La Sylphide: Nešťastná láska s noblesou

Divadlo / 7.5.2014

Národní divadlo moravskoslezské uvedlo 24. dubna balet o nenaplněné lásce zahalený v dánském kabátku.

Tento příběh se ve světě hraje již po staletí. Autorem je dán August Bournonvill, který patří k nejvýznamnějším baletním osobnostem celé světové historie. V Česku se poprvé tento balet objevil v Národním divadle v roce 2008. Na prkna ostravského divadla zamířil nyní v nastudování dánské choreografky Kariny Elver.

A co chtěl básník názvem říci? Že nemáte ani ponětí, co jsou to ty Sylfidy? Ale ano, znáte je. Už z dávných dob antiky či středověku. Provází nás dokonce i nyní v mnoha fantasy příbězích v nejnovějších literárních dílech a filmech. Jedná se o magické víly a nadpřirozené bytosti.

Čarodějka předvídá ostatním jejich budoucnost.

Čarodějka předpovídá ostatním jejich budoucnost.

Děj se odehrává na skotské zábavě, kde tančí celá chasa ve stylových skotských sukýnkách. Na jevišti se objevuje stará čarodějka (Po-Ju Lin), která všem, kteří si řeknou, předpoví budoucnost. Effa (Barbora Kaufmannová) se jde ptát na svatbu se svým milým Jamesem (Giordano Bozza), ale je zděšena. Čarodějka jí naznačí, že svatba sice bude, ale s někým jiným.

Mladík James se totiž zamiluje do tajemné Sylfidy (Chiara Lo Piparo), kterou je naprosto omámen. Bohužel však jejich lásce osud nepřeje. James Sylfidu nahání všude po lesích, ale když ji najde, Sylfida umírá. James zažívá velké utrpění, protože po smrti své lásky navíc spatřuje Effu v náruči jiného muže. Je zklamán svým osudem a proklíná zlou čarodějku, které dává za vinu vše, co se stalo.

Zamilovaný Jameson a Sylphide.

Zamilovaný James a Sylfida.

Možná si myslíte, že je balet nudná záležitost, ale to netušíte, co dokáží umělci vyjádřit tancem. Chvílemi má sice člověk dojem, že teď nastává správný čas, aby někdo promluvil. Jenže nezazní ani slovo, a přesto všichni přesně vědí, co se právě na scéně odehrává.

Atmosféru a baletní umění umocňovala  navíc poutavá světelná kresba, která doprovázela celý děj v hlubinách lesů i v hostinci, kde tančí celá chasa. Přispěl také zvuk strhující hudby dánského skladatele Hermana Løvenskiolda, kterou nastudoval Jakub Klecker s operním orchestrem.

Všichni podali neskutečný výkon a pro diváky to byla opravdová podívaná. Nejvíc se mi líbilo ztvárnění čarodějnice, která míchá kartami osudu, a emoční procítění Jamese.

Inscenace: La Sylphide
Autor: August Bournonvill
Divadlo: Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava
Premiéra: 24. dubna 2014
Choreografie: Karina Elver
Herecké obsazení: Giordano Bozza,Chiara Lo Piparo, Barbora Kaufmannová, Jana Kopecká, Po-Ju Lin, Filip Staněk
Cena: 220-320 Kč

Zdroj všech fotografií: Martin Popelář, NDM

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář