Zorbing aneb Kutálejte se rychlostí jedoucího auta!

Sport / 9.1.2013

Jaké to je, být zavřený v kouli a kutálet se ze svahu rychlostí padesát kilometrů v hodině?


V zahraničí je velmi populární i aquazorbing! Základem je taktéž plastová koule, ale puštěná na vodní hladině. Kdo z vás umí chodit po vodě? 

Zorbing je aktivita pocházející z Nového Zélandu, která dokonale prověří váš žaludek. Jedná se o druh adrenalinové a zároveň rekreační zábavy, při které se využívá zorba, tedy nafouknutá plastová koule, ve které je pomocí různých lanek umístěna ještě jedna menší. A právě v té menší se vše odehrává.

Jak to probíhá a kolik lidí se do jednoho zorbu vejde?

Koule se umístí na vhodný kopec, jehož délka bývá zhruba kolem dvě stě metrů a sklon je zhruba dvacet stupňů. Po jejím upevnění již mohou přicházet zájemci o adrenalin. Do jednoho zorbu se vejdou dva lidé. Každý je zvlášť pevně připoután za ruce, nohy a kolem pasu speciální systémem popruhů.

Zorbing, aneb buďte jako prádlo v pračce! Zdroj: Wikimedia Commons

Zorbing, aneb buďte jako prádlo v pračce! Zdroj: Wikimedia Commons

Když je vše připraveno, koule se pustí ze svahu dolů plnou rychlostí, jako neřízená střela. Díky tomu můžete dosáhnout rychlosti až padesát kilometrů v hodině! Zastavení ovšem není tvrdé. Zorb se zastaví samovolně pod svahem nebo v ochranné síti, která váš náraz velmi zmírní.

Zorbing vyzkoušela i naše skvělá redaktorka a editorka Bára, co na to říká?

Ve zkratce – zorbing vás poučí o tom, jak se cítí prádlo v pračce. Po hlavě se řítíte dolů, cítíte, jak se pásy, které vás drží, napínají, očima hledíte skrz kouli na přibližující se zemi, čekáte na srážku. Pak už ale zase stoupáte vzhůru, jako byste se odrazili od neviditelné trampolíny. A znovu a znovu, až se skutálíte až dolů pod kopec. Můj žaludek kupodivu neprotestoval a já si „cestu dolů“ docela užila. Zkuste to taky!

Bára Švarcová, editorka sekce Divadlo 

Kdo by se měl zorbingu vyvarovat?

K zorbingu se může odvážit kdokoli, přeci jen existuje pár jedinců, kteří by si to měli rozmyslet. Jedná se především o kardiaky a epileptiky, či o osoby menší než sto čtyřicet centimetrů.

Na závěr alespoň malou ukázku, jak může zorbing vypadat!

Zkusili jste zorbing? Jaké to bylo? Napište nám vaše zážitky!

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář