SERIÁL KNIH I. DÍL: 15 stěžejních knih české i světové literatury, které by vás neměly minout

Kultura Literatura / 5.5.2014

Nebojte se stěžejní české i světové literatury. Redakce Generace 21 přináší v prvním díle seriálu 5 knih, které stojí za to číst.

MALÝ PRINC

Blonďatý chlapec v barevném obleku prince. Pokud vám ihned nenaskočila pohádková kniha Malý princ od francouzského spisovatele Antoina de Sainte-Exupéryho, určitě si ji nenechte ujít. Jedná se o uměleckou pohádku, která v sobě nese hned několik autobiografických prvků. Například již zmíněný vzhled Malého prince. Exupéry totiž pocházel ze šlechtické rodiny (byl to hrabě) a říkali mu „král sluníčko“ kvůli jeho modrým očím a blonďatým vlasům. Je zde tedy velká podobnost s hlavním hrdinou. V pohádce se také objevuje postava pilota, který ztroskotá na Sahaře a rozmlouvá s princem a Exupéry byl také vášnivým letcem. O tom to spisovateli se také říká, že údajně nenapsal nic, co by sám nikdy nezažil. Možná proto v sobě mají jeho díla určité kouzlo.

Hlavní téma této knihy pojednává o střetu dětského bezelstného světa se světem dospělých. Poukazuje na to, že je dobré neztrácet dětskou fantazii – vidět někdy svět dětskýma nezkaženýma očima. V díle se také objevuje mnoho metafor a přirovnání.  A i když se jedná o moderní pohádku (nemá klasický happy ending, jak jsme zvyklí) nenechte se mýlit. Tato kniha, ač se to na první pohled nemusí zdát, s sebou nese mnoho životních mouder.

Zdroj: photl.com

Zdroj: photl.com

OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY

Knižní podoba Hrabalových Ostře sledovaných vlaků se roku 1966 dočkala i filmového zpracování. Nezapomenutelná je především scéna jak výpravčí Hubička orazítkoval zadek telegrafistce Zdeničce Svaté. Kniha však za filmem nijak nepokulhává, spíše naopak. Bohumil Hrabal ve své novele popisuje události zimy roku 1945, kdy Miloš Hrma nastupuje jako začínající výpravčí na nádraží v západních Čechách blízko německých hranic.

V knize se objevují motivy života a smrti, lásky a zklamání, ale také motiv konce války a hrdinství. Kniha zaujme především zvláštní výstavbou textu; dlouhá souvětí, krátké izolované příběhy. Stejně jako v jiných Hrabalových knihách i zde se objevuje motiv sebevraždy. A i když je téma celé knihy poněkud pochmurné (2. světová válka, sebevražda, pocity zklamání), o vtipné až absurdní scény rozhodně není nouze.

SLUHA DVOU PÁNŮ

Pokud nejste nadšenci „commedia dell arte“ – tedy divadelního průmyslu, který v Itálii vládl bez mála 200 let, možná vás tato hra z období klasicismu od Carla Goldoniho příliš nezaujme. Nebojte se však dát tomuto dramatu šanci, zejména pokud se u čtení rádi zasmějete. V díle vystupují příznačné postavy tomuto směru. Například hlavní postava Truffaldino – sluha od dvou pánů, který je velmi prohnaný, nemá dostatek vzdělání (neumí číst ani psát), přesto ho však život naučil, jak se dostat z každé šlamastiky. Hlavní událostí jsou zásnuby, ale vše se samozřejmě zkomplikuje. Objevuje se mnoho narážek, dvojsmyslů, ale i vulgarismů. Děj koresponduje s temperamentností Italů; zrychluje se, objevuje se komičnost a gradace. Rozhodně také doporučuji zpracování této divadelní hry Národním divadlem v podání Miroslava Donutila a dalších českých hereckých divadelních hvězd.

Zdroj: photl.com

Zdroj: photl.com

SLEZSKÉ PÍSNĚ

I když se dnes poezie nedrží na prvních příčkách v oblíbených knižních žánrech. Slezské písně od spisovatele Petra Bezruče jsou bezesporu unikátním dílem, které stojí za to přelouskat. A i když existují pochyby o tom, zda je Bezruč opravdovým autorem tohoto díla, kvalita básní je zato nezpochybnitelná. Bezruč byl při své tvorbě velmi ovlivněn symbolismem a impresionismem, dílo tak obsahuje jak osobní – intimní lyriku (Labutinka, Jen jedenkrát, Červený květ), tak i sociální balady (Maryčka Magdónová, Ostrava, Kantor Halfar, Návrat). Vypravěčem je často autor sám; má tedy velmi subjektivní přístup, což dodává básním na zajímavosti.

Hlavním motivem většiny básní je převážně obraz národního a sociálního útisku slezského lidu, Bezruč sám nabádá slezský lid ke vzpouře, ale také dává naději na úspěch. Pokud se tedy pokusíte proniknout hlouběji do významu Bezručových veršů, dostane se vám (zejména u básní jako Maryčka Magdónová či Kantor Halfar) nesmazatelného dojmu, který vás jen tak nepustí. A kdo ví, třeba zrovna tohle dílo bude „branou“ k poezii.

FARMA ZVÍŘAT

Mluvící zvířata žijící na farmě, která přejímají lidské chování. Román George Orwella slibuje svým pohádkovým příběhem pořádné čtení, a to i přesto že hlavním tématem knihy je antiutopistická vize totalitního světa. Jedná se totiž o „obžalobu“ stalinismu a kritiku totalitního systému. Kdo by proto čekal hroznou kládu, která bude k neučtení, tak se mýlí.

Díky polidštění zvířat, která mají různé lidské vlastnosti (například moudrý kanec Major, který vzbuzuje respekt či Napoleon jako představitel J. V. Stalina a podobně), je obsah díla předložen čtenáři ve stravitelné formě ba dokonce velmi zábavnou formou. Na konci také nechybí pointa (mravní ponaučení), jak už to u alegorických bajek mnohdy bývá.

Pokud jste si tedy chtěli někdy založit seznam knih, které musíte přečíst před tím, než zemřete, přinášíme vám malou inspiraci. Druhý díl seriálu s sebou přinese nových pět knih, které stojí za to číst.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Klára Kučerová

Klára Kučerová

Jmenuji se Klára Kučerová a jsem studentkou autorské žurnalistiky. V rámci Generace21 působím jakou vedoucí sekce Literatura. Kromě žurnalistiky mám také ráda filmy, knihy, fitness a dobré jídlo. Momentálně pracuji jako redaktorka Lidových novin.

Zanechte komentář