Chyťte správný rytmus a nacvičte kroky, zítra je Den tance

Divadlo Kultura / 28.4.2014

Do oslav se zapojí 18 českých měst s různorodým programem, Praha se dokonce chystá na zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Buďte u toho!

Významný taneční reformátor Jean-Georges Noverre byl označován za Shakespeara tance a právě den jeho narození byl vybrán pro celosvětovou oslavu tanečních pohybů. Už od roku 1982 se vždy 29. dubna oslavuje mezinárodní Den tance. Lidé si tak kromě jiného připomínají neskutečnou šíři pojmu tanec, který může léčit, stírat bariéry mezi lidmi nebo být prostě velmi příjemným způsobem, jak rozpohybovat tělo.

Ke Dni tance neodmyslitelně patří i poselství, které do světa vyšle každý rok jedna z významných tanečních osobností. Letos je touto osobností Mourad Merzouki, francouzský choreograf a tanečník proslavený zejména propojováním současného tance s hip hopem.

Jsem tanci hluboce vděčný, protože mi dal velkou šanci. Jeho ušlechtilá disciplina se stala mou etikou. Díky tanci den co den objevuji svět. Tanec je důvěrně můj víc než cokoliv jiného, denně mě povzbuzuje jeho specifická energie a velkorysost. Poetičnost tance mě uklidňuje.

Mourad Merzouki (úryvek), vizetance.cz

Česká republika letos naváže na tradici oslav Dne tance, která byla založena roku 2010. Zúčastní se jí na 18 měst – Bystrá, Brno, České Budějovice, Horní Slavkov, Chomutov, Jablonné nad Orlicí, Liberec, Mariánské Lázně, Nedvědice, Opava, Ostrava, Plzeň, Přerov, Roztoky u Prahy, Ústí nad Orlicí, Žatec a Žamberk. Programy akce v jednotlivých městech najdete na webu Vize tance, nejbohatší plány má ovšem Praha.

Letošní flashmob se ponese v duchu street dance.

Právě naše hlavní město se pokusí o zápis do Guinnessovy knihy rekordů, a to uspořádáním baletní lekce s největším počtem účastníků. Povede se jim to? Běžte se podívat, v 15.30 by se mělo na piazzetě Národního divadla roztančit několik set tanečníků.

U Národního divadla uvidíte i výborný taneční soubor 420PEOPLE, který se věnuje současnému tanci, předvede se Cirkus Mlejn a nesmíme opomenout flashmob, kterého se můžete zúčastnit i vy, stačí se naučit pár základních kroků podle instruktážního videa.

Večer se zábava přesune na náplavku u Rašínova nábřeží, kde své umění předvedou studenti tanečních škol. Zbytek večera už bude na vás, na návštěvnících, na nábřeží se otevřou tančírny pro veřejnost. „Zazní melodie a rytmy electro swingu v podání Martina Juráčka z Gadjo.cz, tanga, bretonských a bal folkových tanců a další. Kdokoliv si může přijít zatančit, přítomní profesionální tanečníci pomohou naučit se kroky a rozproudit dění. Jedna z tančíren se bude odehrávat v režii divadla Ponec, takže se můžeme těšit na parádní taneční párty,“ říká Nataša Novotná, předsedkyně Vize tance.

Program Dne tance v Praze:

Piazzeta Národního divadla
15.30 zápis do Guinnessovy knihy rekordů – baletní hodina
16.30 vystoupení dětského baletu, studentů tance z USA, dětská taneční dílna
17.00 420PEOPLE: Golden Crock, ME-SA/ALT@RT: Much More Than Nothing
18.00 street dance flashmob
18.30 tombola
18.40 Cirkus Mlejn
Náplavka u Rašínova nábřeží
19.00 studenti pražských tanečních konzervatoří a HAMU, tančírny pro veřejnost

Nalákali jsme vás? Oslavíte Den tance stylově tancem?

Zdroj videa: vimeo.com

Zdroj perexové fotografie: barninga, freeimages.com

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář