Láska

Jak kvete láska

Osobní rozvoj Vztahy / 19.11.2012

V jakém věku je člověk schopen opravdové lásky? Kdy přesně bude na tolik ve vývinu, že pochopí důležité podstaty sounáležitosti dvou osob? A závisí to vůbec na věku?

První lásky jsou snad u každého stejné. Chodíme do školky a líbí se nám ten roztomilý blonďatý kluk z mašinek, nebo ta sladká holčička s copánky. Pokud láska přetrvává i v našem vyhlídnutém protějšku, přichází plánování svatby, chození za ručičky a hraní si na rodinku. Bohužel, neznám nikoho, komu by takový vztah vydržel. Takže ze svatby sejde.

Další zamilování se objevuje během prvního stupně. Opět přichází plánování svatby, chození za ručičky a první pusa, pokud ovšem neproběhla s naší předchozí láskou ve školce pod klouzačkou. Toto období má opravdu zajímavý spád, jelikož naše lásky se střídají jako na běžícím pásu. Do dnes mám schované dopisy, kterých jsem já sama napsala nespočet. Byly jednoduché, většinou v nich bylo napsané jen: Chceš se mnou chodit? Ano, Ne. Zakroužkuj. Občas byl kousek papíru ozdoben srdíčky. Obávám se, že ani tyto lásky nevydrží.

Láska

Ach, ta láska. Zdroj: deviantart.com

Druhý stupeň už je komplikovanější. Kluci se dostali do období, kdy holkám absolutně nevěnují pozornost. Přichází totiž puberta, kterou holky prožijí dříve. A začnou je přitahovat kluci z vyšších ročníků, nejlépe z devítky, nebo už z nějaké střední školy. Holka, která takového kluka má, v očích ostatních okamžitě stoupne. Klukům se holky sice i nadále líbí, ale hraní her na počítači, praní s kluky a podobné aktivity jsou pro ně prostě zábavnější. U nich je nejvíce oblíbená holka ta, která má jako první prsa.

Ke konci základní školy přichází pomalu i puberta na kluky. Začnou chodit s holkama, které jsou mladší. Občas i se stejně starou, ale to se stává jen výjimečně, protože děvčata se nadále mozkově vyvíjejí a jsou zase o krok před nimi. Toto období je jedno z prvních zlomových, protože na základní škole se už najdou páry, které spolu vydrží napořád. Občas se i toto poštěstí, ale není to tolik časté.

Na základní škole přichází první „uslintaný“ polibek. Po něm hned druhý, třetí, první osahávání. V dnešní době pro některé i první pohlavní styk. Tím pádem se k plánování svatby přidávají i jména budoucích dětí, případně i psů a koček.

Střední škola. Snad nejdivočejší období. Tady jsou na řadě dlouhodobější vztahy, ty první pořádné. Každý už má nějaké zkušenosti a do nového vztahu jde s rozhodnutím, že v něm aspoň na chvíli zůstane. Přichází sexuální zkušenost, obvykle to nezůstane jen u jedné. Člověk zjistí, jak se vztahy nynější liší od těch předešlých. A zde taky přichází první pořádné zklamání, zlomené srdíčko, slzy a utápění v alkoholu. Bohužel to také obvykle nezůstane jen u jednoho, ale každý nový vztah s novými nadějemi ránu zacelí. A my jsme zkušenější a zkušenější. Vztahy ze střední školy se už také řadí k těm, které mohou trvat až do svatby.

Vysoká škola. To už je úplně jiný druh lásky. Svého partnera člověk často potká na stejné škole. To znamená, že se sejdou lidé, kteří mají stejné zájmy, tím pádem k sobě mají o mnoho blíž. Obvykle se musí za školou cestovat do jiného města, takže poznáváme nové lidi a snižuje se tak pravděpodobnost, že budeme chodit s někým, s kým chodila naše kamarádka, kamarád, nebo kdokoliv jiný známý.

Vysoká škola jako taková může trvat klidně až do 26 let. Někteří lidé v tomto věku si svůj protějšek vezmou, mají s ním děti a žijí spokojený život. V tomto období je člověk nejvyspělejší, má zkušenosti, ví, jaký on sám je ve vztahu, co od něj chce a co chce od partnera.

Na druhou stranu s novými lidmi přicházejí i nové možnosti jednorázových vztahů. Těch je na vysoké škole snad nejvíce. Aby také ne, je to tu samá party, samý večírek, samý alkohol. Člověk ztrácí zábrany. Proto je důležité si uvědomit, jestli vážný vztah vůbec chcete. Nevěra je totiž hodně špatná věc, ať ze strany vaší nebo ze strany partnerovy.

Láska

Kdy začíná vztah nabírat hloubku? Zdroj: deviantart.com 

Další období snad ani nemá cenu rozvádět. Lidé už se s největší pravděpodobností nezmění. Obě pohlaví uvažují více méně stejně, chtějí ve většině případů dlouhodobý vztah. Plánování svatby, dětí i zvířat je tu tedy na místě a s největší pravděpodobností se to uskuteční.

Takže kdy je nakonec člověk nejvíce schopen opravdu milovat? Ať se vám to zdá možné či nemožné, nezáleží to tak úplně na věku. Svým způsobem trochu ano, těžko vás 12 letý bude milovat tak jako 22 letý. Ale závisí to na tom, co ten druhý chce. Co všechno už zažil a jestli vůbec chce lásku jako takovou. Někdy láska, kterou prožijete v 18, je silnější než ta, kterou si nakonec ve 30 vezmete.

Pokud i vy stále hledáte svůj drahocenný protějšek, nezoufejte a přestaňte hledat, najde si vás sám. A pokud jste šťastně zadáni, koukněte se, jestli je šťastná i vaše drahá polovička. Pokud ano, můžete začít plánovat svatbu.

Diana Hrdličková

Diana Hrdličková

"Není čas ztrácet čas, protože nežiješ ale umíráš."

Zanechte komentář