Květnové kino aneb na co se můžeme těšit

Film Kultura / 3.5.2014

Letošní květen přinese spoustu zajímavých novinek na plátna českých kin. A že je ta směsice filmů pestrá!

Od 1. května se můžeme těšit na očekávané filmové zpracování Divergence, která nyní řádí v kinech po celém světě. Přeneseme se do futuristického Chicaga, kde hlavní hrdinka Tris stojí před osudovou volbou: zradí rodinu a přejde do jiné frakce nebo zůstane tam, kde je, nespokojená a nucená potlačovat svoje schopnosti? Tris si zahraje Shailene Woodley, na kterou se můžeme v blízké době těšit v očekávaném snímku Hvězdy nám nepřály; jejího parťáka a instruktora Čtyřku pak Theo James. Ze známějších hereček se pak ve filmu objeví v roli vůdkyně frakce Sečtělosti Kate Winslet nebo Zoë Kravitz jako Trisina kamarádka Christina.

Tris se musí naučit pořádně bojovat. Zdroj: csfd.cz

Tris se musí naučit pořádně bojovat. Zdroj: Bontonfilm

Dalším ze zajímavých snímků by mohl být Ranhojič. Historicky laděný film vznikl v Německu podle knižního bestselleru Noaha Gordona. Ocitáme se v 11. století. Žádní lékaři neexistují, zraněné lidi léčí tzv. ranhojiči. Rob Cole dostal do vínku zvláštní schopnost: umí vycítit blízkou smrt. Po smrti jeho rodičů si ho pod ochranná křídla vezme jeden z ranhojičů a učí ho teorii i léčení v praxi. Rob se nakonec dostane až do Persie, kde chce nastoupit do lékařské školy.

Kdo holduje historickým filmům, určitě ho návštěva kina v tomto případě nezklame. Tento snímek jsme také mohli registrovat na letošním Febiofestu.

Film Ranhojič se soustředí na středověké metody léčení. Zdroj: csfd.cz

Film Ranhojič se soustředí na středověké metody léčení. Zdroj: Bontonfilm

Jiný kousek z Febiofestu má poněkud delší, ale výstižný název: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Taktéž založený na knize od Jonase Jonassona představuje nevšední příběh. Stoletý staříček Allan Karlsson má svoje narozeniny má oslavit v domově důchodců. Starým se však necítí, a tak zkrátka jednoho dne vyleze z okna a vydává se vstříc dobrodružství. Ještě netuší, co ho čeká – pletky s gangem zločinců, boj o život a dokonce inspiruje pár známých osobností naší historie. Švédská dobrodružná komedie vás jistě zaujme – není moc staříků, kteří by běhali po městě a odhazovali bomby.

Stoletý stařík vás pobaví humorem i hbitostí na stoletého neviděnou. Zdroj: Bioscop

Stoletý stařík vás pobaví humorem i hbitostí na stoletého neviděnou. Zdroj: Bioscop

Pokud preferujete spíše akční filmy, možná vás potěší už několikáté zpracování Godzilly. Klasická monstrózní příšera se tentokrát postaví proti jiným potvorám, které vymysleli vědci. Katastrofické zpracování a pohled na bortící se budovy města – těžko říct, zda tento film přináší něco nového, ale pokud tomuto žánru holdujete, jistě nebudete litovat návštěvy v kině. Godzilla samotná je pořád stejně monstrózní a její dech pořád stejně jaderný. A i když se kultovní řev od dob prvních snímků změnil, už z traileru je nám jasné, že z něj stále bude tuhnout krev v žilách.

I když režisér Gareth Edwards nepatří mezi špičky, ve Warner Bros jistě měli důvod, proč na něj při remaku, který by měl dinosauří příšeru trochu rehabilitovat po předchozím neúspěšném filmovém pokusu, vsadili. Navíc se můžeme těšit, že obludka trochu změní svou tvář, v tyranosauřím základu budou zapracovány i prvky medvěda, orla a další havěti. A když si k tomu přičteme bouřící hudbu A. Desplata, autora soundtracku posledního Harryho Pottera, Královy řeči nebo Arga, Godzillu bychom v kině neměli minout.

Dalším zástupcem akčních snímků je X-Men: Budoucí minulost. Pokračování X-Menů je tentokrát ještě napínavější než dříve – mutantům hrozí zánik. Řešení však existuje: stačí se vrátit do minulosti. Film probíhá ve dvou časových rovinách, a proto se proti nepřátelům může spojit jak původní partička, tak i ta z dob minulých, která se nám představil v První třídě. Wolverine se musí vrátit v čase a pokusit se o záchranu svého druhu – podaří se to, nebo ne? Na režisérské křeslo se vrátil Bryan Singer, což fanoušci vítají, a jedině on je mohl upokojit po vycouvání Matthewa Vaughna, režiséra úspěšné První třídy.

I herecké obsazení zůstává víceméně totožné, díky návratu do minulosti si užijeme jak původní skupiny s Magnetem s tváří Iana McKellena a Profesorem X v podání Patricka Stewarta, tak i jejich mladších já, Michaela Fassbendera a Jamese McAvoye. Nechybí ostatní mutantské známé tváře, ale ani nové posily týmů. Snímek X-Men: Budoucí minulost se veze na vlně superhrdinských filmů a ukazuje, že mutanti mají stále co říct.

Tři z hlavních hrdinů. Zdroj: CinemArt

Dokážou se mutanti ubránit plechovým sentielům? Zdroj: CinemArt

Za zmínění stojí také český film Bony a klid 2, který navazuje na první díl z roku 1987. Automechanik Martin Holec se nechá vtáhnout do veksláckého prostředí a začne se živit jako překupník měn. Ve druhém díle se příběh zaměří na stejnou partičku lidí, ale poznáme i několik nových tváří. Mladého Martina stíhají vymahači, a tak si musí vydělat peníze. A když to nejde jinak, tak třeba i nelegálně. Jeho nový kamarád Bíny ho zasvětí do daňových podvodů, úplatkářství, krádeží i dalších hazardních činností.

Poslední novinka, která se objeví na konci května, se jmenuje Zloba – Královna černé magie. Dosud nezpracovaný kus příběhu z pohádky o Šípkové Růžence od bratří Grimmů se rozhodl pod svá křídla pojmout režisér Robert Stromberg a do role čarodějky Zloby obsadil Angelinu Jolie.

Zloba kdysi žila v nádherném lesním království, které zbožňovala nadevše a které by bránila celým svým zlatým srdcem. Jednoho dne to ale opravdu musela udělat – království bylo napadeno! Čekala ji také krutá zrada a Zlobino srdce se začalo proměňovat v kámen. Zloba se pomstila útočícímu králi tím, že proklela jeho dceru Auroru, která se nakonec stala klíčem k nastolení míru v království i ve Zlobině srdci. To jste od růženkovské padoušky nečekali, že?

Královna Zloba ve svém velkolepém hávu. Zdroj: csfd.cz

Mocná Zloba ve svém velkolepém hávu. Zdroj: Falcon

Zdroj perexové fotografie: stránky distributorů, upraveno

Ketrin Jochecová

Zanechte komentář