Antverpy jako město kulturní a módní

Cestování / 13.5.2014

Chystáte se do Belgie a máte v plánu pouze Brusel? Prodlužte si svou cestu do Antverp, přinášíme vám pár informací, co je zde k vidění.

Všichni dobře víme, že Belgie je z historických i náboženských důvodů složena ze dvou trochu odlišných částí – holandsky mluvícího Vlámska a frankofonního Valonska. Hlavní město Brusel se, byť jako samostatný region, nachází v té

Antverpy rozděluje řeka Schelde a je zajímavé, že přes ni nevede žádný most. Pokud se chcete dostat z jedné strany města na druhou, musíte projít tunelem vybudovaným pod řekou.

frankofonní části, proto ji lze zřejmě označit za tu známější – i díky tomu, že zde sídlí Evropský parlament a další významné instituce Evropské unie.

Ale ten, kdo nenavštíví Nizozemí bližší Vlámsko, neví, o co přichází. V druhém největším belgickém městě, Antverpách, můžete totiž najít tolik zábavy a kultury, že vám na to jeden den rozhodně stačit nebude! Pojďme si zde představit několik míst, která byste měli do svého harmonogramu zařadit.

Centrum Antverp v noci v pozadí s katedrálou.

Centrum Antverp v noci v pozadí s katedrálou. Zdroj: sxc.hu, Sander ten brakel.

MoMu nebo MAS? Navštivte obojí!

V tomto městě najdete spoustu muzeí, pro tento článek ale vybereme pouze dvě: ModeMuseumMAS. ModeMuseum, tedy muzeum módy, bylo založeno v roce 2002 a je zaměřeno hlavně na díla současných belgických návrhářů (A. F. Vandevorst, Dries Van Noten a mnoho dalších).

Stále se zde střídají různé expozice, v současné době je možné navštívit například výstavu ‚Birds of Paradise. Plumes & Feathers in Fashion‘, která se zaměřuje na použití ozdobných ptačích per v běžné módě i haute couture. Muzeum také spolupracuje s místní Královskou akademií výtvarných umění, založila ho totiž Linda Loppa – ředitelka Módní školy, která je součástí akademie.

Vstupné do muzea je velmi příznivé, základní vstupné je 8 euro, dospělí mezi 18 a 26 lety platí 3 eura a mládež do 18 let má vstupné dokonce zadarmo. Všechny další informace, jako je otevírací doba či kde přesně se muzeum v Antverpách nachází a jak se tam dostat, naleznete na stránkách muzea.

Expozice belgické módy v ModeMuseum v Antverpách. Zdroj: Wikimedia Commons, Ter-burg

Expozice belgické módy v ModeMuseum v Antverpách. Zdroj: Wikimedia Commons, Ter-burg

Druhé zmíněné muzeum je MAS – Museum aan de stroom, což v překladu znamená muzeum u řeky. Tato budova je opravdu nepřehlédnutelná, zdálky vypadá pouze jako velká červená krychle, ale když přijdete blíž, zjistíte, že je to nesmírně zajímavě navržená budova ve futuristickém stylu.

V deseti patrech nabízí zábavu na několik hodin, v pěti z nich najdete stálou expozici týkající se převážně Antverp jako přístavu, metropole, ale i filosofickou tématiku života a smrti. V patře třetím najdete expozice, které se jednou za čas mění.

Pokud vám vlámština ani francouzština nic neříkají, nemějte obavy. Anglicky se zde domluvíte jak s prodavačem v obchodě, tak s uklízečkou ve škole, i s Belgičany na nejvyšších postech. Zkrátka angličtinu v Belgii ovládají snad všichni.

A velmi zajímavou částí muzea je i patro desáté – to venkovní. Nabízí se odsud úchvatný výhled na celé Antverpy, a to by nebyli Belgičané, aby i zde nevymysleli nějakou vychytávku. Když vystrčíte ruku s foťákem jednou z mála děr v zábradlí a vyfotíte to, co je dole pod muzeem, na fotce se vám objeví některá výtvarná díla, která jsou vyvedena na zemi a k muzeu také patří. A proč to musíte dělat tak složitě? Nahnout se přes okraj zábradlí totiž nestačí, je tak široké, že byste obrazy na zemi vůbec neviděli.

Budova MAS ve futuristickém stylu. Zdroj: Wikimedia Commons, Paul Hermans

Budova MAS ve futuristickém stylu. Zdroj: Wikimedia Commons, Paul Hermans

Historické pozastavení

Dominantou města je takzvaná Cathedral of Our Lady – gotická katedrála zasvěcená Panně Marii. Stavěla se sice přes dvě staletí, ale vlastně nikdy nebyla úplně dokončena. Na její výzdobě se podílel významný vlámský malíř Peter Paul Rubens a věž katedrály se se svojí výškou 123 metrů pyšní titulem nejvyšší kostelní věž v Beneluxu. Zajímavostí je, že když obyvatelé Antverp o katedrále mluví, nenazývají ji pouze „ta katedrála“, nýbrž „naše katedrála“ nebo někdy dokonce „moje“.

Portál Katedrály Matky Boží v Antverpách.

Portál katedrály Matky Boží v Antverpách. Zdroj: Wikimedia Commons, Mattana

Zpět do ruchu velkoměsta

Nakonec, pokud nejste zrovna kulturními nadšenci a vaše touha směřuje spíše materiálním směrem, se projděte po ulici zvané Meir vedoucí od radnice k hlavnímu nádraží. Jedná se o ulici s nejdražším nájmem v celé Belgii (1700 euro za m2 za rok), proto se zde nachází mnoho obchodů světového formátu, jako například americká značka Forever21, kterou v Evropě najdeme málokde, a mnoho dalších obchodů, jako je River Island, Hollister, American Apparel, ale i nám známé H&M, Bershka či bižuterie Claire’s.

Část hlavní obchodní třídy Meir. Zdroj: Wikimedia Commons, Jean Housen

Část hlavní obchodní třídy Meir. Zdroj: Wikimedia Commons, Jean Housen

Určitě stojí alespoň za nakouknutí, i kdybyste měli jen sedět na lavičce, jíst belgickou čokoládu a pozorovat všechny ty stylové lidi, kteří po Antverpách chodí.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář