TOP 10 francouzských komedií

Film / 10.5.2014

Přinášíme vám 10 filmů z francouzského prostředí, u kterých se zaručeně pobavíte.

Není to jen Amelie z Montmartru, která proslavila francouzské komediální filmy s originální zápletkou. Spousta lidí jim nyní dává přednost před jinými – a pro ty i pro ostatní tu máme tento článek. Mnoho filmů, které vám zaručí zábavu. Co třeba klasika Drž hubu, která vás spolehlivě pobaví?

Drž hubu – nejčastěji použité slovní spojení

Komedie Drž hubu se stala jedním z nejoblíbenějších novějších francouzských filmů. Hlavní postavou je zloděj Ruby, kterému se jeden jeho zločin nevyvede a rázem sedí v cele s pomateným a ukecaným Quentinem. Už i tak málomluvného Rubyho nepustí ke slovu a vystačí si naprosto sám. Jednou se ale oba dva rozhodnou utéct – a jejich útěk nabere vtipné obrátky. Jak to nakonec všechno dopadne? V hlavních rolích Gérard DepardieuJean Reno.

Pěna dní a spousta surrealismu

Druhou komedií, kterou vám představíme, je Pěna dní z roku 2013. Celý příběh je obohacen zdánlivě nenápadnými maličkostmi, které vás možná překvapí, ohromí nebo se jim budete divit. Chtěli byste mít třeba klavír, který vám sám namíchá koktejl? Hlavní hrdina Colin se zamiluje do Chloe, která však nenadále onemocní zvláštní nemocí, kdy jí v plicích vykvete leknín. Jak se s tím poperou? A bude jejich kouzelné město stejně zajímavé jako dřív? Film je natočen podle knihy Borise Viana a v hlavních rolích uvidíme Audrey TautouRomaina Durise.

Dojemný příběh vozíčkáře a jeho ošetřovatele

Snímek Nedotknutelní se na plátnech českých kin objevil v roce 2012. Příběh bohatého vozíčkáře Phillipa, který si shání opatrovníka, a Drise, který se jeho opatrovníkem stal. Phillip většinou všechny svoje ošetřovatele vyhazoval, protože se k němu chovali moc ohleduplně – to mu však nehrozí od Drise, který vyrostl napůl na ulici a napůl ve vězení, a tak si žádné servítky nebere. Příběh je dojemný i k popukání zároveň. Už jen to, jak rychle se tento film stal oblíbeným a úspěšným, svědčí o tom, že na něm něco něco zvláštního je. Posuďte však sami.

Phillip a Driss

Phillip a Driss. Zdroj: H. C. E.

Nejrychlejší taxík v Marseille

Jednou z akčnějších komedií je Taxi. Daniel je obyvatelem Marseille a taxikář. Protože zná veškeré marseillské zkratky, náležitě toho využívá a snaží se své zákazníky dopravit do cíle co nejrychleji, a to i za cenu překročení rychlosti. Policie z toho moc nadšená není, a tak má jednou Daniel namále a může přijít o řidičák – pomůže však policistovi Emilienovi, který řídit neumí a který má problémy s německým gangem. Nebezpečí ztráty řidičského průkazu a vysněné práce taxikáře je zažehnána a tahle dvojka si spolu překvapivě sedí. Tuto komedii z roku 1998 natočil podle scénáře Luca Bessona režisér Gérard Pires a má celkem tři další díly.

Neřízená střela je opravdu neřízená

Neřízená střela je jeden z méně známých snímků, který však stojí za to vidět a i když se nejedná o komedii čistě francouzskou, nýbrž koprodukční, nedalo nám to a do žebříčku jsme ji zařadili. Je to trochu zvláštní kousek, ale opravdu hodně povedený. Navíc je to jedna z mála šancí, jak vidět Ruperta Grinta hrát někoho jiného než Rona, a to hned po boku ministra Rufuse Brouska… tedy Billa Nighy. Ženskou roli pak ztvárňuje Emily Blunt.

Victor je jeden z nejznámějších nájemných vrahů. I kdyby chtěl s prací seknout, nemůže – rodinná tradice mu to nedovoluje. Rose je zlodějka a právě provedla svůj nejlepší kousek – zfalšovala obrazy a neoriginál prodala bohatému obchodníkovi Fergussonovi. Tomu to však neujde a najme si Victora, aby ji zabil. Ten ji však po celodenním sledování zabít nedokáže – něco ho na ní zaujalo. A tak místo vraždy začne Rose chránit a to s sebou nese spoustu rizik.

Až po vás!

Komedie s typicky francouzskými rysy, to je Až po vás. Hlavním hrdinou je číšník Antoine, který v parku narazí na Louise, který se chce oběsit. Zabrání mu v tom a nakonec ho musí vzít k sobě domů. Antoine žil do té doby šťastně a bez výkyvů – to se však samozřejmě změní, když se Louis objeví. A vypadá to, že se Louisovi z bytu Antoinea a jeho manželky nikam stěhovat nechce.

Louis je emocionálně naprosto zdrcený, protože se s ním rozešla přítelkyně a ztratil veškeré sebevědomí. Antoine se rozhodne sehnat mu práci vinaře ve stejné restauraci, kde pracuje on, ale Louisovi se příliš nedaří. Navíc má fóbii z padajících lustrů a místo práce je většinou zabrán do jejich ustavičného hypnotizování. Antoine se tedy rozhodne pro druhý krok – půjde za jeho bývalou přítelkyní a přemluví ji, aby se k němu vrátila. Jak to celé dopadne…?

Louis zdroj csfd.cz

Louis je zkrátka v životě nešťastníkem. Zdroj: H. C. E.

Panika v městečku s děsivými postavičkami

Jedním z dalších rysů francouzských filmů jsou surrealistické prvky – laicky podivnosti všeho druhu. Tentokrát vám představíme animovanou komedii s názvem Panika v městečku, kde i název je trochu zavádějící. Existuje totiž městečko Panika, kde spolu v jednom domě žijí tři přátelé – Kovboj, IndiánKůň. Spolu pak zažívají nejrůznější dobrodružství a my s nimi prozkoumáváme zvláštní městečko i svět, ve kterém žijí. Postavičky trochu připomínají české Fimfárum – údajně pohádka pro děti, i někteří dospělí se jich však děsí. Vychází ze stejnojmenného seriálu, jehož tvůrci jsou stejně tak Stéphane AubierVincent Patar. Tato komedie se objevila na canneském festivalu a sklidila úspěch. Otázkou je, zda sklidí úspěch i u vás?

Průvodce na cestu s Erasmem

Erasmus a spol. představuje studentskou komedii, se kterou se spousta studentů vyjíždějících ze země může ztotožnit. Xavier studuje v Paříži na ekonomické fakultě a známý jeho otce mu slibuje práci, až vystuduje – musí se však naučit španělsky. Zanechá tedy všeho a odjede do Španělska, kde se nastěhuje do bytu s dalšími sedmi studenty, z nichž každý pochází z jiné země. Xavier zažívá spoustu zajímavých chvil, poznává Španělsko a snaží se naučit jazyk. Při komedii se asi nebudete tak úplně popadat za břicho, jedná se však o studentský autentický snímek,  na který se dá příjemně podívat.

Skupina studentů. Zdroj: csfd.cz

Skupina studentů. Zdroj: youtube.com

Za všechno může jediné jméno a trocha černého humoru

Komedie Jméno je jedinečná zejména tím, že se po celou její dobu mluví. A právě ty dialogy s nekonečným pádem slov ubíhající snad světelnou rychlostí dokážete sledovat jen se zatajeným dechem a čekáte, co vtipného z postav vypadne. A že toho je dost.

Vincent bude brzy otec – čekají s manželkou Annou potomka. Na rodinné večeři se pak někdo zeptá na zdánlivě nevinnou otázku: jaké bude jméno dítěte? Vincentova odpověď však rozpoutá chaos, komický, ale i s příchutí vážného drama.

Inspirace na založení firmy se zaručeným úspěchem… anebo jen komedie

Poslední francouzskou komedií, kterou pro vás máme připravenou, je (K)lamač srdcí. Téma je originální: Alex a jeho sestra mají společnost, která na objednávku rozbíjí partnerské vztahy. Najme si je boháč, který není spokojený s ženichem své dcery a chce od nich, aby za týden jejich vztah zničili. Půjde to, anebo to bude nadlidský úkol? Jisté je jen to, že tento film zaručuje pořádnou porci zábavy. V hlavních rolích Romain DurisVanessa Paradis.

Francouzských komedií existuje mnohem víc, ale pro začátek máte od nás právě tyto tipy na zaručené libůstky. Hodně štěstí s výběrem filmu!

Zdroj perexové fotografie: youtube.com

Ketrin Jochecová

Zanechte komentář