Socha, Radegast

Objevte kouzlo Severní Moravy

Cestování / 15.5.2014

Severní Morava není bohem zapomenutý kraj, naopak je to kraj plný nejen průmyslu, ale i památek, krásné přírody a mnoha míst, která stojí za návštěvu.

V našich cestovatelských článcích cestujeme z místa na místoobjevujeme nepoznané a necháváme se očarovat místy po celém světě. Není tedy nejmenší důvod zanedbávat naši krásnou zemi českou, vždyť i my máme místa, o kterých zase píší cizinci a touží je navštívit. V našem cestovatelském seriálu Nejkrásnější místa Česka vás tentokrát zavedeme na Severní Moravu, kde vám ukážeme, že tento kraj je tak bohatý, že by mohl rozdávat jiným.

Hory

Ano, je to tak, i my na Severní Moravě máme hory – a ne jen tak ledajaké. Všechna pohoří v severomoravském kraji jsou chráněnými krajinnými oblastmi. V Hrubém Jeseníku se nachází druhá nejvyšší hora České republiky, Praděd, která měří 1 492 m. n. m. Pokud bychom k výšce samotné hory přičetli i výšku vysílače, který stojí na jejím vrcholu, dostaneme 1 652 m. n. m. a voilà, nejvyšší vrchol Česka by se velmi rychle přesunul ze severočeských Krkonoš na Severní Moravu. Praděd je údajně pojmenován podle starého mocného vládce jesenických hor Praděda.

Kromě nejvyšší hory můžete v Hrubém Jeseníku navštívit i další zajímavá místa, jakými jsou například Červenohorské sedlo, Petrovy kameny, vodopády Bíle Opavy, Čertova stěna a mnoho, mnoho dalších zajímavých míst. Na Hrubý Jeseník pak plynule navazuje Nízký Jeseník, který je logicky o něco nižší. Jeho nejvyšší část dosahuje pouhých 800 m. n. m.

praděd, jeseníky

Nejvyšší hora Hrubého Jeseníku – Praděd. Zdroj: foter.com, Michal Sänger

Dalším významným pohořím na Severní Moravě jsou Moravskoslezské Beskydy. Zde hned několik vrcholů přesahuje výšku tisíc metrů nad mořem, nejvyšší Lysá hora dosahuje výšky 1 324 m. n. m. Dalšími vysokými nebo známými horami Beskyd jsou Smrk, Kněhyně, Travný, Javorový a Radhošť. Právě na Radhošti se nachází dobře známá socha pohanského boha Radegasta, která se stala symbolem pivovaru. Nedaleko od něj se nachází kaple Cyrila a Metoděje.

Když se vydáte po hřebenu dál, dorazíte po několika minutách na sedlo Pustevny, kde byly postaveny dřevěné chaty v lidovém slohu. Bohužel ta nejslavnější chata Libušín nedávno vyhořela, avšak lidé uspořádali sbírku na její obnovu, takže Pustevny již brzy budou opět v plné kráse. Nicméně i nyní je tam mnoho k vidění, kromě zbylých chat tam každoročně probíhá například stavba ledových soch.

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

skanzen

Valašské muzeum v přírodě. Zdroj: Wikimedia Commons, Bjalek Michal

Za dalším severomoravským pokladem nemusíme cestovat z Beskyd dlouho, stačí sejít z Radhoště dolů a ocitnete se v malebném městečku Rožnově pod Radhoštěm, které se nachází jen 17 km od Vsetína. Zdejší skanzen, oficiálně pojmenovaný Valašské muzeum v přírodě, je největším a nejstarším skanzenem ve střední Evropě. Jeho kořeny sahají až do roku 1925. V rámci celého objektu můžete nalézt až 150 památkových objektů. Areál je otevřený celoročně, pakliže tam zavítáte, můžete si rovněž užít jednu z akcí inspirovaných folklorem, lidovými zvyky a tradičními řemesly, které probíhají v muzeu během celého roku.

Kraj Lišky Bystroušky

Liška Bystrouška, Hukvaldy

Liška Bystrouška jako upomíka na Leoše Janáčka v hukvaldské oboře. Zdroj: Wikimedia Commons, Kingahel

Otvírací doba:
Duben
úterý – neděle: 09:00 – 16:00
Srpen
úterý – neděle: 09:00 – 18:00
Září
úterý – neděle: 09:00 – 17:00
Říjen
úterý – neděle: 09:00 – 16:00

*Navíc je otevřeno i ve státní svátky a za příznivého počasí.  

Cena vstupného:
Dospělí: 70 Kč
Děti, studenti, osoby ZTP: 50 Kč
Psi : 10 Kč

Hukvaldy jsou malou obcí s velkou návštěvností, proč je tomu tak? Nejen že jsou rodištěm slavného hudebního skladatele Leoše Janáčka, kterému zde postavili památník a otevřeli muzeum, ale obecně na Hukvaldech je tolik vyžití, že se zde dá snadno strávit celý den. Sto padesát metrů nad obcí se na kopci tyčí nejrozlehlejší hrad široko daleko. Hrad Hukvaldy je obklopen parkem a celoročně přístupnou oborou, kde volně pobíhají daňci a mufloni. V ohradách pak můžete spatřit například i kance.

Kromě prohlídky hradu a jeho okolí sem můžete zavítat třeba na některou z událostí, které se během sezóny na hradě konají – jako třeba pálení čarodějnic, hledání pokladů, vystoupení šermířů, strašidelná noc, dobývání hradu Hukvaldy, vinobraní, Ondřejská pouť a další.

Tip Generace 21: Na Severní Moravě můžete navštívit i další hrady, například Štramberskou trúbu.

Areál československého opevnění

bunkr areál hlučín-darkovičky

Jeden z bunkrů v areálu Hlučín-Darkovičky. Zdroj: Wikimedia Commons, Petr Tomasovsky

Otvírací doba:
duben – červen
pondělí – středa: zavřeno
čtvrtek – pátek: 09:00 – 15:30
sobota – neděle: 11:00 – 17:00
červenec – srpen
pondělí: zavřeno
úterý – pátek: 09:00 – 17:00
sobota – neděle: 11:00 – 17:00
září – říjen
pondělí – čtvrtek: zavřeno
pátek: 09:00 – 15:30
sobota – neděle: 11:00 – 17:00

Cena vstupného:
Cena: 40 Kč
Snížená cena: 20 Kč
Rodinné vstupné: 90 Kč


Ve třicátých letech byl vybudován zcela ojedinělý fortifikační systém nedaleko od Ostravy a Opavy, v blízkosti obcí Hlučín a Darkovičky. V devadesátých letech byl celý tento areál bunkrů a dalších staveb opevnění začleněn do Slezského zemského muzea, které sídlí v Opavě.

Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky je také součástí stezky technických atraktivit, tzv. TECHNO TRASY, která propojuje významné industriální památky na území Moravskoslezského kraje. Zajímavé je, že u některých staveb můžete navštívit i zrekonstruovaný exteriér a poznat tak, jak dané opevnění skutečně fungovalo. I zde kromě samotných fortifikačních staveb můžete navštívit některou ze vzpomínkových a vzdělávacích vojenských akcí.

Dolní oblast Vítkovice

Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Vítkovice vysoké pece

Dolní oblast Vítkovice v Ostravě – národní technická památka. Zdroj: Wikimedia Commons, Boris Renner

Jsme-li na Severní Moravě, asi nejde zapomenout na průmyslové a technické památky a zajímavosti. Za návštěvu například stojí Technické muzeum v Kopřivnici, nebo některé z důlních muzeí. Avšak nyní vám představíme naprostou raritu celého kraje, republiky, Evropy i světa. Řeč je o Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě. Jedná se o rozsáhlý průmyslový areál Vítkovických železáren s unikátním souborem industriální architektury, který se nachází doslova na dohled centra Ostravy.

Areál je českou národní kulturní památkou, byl rovněž zapsán na seznamy Evropského kulturního dědictví a zažádáno bylo i o začlenění do Světového kulturního dědictví. Jeho unikátnost tkví v tom, že se jedná o areál o nejmenší rozloze, kde vedle sebe fungovaly jak koksovna, tak vysokopecní provoz.

V současnosti je areál zpřístupněn veřejnosti jednak během kulturních událostí, jako jsou například Majáles ostravských univerzit nebo hudební festival Colours of Ostrava a dalších. Řada koncertů a představení probíhá v nově zrekonstruovaném bývalém plynojemu nyní nazvaném Gong.  Samozřejmě zde probíhají i komentované prohlídky areálem, kde vám vysvětlí, jak, co a proč fungovalo. Na závěr můžete navštívit například interaktivní technickou výstavu Malý svět techniky v budově U6, která se dosud těší vysoké popularitě.

Prohlídkové sezóny:
zimní sezóna od 1. 11. do 20. 3.
letní sezóna od 21. 3. do 31. 10.

Návštěvní dny / hodiny:
Vždy pondělí – neděle, ve dnech státního svátku je otevřeno dle běžného režimu
Začátky prohlídek vždy v 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 hod

Cena vstupného:
Dospělí: 150 Kč
Děti 6 – 15 let, senioři, studenti: 90 Kč
Děti 3 – 6 let: V doprovodu rodičů zdarma

*ceník a otvírací doba se vztahují jen ke komentovaným prohlídkám

Tip Generace 21: Navštivte na Ostravsku historické přírodní a technické muzeum na Landeku. 

Severní Morava je regionem mnoha možností a pestrého využití volného času. Uvedené příklady byly jen střípky z mozaiky pro turisty, kterou Severní Morava nabízí, tak neváhejte a přijďte k nám navštívit to, co zajímá právě vás.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, CzechR

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář