Perex

Pět nejvýznamnějších rolí Boba Hoskinse

Film Kultura / 15.5.2014

Dnes vás seznámíme s filmy všestranného herce Boba Hoskinse. Herce, který se z drsného chlapa změnil v milovníka své rodiny.

Bob Hoskins zemřel dne 29. dubna 2014 na zápal plic. Sám herec dle jeho vlastních slov neabsolvoval žádný herecký kurz. Mezi jeho role patří i několik filmů, kde ztvárnil politické osobnosti, jako jsou například Churchill či Mussolini. S herectvím skončil v roce 2002, kdy mu byla zjištěna Parkinsonova choroba.

Hoskins se během let propracoval od divadla k filmu. Byl dokonce i nominován na Oscara za film Mona Lisa. Ta mu mimo jiné vynesla úspěch v Cannes a Zlatý Glóbus. Mezi další jeho nejvýznamnější role se řadí Dlouhý velký pátek, Falešná hra s králíkem Rogerem, Hook či Den co den, které si dnes více přiblížíme.

1. Dlouhý velký pátek

Bob Hoskins ve filmu Dlouhý velký pátek. Zdroj: youtube.com

Bob Hoskins ve filmu Dlouhý velký pátek. Zdroj: youtube.com

Dlouhý velký pátek je považován za jeden z nejlepších britských filmů všech dob a to převážně kvůli neuvěřitelnému hereckému výkonu Hoskinse. Intenzita, komplexnostpronásledování – to je hlavní trojka, kterou Bob Hoskins coby Harold Shand při své práci nejčastěji uplatňuje.

V závěrečných minutách tohoto filmu ukazuje Hoskins více odvahy než většina ostatních herců v celé jejich kariéře.

„Tuhle scénu jsme točili několikrát. Při natáčení jsem se naučil, že pokud se vžijete do své postavy se vším všudy (s gesty, s myšlenkami), tak se to pozitivně odrazí na vašem hereckém výkonu. Kamera je schopna vidět vaši mysl. Chce to trochu soustředění, ačkoli se později cítíte vyčerpaní. Ale stojí to za to,“ řekl herec o poslední filmové scéně.

2. Mona Lisa

Mona Lisa je kladně hodnoceným filmem. Zdroj: youtube.com

Mona Lisa je velmi kladně hodnoceným filmem. Zdroj: youtube.com

Role, kterou Bob Hoskins ztvárnil ve filmu Mona Lisa, mu vynesla ocenění v kategorii nejlepší herec na filmovém festivalu v Cannesnominaci na Oscara. Ztvárnil zde George, který je propuštěn z vězení a shání práci. Tu mu sežene lídr kuplířské mafie: stane se řidičem jedné exkluzivní společnice pro VIP klienty.

Po filmu Dlouhý velký pátek měl i zde možnost zahrát si gangstera, ale sám Hoskins se rozhodl, že roli pojme trochu jinak a věnoval jí tak něžnost a hloubku, přičemž tyto vlastnosti přidaly jen na kvalitě jeho hereckého výkonu.

3. Falešná hra s králíkem Rogerem

Bob Hoskins ve filmu Falešná hra s králíkem Rogerem zazářil. Zdroj: youtube.com

Bob Hoskins ve filmu Falešná hra s králíkem Rogerem zazářil. Zdroj: youtube.com

Není asi nikdo lepší, kdo by ztvárnil roli Eddieho Valinta s takovou energií. Tvůrci měli na tuto roli pár požadavků: chtěli, aby to byl fyzicky zdatný muž, komický a mimo jiné i statečný. Hoskins byl jediný člověk, který na to měl.

Ovšem pro samotného herce to nebyl snadný výkon. Jeho lékař trval na tom, aby si po skončení natáčení dal 5 měsíců volno, ale samotnému herci to za tu bolest stálo. Bob Hoskins totiž utržil během natáčení spoustu modřin a došlo to tak daleko, že mu jeho žena zakázala převlékat se na dovolené do plavek, aby si lidé nemysleli, že jej mlátí.

„Problém nastal tehdy, kdy jsem se musel naučit, jak zahrát to, že mám halucinace. Moje dcera měla imaginárního přítele, který se jmenoval Jeffrey. A tak jsem si hrál s ní a jejím imaginárním kamarádem až do onoho dne, kdy jsem ho také uviděl,“ prozradil herec o tom, jak se připravoval na roli Eddieho.

4. Hook

Bob Hoskins v roli pana Smee. Zdroj: youtube.com

Bob Hoskins v roli pana Smee. Zdroj: youtube.com

Dobrodružný fantasy film Stevena Spielberga neměl za cíl ohromit kritiky, ale diváky, kteří tento film sledovali stále dokola. A co víc – přenášel se i z generace na generaci.

Hoskins zde ztvárnil roli Hookova spojence, pana Smee. Ačkoli se to může zdát jakkoli podivné, i tato role herci sedla jako ulitá. Herec byl při natáčení veselý, doslova hýřil energií a mimo jiné byl příjemný i při rozhovorech. Bob Hoskins na téhle postavě vážně zapracoval.

„Bob Hoskins a já jsme společně zkoušeli před natáčením a najednou jsme se na sebe zároveň podívali. Ve stejnou chvíli jsme řekli ‚tihle kluci jsou gayové‘,“ směje se režisér filmu. „Bylo to asi nějak takhle. Říkal: ‚Pojď sem, Smee, udělej mi masáž nohou.‘ Najednou to vyznělo jinak, než to vyznít mělo.“ Hoskins a Spielberg byli jen dobrými přáteli.

5. Den co den

Bob Hoskins ve filmu Den co den. Zdroj: youtube.com

Bob Hoskins ve filmu Den co den. Zdroj: youtube.com

Shane Meadows napsala postavu Alana Darcyho na míru přímo Hoskinsovi. Herec s touto rolí souhlasil, díky čemuž se dokázal jeho herecký talentpodpora britského filmového průmyslu (v tu dobu dva z jeho posledních tří filmů byly britské).

Příběh filmu se zaměřuje na trenéra boxu Darcyho, který inspiruje skupinu dělnických chlapců. Ony chlapce naučí, jak věřit jeden druhému i to, jak věřit sobě samotným. Jedná se o odvážný, čestný a silný film. To jsou slova, kterými se dá charakterizovat i výkon Boba Hoskinse.

„Byl jsem vyděšený. V týmu nebyl nikdo, komu by bylo 25 let, a myslel jsem, že mě sní zaživa. Šel jsem na plac a byl jsem ohromen. Ostatní se nesnažili na mě udělat dojem. Nikdo mě nesledoval, na nic se neptal… byl jsem jeden z nich. Řeknu vám, každý se jednou dostane do věku, kdy si uvědomí, že může mít respekt lidí z ulice,“ prohlásil Bob Hoskins o setkání s ostatními herci.

Existuje spoustu filmů, ve kterých si Bob Hoskins zahrál. My jsme ale vybrali ty nejvýznamnější jeho herecké kariéry. Pokud máte i jiný oblíbený film s tímto hercem, určitě se pochlubte.

Zdroj perexové fotografie: youtube.com

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář