laska, vztahy

Zíváte nad vztahem? Probuďte ho!

Osobní rozvoj Vztahy / 30.12.2012

Máte pocit, že vašemu vztahu chybí ta pověstná jiskra? Začínáte se nudit a nevíte, jak z toho kruhu ven? Zatočte s tím dřív, než bude pozdě!

Kdo by to neznal! Běsnící dav motýlků, kteří kolem žaludku létali jako smyslů zbavení, si dal na chvíli oddych. Místo toho máte občas pocit, že se z nich staly šedé můry, které pěkně otravují život. Zevšednění vztahu je vlastně naprosto normální jev, shodují se odborníci. Představte si to jako vláčkodráhu, kterou dostal váš synovec od Ježíška. Jede pořád dokolečka, dokola. Kdyby ve vagónu seděl nějaký pár, možná by po první, druhé jízdě oba vzrušeně řekli, jak je to krásné. Po páté by jeden z nich nadhodil, že by mohli postavit nové trasy a po desáté by to přestalo bavit jak jednoho, tak i druhého. Vášnivé líbání v první zatáčce by po té patnácté vystřídalo ospalé podřimování na partnerově rameni.

Jenže proč hned použít záchrannou brzdu, běžet ke dveřím a vystoupit v nejbližší stanici? Cítíte-li k někomu náklonnost, neutíkejte v prvním momentě, kdy máte pocit, že „tomu něco chybí“. Perte se za tu dobu, kdy se stačilo podívat do očí toho druhého a věděli jste, že všechno je tak, jak má být. Motýlci se rodí i v rozjetém vlaku.

Přinášíme vám menu, které se podává v jídelním voze. Přečtěte si ho a zkuste všechno. Moc to nestojí, jen trochu snahy. A až se vrátíte zpět do svého kupé, možná se vám budou podlamovat nohy. Jako tenkrát!

Nová cesta

Stereotyp je vlastně do určité chvíle v pořádku. Zaručuje, že máte fungující vztah a dodává vám pocit bezpečí. Stabilita ve vztahu  není k zahození. Problém nastává ve chvíli, kdy si zoufáte nudou, že prodloužený víkend bude zase o tom samém. V neděli večer se už těšíte, až vypadnete do práce? Něco není v pořádku!

Nebojte se nových zkušeností. Jsou cestou k novým zážitkům!

Zkuste na to jít od lesa. Pokud vás nudí pravidelné nedělní obědy u rodičů, pozvěte je tentokrát vy k sobě a něco se svou drahou polovičkou uvařte. Nastane nová situace, kterou neznáte. Spoje ve vaší mysli najednou vybočí z tradiční zatáčky a najdou novou kolej. Nacházejte častěji výhybky, které vás zavedou do neprozkoumaných míst! Místo tradičního večera u svých počítačů si zajděte na pizzu. Nebo plavat. Když máte doma oprýskané zdi, zlepšíte je novým nátěrem. Stejné je to i ve vztahu. Staré zvyky, které vás unavují, nahraďte novými.

TIP: Domluvte se a jednou za čas naplánujte něco nového. Do poslední chvíle to ale před partnerem udržte v tajnosti, ať se má na co těšit. Příště si vyměňte role.

Cesty do neznáma přináší mnohdy nezapomenutelné zážitkyzdroj: sxc.hu

Cesty do neznáma přinášejí nezapomenutelné zážitky.
zdroj: sxc.hu

Nakoukněte do světa svých přátel

Možná v dalším kupé sedí pár, který by potřeboval rozveselit. Podívali jste se okolo sebe, nebo máte zatažené záclonky a tvrdíte, že si vystačíte sami? Jedna americká studie dokázala, že přátelství s jinými páry utužuje samotný vztah! Nekupujte si proto medvídka mývala, vodu vám pomůže rozčeřit další dvojice. Taková setkávání vám poskytnou nový pohled na váš vztah. Inspirujte se, poučte se a porovnávejte si vaši lásku s láskou jiného páru. Obohatí vás to.

Přijměte odpovědnost i vy

Nečekejte, že je tu někdo od toho, aby vás bavil. Není!

To, že se váš vztah dostal na slepou kolej, není vina jen toho druhého. Výčitka „S tebou je nuda“ odpovídá to stejné i o vás. Rozmyslete si proto, jestli s ní vyrukujete. Nečekejte, že je tu někdo od toho, aby vás bavil. Není. Jestli se bavíte a užíváte si svůj život, je to jen vaše zásluha. Místo povzdechů raději zaktivujte své schopnosti a buďte vy tím tahounem. Buďte to vy, kdo vykoukne z okýnka a zakřičí na krávy, které se pasou na polích za tratí, „ahóóój“. Dobrá nálada a pozitivní myšlení jsou nakažlivé. Buďte přenašečem! A až příště budete mít na jazyku ono „Tak nemlč a řekni něco“, povězte raději pár slov vy. Třeba: „Pojď, půjdeme se projít do lesa a postavíme sněhuláka.“

TIP: Buďte neoblomní! Je váš partner lenora líná, která prostě stavět sněhuláka nepůjde? Běžte sami a pak barvitě popisujte, jaká zábava to byla. Příště se přidá!

stesti, sebelaska

Chcete být šťastní? Buďte!
zdroj: sxc.hu

Zkuste to jinak

To, že váš vztah dojel do stanice stereotyp, nejčastěji poznáte v posteli. Zkuste z ní proto utéct na jiné místo, alespoň občas. Sex je totiž jedním ze základních kamenů celého vztahu. Je důležitý stejně jako krásná slova nebo společné zájmy a kdo říká, že ne, lže si sám sobě do kapsy. Dali jste poslední dobou mnohokrát přednost línému sledování televize před vášnivou nocí? Stalo se milování rutinní záležitosti při každé vaší schůzce? Vybočte ze stereotypu. Překvapte svou drahou polovičku. Nemusíte hned otočit o 180 stupňů, pro začátek stačí oprášit polohu, kterou jste už dlouho nedělali. Nebo zavést něžnosti v průběhu dne, na které nejste vůbec zvyklí. Utužte roli milenců a najděte to ztracené kouzlo něžných i dráždivých dotyků.

Putujte dál

Láska je cesta, jež vede k životnímu cíli. Boëthiuszdroj: sxc.hu

Láska je cesta, jež vede k životnímu cíli. Boëthius
zdroj: sxc.hu

Stát dlouho na místě není dobré. Jak pro vlaky, tak pro vztahy.

Občas se stane, že vlak má poruchu. A nejede. Prostě si zastaví uprostřed polí a stojí. Někdy to trvá hodně dlouho, vy už máte obhlídnuté okolí tam i zpět, snězené všechny třešně ze stromu a už byste zase popojeli o kus dál. Děláte dobře. Stát dlouho na místě není dobré. Jak pro vlaky, tak pro vztahy. Mějte proto pořád nějaký cíl. V našem věku je to daleko snazší, než po dvaceti letech manželství. Trvají vaše schůzky už moc dlouho a bydlení zatím není možné? Plánujte ho alespoň na papíře! Udělejte si jedno odpoledne s IKEA katalogem a vyberte postel, gauč nebo poličky. Buďte konkrétní, vystřihujte, lepte, udělejte si svou nástěnku přání. Inspirujte se na webech o bydlení a ukládejte si nápady do speciální složky v počítači.

Pořád je nutné mít se na co těšit, někam spět. Protože pak – pak to stojí za to.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentářVaše názory

  • Lucie Rubešová

    Jak už jsem řekla – skvělý článek!

  • Barbora Venháčová

    Tu poslední větu už mám přepsanou v novém diáři na první stránce. Inspirativní. Děkuju