Ichabod Crane to považuje za nesmyslné báchorky, a tak je poslán do vesnice Ospalá díra, kde se všechny vraždy udály, aby si to mohl ověřit. Tam se za svého pobytu spřátelí s Katrinou, která mu začne pomáhat s vyšetřováním. Každé další vodítko vede k tomu, co si nechce přiznat – že za všechno může Katrina. Ukáže se však, že nakonec je vše jinak – a to už je Ichabod Crane připraven utkat se s bezhlavým jezdcem a zjistit, kdo ho doopravdy ovládá.

Snímek byl v loňském roce převeden do seriálové podoby, už bez účasti Tima Butona či původních představitelů.

Vypravěči, sny a svět iluzí

S přelomem do 21. století začíná Tim Burton nabírat na slávě a natočí vlnu úspěšných filmů. Třeba snímek Velká ryba, který v sobě obsahuje trochu drama, komedie i fantasy. Film je vyprávěn retrospektivně, tedy začíná na konci. Edward Bloom je typickým oblíbencem publika – svoje neuvěřitelné historky vypráví na potkání a každého – kromě jeho syna Willa – to baví. Dojde to tak daleko, že se Will od otce odstěhuje a přestanou spolu mluvit.

Vztah otce a syna je však načase napravit, protože otec leží na smrtelné posteli. Willovi připadá, jakoby i jeho otec byl součástí všech fantaskních příběhů, které si vymyslel – vůbec ho nezná. Možná by měl ale přijmout svého otce takového, jaký je, a jeho příběhy si alespoň pro jednou poslechnout. Ve filmu se vracíme do Edwardovy minulosti a jsme také svědky jeho kouzelných příběhů.

V hlavní roli zde exceluje Ewan McGregor, za zmínku stojí výkon Heleny Bonham Carter v komplikované roli.

Jeden z neuvěřitelných příběhů Edwarda Blooma. Zdroj: csfd.cz

Jeden z neuvěřitelných příběhů Edwarda Blooma. Zdroj: youtube.com

Karlík a mrtvá nevěsta

V roce 2005 pak čekaly lidstvo rovnou dva povedené filmy. Jeden z nich má název Mrtvá nevěsta Tima Burtona. Opět se ponoříme do filmu s typickými animovanými postavičkami, které v originále dabuje již klasická dvojice Johnny DeppHelena Bonham Carter.

Jsme v 19. století ve viktoriánském městečku a hlavní hrdina Viktor jakoby se kompletně hodil do své epochy. Jeho rodiče jsou sice boháči, ale nemají žádné postavení – a Viktorie a její rodina sice mají postavení, ale nejsou boháči. Co se má stát je jasné – domluvený sňatek, který by mohl skončit neštěstím na obou stranách. Ti dva se ale do sebe na první pohled zamilují a mohli by žít šťastně až do smrti – kdyby nebyl při svatební zkoušce Viktor neschopný, nezatoulal se do lesa a nenasunul snubní prsten na suchou větvičku, která se ukázala být prstem mrtvé dívky Emily.

Ta se mu najednou zjeví, řekne mu své ano a odtáhne ho do s sebou do Země mrtvých. A začíná dobrodružství! Nebudeme prozrazovat celou zápletku, ale příběh končí happyendem…

Druhý film je znám jistě všem – Karlík a továrna na čokoládu je natočen podle knihy Roalda Dahla, to však málokdo tuší. Hlavní postavu, cynického čokomaníka pana Wonku, hraje opět Johnny Depp a můžeme si všimnout i Sarumana… tedy Christophera Lee.

Příběh se točí kolem čokoládovny Wonka, která sice vyrábí čokolády jako na běžícím pásu (doslova), ale zatím nikdo neviděl majitele, který jakoby ani neexistoval. Až do doby, kdy je vyhlášena soutěž – do světa je vysláno pět exkluzivních čokolád se zlatým kupónem zaručujícím celodenní den strávený v čokoládovně.

Rodina Karlíka Bucketa je početná a velmi chudá, takže si nemůžou dovolit koupit mnoho čokolád. Přesto se Karlíkovi poštěstí a vyhraje poslední zlatý kupón – a následující den už stojí před branami čokoládovny spolu s dalšími čtyřmi dětmi, o něco bohatšími, tlustšími a disponujícími více žvýkačkami než on. Brána se otevře a všech pět vkročí do čokoládovny – do takové, o jaké se jim ani nesnilo.

Tento film uchvátil nejenom spoustu dětí, ale i spoustu dospělých. Jen malá rada: ne moc dobrý výběr, pokud nemáte nic sladkého poblíž nebo neholdujete pránické výživě.

Čokoládovna v celé své kráse. Zdroj: csfd.cz

Čokoládovna v celé své kráse. Zdroj: Warner Bros

Ďábelský Johnny a zamilovaná Helena

A teď zase něco z jiného soudku – i když také od Burtona. Představte si, že jdete k holiči… a už se nevrátíte. I když možná ano, avšak v podobě masového bochánku. Už víte, o jaký film se jedná?

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street je unikátní souhrou muzikálu a hororu. Jako ústřední dvojice zde zazáří Helena Bonham CarterJohnny Depp, z dalších známějších herců uvidíme Alana Rickmana, Sachu Barona Cohena či Jamie Campbella Bowera.

Hlavním hrdinou je Benjamin Barker, kterému trest zmaří 15 let života. Jeho první myšlenka padne na pomstu – kvůli trestu se musel rozloučit s rodinou. Seznámí se s Nellie Lovettovou, která peče masové bochánky s příměsí plus mínus pár švábů, a přímo nad jejím krámem začne provozovat holičství. A změní si jméno na Sweeney Todd, aby ho nikdo nepoznal. Obchod mu začne kazit konkurenční holič a Sweeney sáhne k nejradikálnějším řešení – zabije ho. Je bezradný, protože neví, co s tělem. Situaci však vyřeší paní Lovettová, která začne bochánky plnit lidským masem. A její obchod najednou začne vzkvétat a bochánky jsou známé naprosto všude…

Sweeney Todd však ještě nedosáhl své pomsty na soudci, který ho odsoudil a odloučil od milované ženy. Jak to nakonec dopadne?

Sweeney Todd a madam Lovettová. Zdroj: csfd.cz

Sweeney Todd a madam Lovettová. Zdroj: Warner Bros

Výlet do Říše divů

Posledním filmovým tipem je Alenka v říši divů. Tato pohádka byla zpracovaná nesčetněkrát, pokud ji však máte rádi, můžete dát tomuto filmu šanci. Klasický příběh Alenky, která následuje bílého králíka a spadne do díry, je ozvláštněn spojením hrané tvorby a animace, také fantastickými kostýmy.

Alenka vypije dvě lahvičky, zmenší se a dostane se do fantastického světa prapodivných králíků, zlých královen a jiných tvorů, které neumí pojmenovat. Věci, které by neměly mít oči a neměly by umět mluvit, zde nedělají nic jiného. Jak se nakonec Alenka vypořádá s tím vším a vrátí se do svého světa?

alenka

Helena Bonham Carter jako nezapomenutelná srdcová královna. Zdroj: falcon.cz

Zde filmová tvorba Tima Burtona rozhodně nekončí – můžeme zmínit třeba ještě Temné stíny, legendární Beetlejuice, původního Batmana nebo si počkat na Pinocchia, který by měl být natočen v roce 2015.

Na závěr malý tip – pokud jste z Prahy nebo byste si chtěli kousek zajet, v Praze probíhá výstava Burtonovy filmové tvorby až do 3. srpna!

Zdroj perexové fotografie: falcon.cz

Ketrin Jochecová

Zanechte komentář