blesky

Místa, kde jsou blesky na denním pořádku

Cestování / 19.5.2014

Jsou místa na Zemi, kde se blýská skutečně často. Tato místa nejsou vhodná pro ty, co se bojí, avšak pro dobrodružné fotografy jsou jako dělaná.

Zatímco dříve byly blesky vnímány jako projevy boží vůle, dnes již známe jejich fyzikální a meteorologickou podstatu. To ovšem nic nemění na tom, že většina lidí, bez ohledu na to, na jakém kontinentu či v jaké civilizaci se nacházejí, před blesky preventivně utíká, nebo se schovává. Bouřky a blesky především totiž patří mezi přírodní úkazy, které lidstvo navzdory vědeckému pokroku stále nedokázalo zkrotit, ačkoli hromosvody v mnohém pomohly.

Jak již bylo řečeno, většina lidí vnímá blesky jako nebezpečí, a proto před nimi raději prchá. Tento článek je ale věnován především těm, kteří ke zmíněné většině nepatří. Těm, kteří blesky vyhledávají buď kvůli vědeckému poznání, nebo jen kvůli dobrodružství, anebo lidem, kteří touží zachytit blesk objektivem fotoaparátu. Tato menšina lidí se často sama hromadně nazývá Lovci blesků nebo Lovci bouřek. Kde se tedy statisticky objevuje nejvíce blesků?

Nejvíce blesků na světě

blesky venezuela

Catatumbo Lightning, přírodní fenomén ve Venezuele. Zdroj: Wikimedia Commons, Worlds9thwonder

Větší koncentrace blesků je obecně na jižní polokouli, proto taky všechna tři místa s největším počtem blesků jsou z oblasti pod rovníkem. Ve Venezuele se nachází místo, kde se vyskytuje přírodní fenomén, který je místními nazýván Catatumbo Lightning. Toto místo bylo zapsáno do Guinessovy knihy rekordů jako místo s největší koncentrací blesků na světě.

Množství blesků u ústí řeky Catatumbo je skutečně ohromující. Odhaduje se, že za minutu zde v období od dubna do listopadu udeří 18–60 blesků, což je za hodinu až 3600 a za rok až 1,2 milionů blesků. S každým bleskem navíc údajně prolétne vzduchem tak obrovské množství energie, že by stačilo na spotřebu 100 milionů žárovek.

Místem s druhou nejvyšší četností blesků na světě je jihoasijský Singapur a třetí na světě je severobrazilské město Teresina.

Jak a kde lovit blesky v Česku

Jak již bylo řečeno, většina světových bouřek se objevuje na polokouli pod rovníkem, čili výskyt blesků v Evropě, potažmo v České republice, ani zdaleka nedosahuje takového množství jako například ve Venezuele nebo Brazílii. Navzdory tomu i v Česku existuje nezisková organizace Lovci bouřek, která má dnes již 17 členů.

Kromě focení blesků na českém území se organizace věnuje také průzkumu škod po bouřkách, osvětě, mezinárodní spolupráci a podílí se i na správě Evropské databáze nebezpečných meteorologických jevů. Stejně jako členové této organizace, tak i čeští meteorologové se shodují, že nejčastější výskyt bouřek je nad Vysočinou a obecně se bouřky objevují především v období od května do září. Ze statistického hlediska pojistných škod u nás nejsou blesky ani zdaleka to nejhorší, co vás může potkat.

Blesky mohou vypadat velmi děsivě, dokonce mohou napáchat mnoho škod, ale je nutno přiznat, že na ten zlomek vteřiny, kdy jsou viditelné, vytvářejí na obloze úžasné kompozice. Dost možná, kdyby nebyly doprovázené těmi burácivými hromy, nebyly by ani tak strašlivé. Sečteno podtrženo, i když jsou blesky velmi nebezpečné, jsou současně i velmi fotogenické.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Kuster & Wildhaber Photography

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář