Lvi se prali, ale na Gagarinův pohár to nestačilo

Sport / 30.4.2014

Finále nejlepší evropské hokejové soutěže už zná svého vítěze, kterým je Metallurg Magnitogorsk.

Ruská média se shodují, že šlo o nejlepší finále KHL v šestileté historii této soutěže. Metallurg Magnitogorsk se po dvou vítězstvích Kazaně, Dynama Moskva a jednoho vítězství Ufy stává dalším vítězem KHL.

Předsezónní přestavba

V minulých letech se v České republice tolik o KHL nenamluvilo. Jak to změnit? Jednoduše, zlepšit výsledky „domácího“ klubu HC Lev Praha. Pražští Lvi před sezonou značně obměnili kádr, a přestože první manažerská rozhodnutí nevypadala příliš pozitivně, dlouhodobý dopad byl přesně opačný. Klub se zbavil kanadského elitního útočníka Erika Christensena, kterého si spousta fanoušků oblíbila, slovenských forvardů Bartečka, Surového, Mikúše nebo českých gólmanů PöpperlehoŠtěpánka. Vznikl nový a v českých luzích a hájích značně neznámý tým, do kterého přibyli především severští hráči v čele s finskými gólmany VehanenemEngrenem nebo švédskými útočníky Thornbergem, Ridderwallem, Zackrissonem.

Boj o diváky

Sergei Mozyakin. Nejlepší hokejista na evropském kontinentně. I tento popis může mít vyhlášený nejužitečnějším hráčem playoff.

Sergei Mozyakin. Nejlepší hokejista na evropském kontinentně. I tento popis může mít vyhlášený nejužitečnějším hráčem play-off.

Jako každý nově vznikly klub i Lev Praha se musí prát o nové diváky, kteří se stanou časem věrnými. O faktu, že výsledky a divácká návštěvnost jdou ruku v ruce, není pochyb. Jako důkaz můžeme konstatovat, že Lev Praha ve finále KHL proti Magnitogorsku hned dvakrát překonal rekord v počtu diváků, kteří se dostavili na stadion ke sledování zápasu KHL. Nutno podotknout, že Lev překonával pouze své vlastní rekordy. Nejvyšší návštěva se vyšplhala ve čtvrtém zápase finále ve vysočanské O2 Areně na úctyhodných 17 073 diváků. Jelikož Česká republika nemá v KHL jiného zástupce, na Lev se pohlíží často jako na národní klub a jeho fanoušci se rekrutují ze všech koutů republiky, nejen z hlavního města.

Napínavé finále

Série s Magnitogorskem měla opravdu všechno. Maximální počet sedm zápasů, divácký zájem, mediální zájem, krásné branky, nádherné zákroky či ostré bitky. Na to, že se jednalo o finále, padalo také mnoho branek, což každého diváka, i nestranného, rozhodně potěší. Za vše hovoří poslední zápas, který ruský tým vyhrál 7:4 v divoké přestřelce, kde měl navrch Lev, ale kde pražský tým inkasoval laciné branky a nedokázal na ně adekvátně odpovědět. Přeci jen, hokej se hraje na góly a ne na střely, na které by pražský tým vyhrál v posledním zápase 47:23.

Mozyakin, Kovář, Zaripov

Justin Azevedo, kanadský bojovník, který do NHL nikdy nenakoukl, ale v Evropě mu pšenka kveta.

Justin Azevedo, kanadský bojovník, který do NHL nikdy nenakoukl, ale v Evropě mu pšenka kveta.

Tato tři jména budou chtít nejen hráči Lva rychle zapomenout. První lajna ruského týmu jasně předčila obrany všech týmů, proti kterým po celý rok nastupovala. Není náhodou, že se Magnitka stala vítězem Gagarinova poháru, když třemi nejproduktivnějšími hráči základní části byli právě tito tři hráči. Sergej Mozyakin se stal počtvrté (ze šesti let) tím nejlepším, což hovoří o jeho schopnostech. V základní části posbíral 73 bodů. První hráč mimo Magnitogorsk, tedy na čtvrtém místě, Američan Bochenski nasbíral bodů 58. Rozdíl je jasný. V play-off se opakovala stejná situace. Nejproduktivnější Mozykain nasbíral 32 bodů, druhý Kovář 23, třetí Zaripov 22 a na čtvrtém místě se umístil nejlepší Lev, Kanaďan Justin Azevedo s body devatenácti.

Kam teď, Lve?

Uplynulá sezona ukázala, že klub KHL se v Praze uživí. Divácký zájem postupně narůstal a v play-off dosáhl svého maxima, které může být demonstrováno pěti minutami, které stačily k tomu, aby se vyprodaly vstupenky na poslední domácí zápas. Fanoušci budou v očekávání, zda vedení udrží hráče, kteří se ukázali jako bojovníci a hráli pohledný hokej, na který se bylo radost pohledět. Naopak vedení klubu bude v očekávání, kolik fanoušků si najde cestu v nové sezoně na zápasy jediného českého účastníka v KHL. Nezbývá než počkat na hokejové prázdniny a na novinky, které nám přinesou.

Zdroj perexové fotografie: archiv Zdeňka Weise

Zdroj ostatních fotografií: commons.wikimedia.org

Miroslav Jirásek

Miroslav Jirásek

Sportovně založený student VŠE, který si rád hraje - jak s balonem, tak s počítači, tak s přítelkyní. Hltá každý zápas Arsenalu, kvůli kterému by zmeškal i vlastní pohřeb, rád čte, dívá se na anglické filmy, užívá volného času s kamarády. Má chuť se neustále něco užitečného dozvídat, kromě drbů, které považuje za největší zbytečnost na světě.

Zanechte komentář