Barcelona perex

Kdo získá španělský titul? Všichni tři aspiranti zaváhali

Sport / 6.5.2014

Dvě kola před koncem španělské fotbalové ligy je situace na čele velmi zajímavá.

Fotbalisté Barcelony chtěli ve 36. kole Primera Division vyvinout výhrou psychický nátlak na své dva rivaly v sobotním domácím zápase proti Getafe. Katalánci začali lépe a od 23. minuty vedli zásluhou osmadvacátého gólu v sezoně Lionela Messiho. Ovšem Getafe, které potřebuje každý bod v boji o záchranu, se nevzdalo a za třináct minut bylo vyrovnáno gólem Lafity. Domácí byli aktivnější a jejich tlak vygradoval v 67. minutě, kdy se po závaru v pokutovém území prosadil Sánchez. Barcelona si však vedení nepohlídala a v nastavení přišla o tři body díky druhému gólu Lafity.

[two_third]

Čelo španělské Primera Division

1 Atlético Madrid  36 28  4  4  75:24   88
  2 FC Barcelona     36 27  4  5  99:32   85
  3 Real Madrid      35 26  5  4 100:34   83

[/two_third]

Španělskému velkoklubu se tak může stát, že zakončí ročník bez zisku jakékoliv trofeje. Trenér Barcelony Gerardo Martino se po zápase už s titulem loučil: „Tohle nebyla dobrá sezóna a takhle jsme ji nechtěli zakončit. Zodpovědnost nese trenér.“ To ale ještě nevěděl, že reálná šance na titul zůstane i po tomto kole. Příští kolo Barcelonu čeká zápas v Elche a v posledním kole bude hostit lídra soutěže Atlético. Jejich první vzájemný zápas skončil bezbrankovou remízou, při výhře Barcelony a rovnosti bodů by tak na tom byl lépe katalánský klub.

Atlético na výkon z Ligy mistrů nenavázalo

Madridské Atlético se mohlo po zaváhání Barcelony velmi přiblížit po šestnáctiletém čekání k titulu. Zápas v Levante ale vůbec nezačalo dobře a již v sedmé minutě si srazil po rohovém kopu míč do vlastní brány Filipe. Domácí celek toho Atléticu moc nedovolil, naopak v 69. minutě přidal další branku Barral. Ze závěrečného náporu dokázali hosté pouze nastřelit tyč, a tak si Levante nakonec uhlídalo překvapivou výhru 2:0.

Trenér Diego Simeone, který byl u posledního titulu Atlética v roce 1996 jako hráč, si z prohry velkou hlavu nedělá: „Prohráli jsme a čekají nás tři týdny plné emocí a ryzího fotbalu. Liga je teď velmi zajímavá.“ Před klíčovým soubojem s Barcelonou ho čeká zápas doma s Malagou.

Cristiano Ronaldo

CR7 útočí na korunu krále střelců.

Real zachránil bod v nastavení

Ani Real Madrid nebude na 36. kolo vzpomínat v nejlepším. V domácím zápase proti Valencii ovšem nastoupil velmi aktivně a již ve třetí minutě spálil velkou šanci Ronaldo. Postupem času se ale hra vyrovnala a první gól dokonce vstřelil těsně před přestávkou hostující Mathieu po rohovém kopu. Po přestávce spustil Real drtivý tlak, který vyústil v 59. minutě v gól Ramose. Domácí se ale z vyrovnání neradovali dlouho, jelikož o šest minut později vystřelil Parejo Valencii opět do vedení. Real přeci jenom nakonec urval alespoň bod, když se v nastavení prosadil efektní patičkou Ronaldo svým jednatřicátým gólem v soutěži.

Real ještě čeká dohrávka ve Valladolidu, další venkovní zápas s Celtou Vigo a v posledním kole bude hostit barcelonský Espanyol. O titulu se tak zřejmě rozhodne až v poslední možné chvíli, kdy se ve dvou zápasech střetne madridský a barcelonský klub. Kdyby po posledním kole nastala na čele rovnost bodů, je na tom Real nejhůře ze všech tří aspirantů na titul, má totiž horší vzájemné zápasy s Atléticem i Barcelonou.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons