Kde jinde měl by spočinout Václav Havel

Divadlo Kultura / 9.5.2014

Na prknech Divadla Na Zábradlí, kde kdysi Václav Havel začínal, se 2. a 3. května odehrály premiéry nové hry o jeho životě.

Velvet Havel, do češtiny přeloženo Sametový Havel, přičemž v anglickém znění zůstanou zachovány Havlovy iniciály VH, je zcela netradičním obrazem české osobnosti od jeho mládí do sametové revoluce. Dalším Havlovým osudům se hra vyhýbá, snad proto, že jsou příliš spjaté se současností a je těžké vytvořit si k nim komický odstup.

Nadsázka a smysl pro ironii totiž provází celé hudebně-dramatické představení. Autorem hudby a scénáře je Miloš Orson Štědroň, hudební skladatel, klavírista, libretista, muzikolog a v neposlední řadě i pedagog na konzervatoři. Pod jeho prsty vzniklo již několik autorských divadelních děl věnujících se různým českým osobnostem, např. Kabaret Ivan Blatný, Kabaret Hašek, Divadlo Gočár. Za poslední jmenovaný projekt získal Cenu Alfréda Radoka.

Arnošt Goldflam, s nímž Orson Štědroň spolupracoval, o něm prohlásil, že jej nikdy neviděl vesele se smát, patrně tedy „veškerý svůj humor vyčerpá v hudbě čili v práci“. Humorem jeho hudba dýchá, vždyť jak jinak by mohl Václav Havel rapovat či brnkat na kytaru ověšenou dámskou podprsenkou?

Petr Jeništa jako Miloš Havel v kabaretním výstupu. Zdroj: nazabradli.cz

Petr Jeništa jako Miloš Havel v kabaretním výstupu. Zdroj: nazabradli.cz

Přestože osoba Václava Havla dala inscenaci jméno, nedostává jeho postava (ztvárněná Miloslavem Königem) výrazně více místa než Václavův strýc Miloš Havel (Petr Jeništa) a první manželka Olga (Marie Spurná). Obraz člověka je tak vytvořený pomocí jeho blízkých či známých, sem tam vypomůžou Havlovy myšlenky nebo se sáhne do bezedné pokladnice historek z jeho života.

Hra začíná pohřbem. Tedy, přesněji řečeno, v místě, kam se lidská duše odebere po smrti. Václav Havel se tam setkává se svým strýcem, svého času barrandovským magnátem, který dostane nápad – natočit o svém synovci film! Celá inscenace tak působí jako natáčení, jakýsi kabaret, v němž se střídají jednotlivé hudební výstupy prokládané pracovními, rádoby reálnými rozpravami. Máme tak možnost porovnat stylizované záběry s poodhrnutou rouškou soukromí.

Marie Spurná vystihla Olgu Havlovou výborně. Zdroj: nazabradli.cz

Marie Spurná vystihla Olgu Havlovou výborně. Zdroj: nazabradli.cz

Možnost zaslechnout zpívat herce z Divadla Na Zábradlí je k nezaplacení. Miloslav König naplno využil své pěvecké nadání a rozsah svého hlasu. Po odzpívání písně se pak zase vždy vrátil k plachému roztržitému „oplácanému blonďákovi“. Marie Spurná zase předvedla nakřáplé blues „holky z pavlače“. To vše za doprovodu živé hudby. Za klavír usedl sám Miloš Orson Štědroň, na saxofon a klarinet zahrál Petr Fiedler a na bicí je doprovodil Jan Švamberg.

Další rolí je Múza, ztělesňující všechny ženy Havlova života a jeho záletnickou povahu. Anežka Kubátová neměla lehkou úlohu – být vždy ta druhá. Ani Natália Drabiščáková si rozhodně neoddechla. Jako Univerzál ztvárnila nepřeberné množství figur politické scény od Nelsona Mandelu po Petra Cibulku.

Václav Havel nebyl žádný asketa. Zdroj: nazabradli.cz

Václav Havel nebyl žádný asketa. Zdroj: nazabradli.cz

Hra je završená sametovou revolucí a cinkáním klíčů. Poslední záblesky nápisu Letiště Václava Havla ponechané bez komentáře ilustrují celé představení. Autor nabídl známá i méně známá fakta prezidentova života, nechal jej promlouvat jeho bohatým jazykem, nechal jej i bilancovat. Ale to vše je jen nastaveným zrcadlem bez jakékoliv adorace. Žádného skandování se není třeba obávat.

Václav Havel byl zkrátka člověk a jako takový měl i své chyby. Nelze ovšem popírat velikost a důležitost jeho osoby, vlivu na politické dění a v neposlední řadě jeho odkazu. Měl by jistě z tohoto „pomníku“ radost, i on sám na sebe často hleděl s nadsázkou a humorem, nebál se kritiky.

Ani nové představení Divadla Na zábradlí se kritiky bát nemusí. Není totiž v podstatě co kritizovat. Nechybí zábava, nechybí emoce a naopak schází sentiment. Český divák se pobavil a zároveň obdržel materiál k přemýšlení, Václav Havel získal důstojnou vzpomínku. Alespoň na těch devadesát minut pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí.

Iscenace: Velvet Havel
Autor: Miloš Orson Štědroň
Divadlo: Divadlo Na zábradlí
Premiéra: 2. a 3. května 2014
Režie: Jan Frič
Herecké obsazení: Petr Jeništa, Miloslav König, Marie Spurná, Anežka Kubátová, Natália Drabiščáková, Tomáš Pospíšil, Jan Urban
Cena: 250-350 Kč, 40% sleva pro seniory a studenty

Zdroj perexové fotografie: nazabradli.cz

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář