Májové pověry ve jménu lásky

Osobní rozvoj Vztahy / 20.5.2014

Proč se stále drží snížený zájem o svatby v květnu, měsíci lásky? A políbili jste se tento rok pod rozkvetlou třešní? 

Zrychlili jsme, dějinami a minulostí se až tak nezaobíráme a hledíme do budoucnosti. Ale přece se někdy slepě řídíme pověrami, i přesto, že už dávno ztratily svůj původní význam. Víte mimochodem, proč se nemá vstupovat do manželství v měsíci květnu, tedy v máji?

Žádné svatby v květnu, proč?

Jak ironické, měsíc květen je měsícem lásky. Jaro je v plném proudu, vše kvete a nejednomu se zapalují lýtka. Měsíc květen jednoduše lásce přeje. Taková svatba v květnu zní naprosto ideálně, ale stále se můžeme setkat s přívrženci toho, že v květnu se lidé brát prostě nemají. Ví vůbec proč? Vše vychází ze staré pověry, která říká: Svatba v máji, do roka máry.

Malé opakování z historie. Tato pověra vznikla díky tomu, že se předpokládalo, že když se zamilovaná dvojice vezme v máji, tak nevěsta otěhotní hned následně po svatbě. To znamená, že by se potomek novomanželů narodil v měsíci únoru či březnu, což v dobách minulých znamenalo pro novorozeně nebo rodičku jistou smrt.

Z jakých důvodů? V zimních měsících neměli lidé velké zásoby jídla, panoval nedostatek vitamínů a pro samotnou rodičku i novorozeně to znamenalo někdy nejistý boj o přežití. Druhou verzí je také tvrzení, že otěhotnění čerstvě vdané ženy v letních měsících mohlo skončit potratem. Ženy musely v letních měsících tvrdě pracovat na polích, a to mohlo znamenat pro těhotnou ženu, která vykonávala takto náročnou fyzickou činnost, velké riziko potratu.

Květen je přece lásky čas! zdroj: pixabay.com

Květen je přece lásky čas! Zdroj: pixabay.com

Jídla a vitamínů máme dnes dost

Pověra vyhýbat se sňatku v měsíci květnu v dnešní době ztratila význam. Jídla máme plné supermarkety, zima už nemá schopnost udeřit takovou silou, vitamíny máme na dosah jak ve formě ovoce, tak i v tabletách, o zdravotní péči ani nemluvě.  Iracionalitu aplikace této pověry do dnešní doby navíc potvrzuje trend nejprve zplodit dítě a až poté, co potomek povyroste, se případně vzít.

A mezi námi, pravděpodobnost, že se ženě podaří otěhotnět ihned po svatbě, neustále klesá. Obvykle to pár měsíců trvá, nemusí se poštěstit a čekání na pozitivní těhotenský test se prodlouží na měsíce a někdy i roky.

Líbejte se na prvního máje a vlastně pořád!

Opakem je pověra o tom, proč políbit ženu na prvního máje pod rozkvetlou třešní. Líbání pod rozkvetlou třešní slibuje, že budeme krásné, svěží a že „neuschneme“. Samozřejmě, že neuschneme, pokud se to nepodaří, ale tato pověra je pěkná a určitě má své místo i v dnešní době. Vybízí alespoň k tomu odpoutat se od svých počítačů a jít se projít k nejbližší třešni, udělat si na sebe čas, udělat něco milého.

Navíc se mnozí z nás snaží na tradici prvního máje odkazovat při útoku sv. Valentýna. Valentýna neslavíme, je to americký komerční svátek, my máme první máj!  Doufám, že opravdu milou tradici prvního máje dodržujete, líbáte se pod třešněmi nebo jakýmikoliv jinými stromy.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Lucie Hudcovičová

Lucie Hudcovičová

„Člověk musí mít vždycky cíl, ale nemusí se vždycky trefit.“ - Jan Werich. Já pevně věřím, že se trefím. Jsem věčný optimista a tak trochu malý zmatkář, mám ráda smích, dobrou společnost a nové výzvy, což psaní zcela určitě je.

Zanechte komentář