Jaké poselství ukrývají obrazce v obilí?

Cestování / 11.5.2014

Co stojí za záhadou tajemných piktogramů, nad jejichž krásou zůstává rozum stát?

Náš svět je opředen mnoha nevysvětlitelnými záhadami. Přestože velkou část z nich se již podařilo rozlousknout, nad mnohými z nich si všemožní „záhadologové“ lámou hlavu dodnes. Vedle Bermudského trojúhelníku, ztracené Atlantidy či zázracích ve francouzských Lurdech mezi ně patří i tajemné obrazce v obilí.

O co se vlastně jedná? Jako kruh v obilí nebo také agrosymbol se označují geometrické obrazce vytvořené na poli polehnutím rostlin. Jedny z prvních obrazců se objevily v sedmdesátých letech minulého století na západě Anglie. Některé už ale prý byly zpozorovány válečnými piloty za druhé světové války, a dokonce existují zmínky ze 17. století, kdy lidé údajně na polích spatřili ďábla kosícího obilí.

kruh v obilí

Takto dokonalý obrazec by člověk vytvořil jen těžko. Zdroj: foter.com, Le Petit Poulailler

Kde můžeme záhadné obrazce najít?

Více než 300 obrazců vytvořených Inky můžeme spatřit v poušti Atacama v Peru. Nedávno také satelit objevil záhadné obrazce v čínské provincii Sin-ťiang. Kruhy v obilí se nejčastěji objevují na jihozápadě Anglie. Co se týče naší republiky, tak různé obrazce byly k vidění ve  Velešovicích na Brněnsku, v okolí Liberce nebo u Kolince na Klatovsku.

Původně se jednalo o jednoduché kruhy či průniky několika jednoduchých geometrických tvarů, avšak v 90. letech začaly vznikat složité piktogramy o rozloze až několika tisíc metrů čtverečních. Tak složité obrazce by mohly být jen stěží dílem lidské ruky, takže je více než pravděpodobné, že mají nadpřirozený původ. Uprostřed kruhů byly zjištěny magnetické anomálie, a dokonce prý mohou tyto záhadné obrazce ovlivnit lidskou psychiku!

Během krátké historie těchto dosud neobjasněných jevů vzniklo nespočet teorií, které se snaží záhadu objasnit. Nechybí mezi nimi zmínka o možné existenci mimozemšťanů. V devadesátých letech rovněž vznikl nový vědní obor – cereologie, který se zabývá původem piktogramů a snaží se vyvrátit podezření, že se jedná o mystifikaci.

Poselství z Peru

Tajemné obrazce ale nejsou výsadou jen několika posledních desetiletí. Už před více než 1500 lety vytvořili Inkové na peruánských náhorních plošinách neuvěřitelné obrazce. Dodnes není jasné, jak mohli obyčejní lidé vytvořit takto kolosální díla bez možnosti pohledu z ptačí perspektivy. A k čemu tyto obrazce uprostřed And vlastně sloužily? Jejich význam dodnes nebyl objasněn, a tak pokud vám nechybí nadšení a notná dávka fantazie, máte možnost rozvíjet další a další teorie.

obrazce na plošině Nazca

Dodnes není jasné, jaký účel měly monumentální obrazce v Peru. Zdroj: foter.com, sprain

Ačkoliv se věda a poznání ženou kupředu astronomickou rychlostí, stále nad naším světem visí množství otazníků. Zda-li se je podaří či nepodaří rozluštit, zůstává otázkou.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, superdove

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentářVaše názory

  • Jarka

    Obrazce na náhorní plošině Nazca zobrazují stvoření života na Zemi. Obrazec tvora, který se mylně vykládá jako pavouk, je ve skutečnosti chobotnice. Nedávno vědci zjistili, že v DNA chobotnice je něco, co nepochází z této planety. Všichni tvorové na Zemi byli stvořeni z vod oceánů a to včetně člověka. Stalo se to již dávno a o této události vyprávějí staré sumerské tabulky. Obrazce v obilí nám sdělují, že se blíží doba, kdy se uzavře cyklus Země a Venuše a obě se dostanou na stejnou oběžnou dráhu. Za 8 cyklů Venuše urazí Země na své pouti 5 cyklů. Tyto cykly se již brzy uzavřou společně. Podle Bible dojdeme vzestoupení, ale, prosím, nečekejte žádného Ježíška v bílém rouše a se svatozáří. Přijdou tisíce světel a lidé do nich musí vstoupit. Začne zlatá éra lidstva. Historie se jen pouze opakuje, jsou to přírodní zákonitosti. Čekejte na znamení na obloze, budou stejná, jako ty kulaté symboly v obilí. Není třeba se bát 😉