Přestanu kouřit, kvůli tobě

Osobní rozvoj Vztahy / 28.5.2014

Je možné vyměnit závislost na nikotinu za jiný druh závislosti? Třeba za lásku?

K výběru vhodného protějšku máme mnoho otázek. Jeden má své zakořenění ideály, druhý zase podmínky, jak by potencionální partner rozhodně vypadat neměl. Co když se jednou z těchto podmínek stane věc na první pohled tak prostá jako kouření? Dá se závislost na nikotinu vyměnit za jinou, za závislost na tom druhém a na jeho lásce?

Chci přestat, a to kvůli tobě

Obecná šablona neexistuje, pro některý začínající vztah je to, že je jeden nekuřák a druhý kuřák, problém hodný mávnutí ruky, pro dalšího něco jako láska s podmínkou. Ano, ale přestaneš, nebo to alespoň omezíš.

Oslovili jsme odborníky s dotazem na to, zda je v praxi také partner jedním z důvodů proč s kouřením přestat. „Ano, tento problém řešíme a partner je velmi často jedním z prvních důvodů, proč klient chce s kouřením přestat,“ potvrdila Iva Hrnčíříková z Poradny pro výživu a odvykání kouření Masarykova onkologického ústavu v Brně.

To, že vztah může pohled na věc změnit, potvrzuje také redaktorka Kamila: „Dřív mi to fakt vadilo, když ten druhý kouřil – věčně páchnoucí oblečení, vždycky čekat, až milostivě dokouří, žluté prsty. No a polibte někoho takového. Žel bohu, o pár let později jsem půl roku taky kouřila, ale přestala jsem právě proto, že nový přítel je nekuřák. A ani na to už nemám chuť.“

Vztahy s námi dělají divy, kuřák zbavující se svého nešvaru v zájmu lásky ale musí především sám přestat. Co se pak stane, když láska pomine, vztah zkrachuje. Nezamíří rovnou do trafiky pro jednu krabičku?

Konec s cigaretovými polibky? zdroj: foter.com

Konec s cigaretovými polibky? Zdroj: foter.com

Kuřácké spolky ve vaší firmě = postup?

Kuřáci to mohou mít oproti nekuřákům snadnější v zaměstnání. To, o čem se diskutuje při potahování z cigaret za dveřmi kuřárny, jim pomáhá lépe se zorientovat v sociální síti pracoviště. Kuřáci mají vyšší šance využít a chopit se nových pracovních příležitostí, o kterých nekuřák ani netuší, že existují. Proč? Jelikož u toho nebyl.

Kdo s koho?

Jsou to snadné počty, kombinací se nabízí hned několik. Muž, žena, kuřák, nekuřák. Buď nekouří ani jeden, skvělé! Nebo kouří pouze jeden a druhému to vadí – nebo naopak nevadí. Největším úletem je kuřák, který by partnera kuřáka nechtěl ani za nic. Jeden kuřák je ve vztahu nejspíš až moc.

O striktní výhrady některých mužů proti ženám kuřačkám se s námi podělila redaktorka Jana.

Nikdy jsem se k tomu nestavila striktně, cigaretový kouř mi vadí, ale kdyby byl partner-kuřák ohleduplný, říkala jsem si, že bych to asi překousla. Co mě ale zarazilo, kolik kluků v mém okolí, věkově většinou nad dvacet let, striktně odmítá mít cokoliv s holkou-kuřačkou. A to natolik, že i když se jim nějaká líbí, v ten moment, kdy zjistí, že kouří, veškerý zájem upadá a je nahrazen znechucením.

Při začínajícím vztahu si své kuřácké a nekuřácké preference radši ujasněte, abyste v době, kdy se rozrostou striktně oddělené kuřácké a nekuřácké části podniků, neseděli u stolu sami, každý v jiné místnosti.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Lucie Hudcovičová

Lucie Hudcovičová

„Člověk musí mít vždycky cíl, ale nemusí se vždycky trefit.“ - Jan Werich. Já pevně věřím, že se trefím. Jsem věčný optimista a tak trochu malý zmatkář, mám ráda smích, dobrou společnost a nové výzvy, což psaní zcela určitě je.

Zanechte komentář