6 životních lekcí G. G. Márqueze: Jak žít, abyste mohli vyprávět

V obraze / 1.5.2014

Za 87 let stihl prožít snad 100 životů, které psal jazykem magického realismu. Co všechno se můžeme naučit od Gabriela Garcíi Márqueze?

Paulo Coelho je skvělý. Jeho knihy oslovily statisíce čtenářů a Alchymista v šuplíku je lepší než holub na střeše. Ale občas mám z jeho knih pocit, že mi ponaučení servíruje na stříbrném podnose.

U Gabriela Garcíi Márqueze nikoliv. Jsem dychtivě lapena příběhem, hltám jednu řádku za druhou a každý střípek moudrosti si z textu musím vytáhnout, zlehka oprášit a opatrně uložit jako křehký poklad. Ponaučení je třeba si zasloužit. A právě v tom tkví genialita jeho odkazu.

Protože…

Ať už máte kreativní povolání, rádi bavíte hospodu, tajně sníte o napsané knize nebo prostě chcete jako vrásčitá babička mít sakra co vyprávět dychtícím vnoučatům, v hloubi duše víte, že toto je cesta k naplněnému životu:

1. Aktivně se účastněte světa kolem

Stolujte při cestách s cizinci a poslouchejte jejich příběhy. Zdroj: Shutterstock.com

Stolujte při cestách s cizinci a poslouchejte jejich příběhy. Zdroj: Shutterstock.com

Občas máme tendenci vinou povinností sklouznout k pasivitě. Vždy, když delší dobu místo večerní konverzace otevírám sociální sítě, vzpomenu si na Márquezovo Žít, abych mohl vyprávět:

Choďte mezi lidi, zapřeďte řeč s neznámými, poslouchejte, vyprávějte, diskutujte, oponujte, polemizujte, učte se.

Hledejte příběhy. Zapisujte si silné historky lidí, které na cestách potkáte, a vryjte si do paměti obrysy měst, která navštívíte. Buďte zvědaví a dychtiví po každém detailu.

2. Sbírejte příběhy a noste je s sebou

„Nasbíraná vyprávění noste neustále s sebou.“ Márquez tím chtěl říct, že je nejen důležité si vyslechnuté příběhy pamatovat, ale také musíme inspirativní lidi do svého okolí aktivně zahrnovat.

Tip: Vše zapisujte

Ne každý máme briskní pamět, proto doporučuji diář Moleskine nebo aplikaci Evernote.

3. Každý problém má víc úhlů pohledu

Kdykoli se mi okolí snaží nasadit klapky na oči, v mozku jako varovné světýlko vyskočí historka z Márquezova dětství:

„Za těch dlouhých procházek jsme vídali dva různé světy. Dědeček ten svůj, kam až dohlédl, a já svůj jen ve výši očí – zatímco on zdravil přátele na balkonech, já jsem si jen toužebně prohlížel hračky, které podomní obchodníci vystavovali na chodníku.“

4. Pronikněte do hloubky vysněné práce

Chcete fotografovat? Nakoukněte svým idolům pod rameno. Zdroj: Shutterstock.com

Chcete fotografovat? Nakoukněte svým idolům přes rameno. Zdroj: Shutterstock.com

Když se chcete svém povolání zlepšit, pitvejte každý jeho aspekt jako zručný chirurg.

Okoukejte techniku, finty a triky těch, které obdivujete, a přidejte něco svého. Márquez vždy zdůrazňoval:

Chcete-li v životě psát, čtěte! Přečtěte desítky románů od A do Z a klidně zase nazpátek, učte se od mistrů, i ze špatných knih. Nechť je knihovna vaším pracovním nástrojem a kritika dárkem, který nastartuje růst.

5. Neúspěchy jsou nejdůležitější. Motivují

Bez zaškobrtnutí není zlepšení. Ale nedělejte si z nich hlavu. Ona jen pomalu dláždí cestu k úspěchu.

Než se z Márqueze stala literární ikona 20. století, začínal jako každý z nás – vyděšený zelenáč, který lehce pokulhával za svými talentovanými kamarády. Pamatujte jako on, že odmítnutí neznamená negaci vašich schopností, je to vstupenka do vlaku sebezlepšení.

6. Na každém dni je něco magického

Dejte si za úkol, že tohle „něco“ objevíte. Vydejte se na dobrodružství po stopách všedních dní a za každých 24 hodin si zapište 1–3 věci, které vás překvapily, nadchly, učnily šťastnými. A přijďte nám to vyprávět na Facebook.

Zdroj perexové fotografie: Pavla Lokajová, Generace 21

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář