PSG zlín, finále, extraliga 13/14, mistři

Masarykův pohár putuje do Zlína

Sport / 28.4.2014

Autor:

Pět zápasů stačilo zlínskému celku, aby ve finálové sérii nasbíral potřebná čtyři vítězství, brněnská Kometa se vzdor snaze nechytala. Mistry ligy se tak stali Berani.

Střelecký půst Brna

Už v prvních dvou zápasech na ledě Zlína se ukázal vývoj celé série. Brno bylo leckdy v zápase aktivnější, mělo víc střel, ale nedokázalo vstřelit ani branku. Oba úvodní duely skončily shodným výsledkem 3:0 pro domácí. Na hráče Komety tak vznikal výrazný tlak před sérií dvou zápasů v brněnském Rondu.

Avšak ani před domácí kulisou, s fanoušky za zády, se nedokázali hráči střelecky prosadit. Rovněž třetí zápas série prohráli, tentokrát 1:4. V tomto utkání přitom Kometa jednoznačně dominovala – výrazně víc vyhraných buly, méně trestných minut, většinu zápasu s kotoučem pod kontrolou, více střel. Těch bylo 34, ale výborný zlínský gólman Libor Kašík za svá záda pustil jedinou z nich. A to i díky skvělé defenzivní práci celého týmu. Na druhou stranu Zlín z 22 střel na branku dokázal vytěžit hned čtyři góly.

Hc Kometa brno, psg zlín, extraliga 2013/2014, finále

Všechny souboje se Zlínem byly pro hráče Komety tvrdé. Zdroj: hc-kometa.cz, autor Ivo Dostál

Pokus o drama a lekce z efektivity

Za stavu 3:0 na zápasy pro Zlín bylo jasné, že se musí v týmu Komety něco změnit. Do druhého domácího zápasu tak hlavní trenér Kýhos poslal do branky zkušeného veterána Jiřího Trvaje. Ten dostal ve finálové sérii šanci vůbec poprvé, do té doby chytal Marek Čiliak. Snad i díky tomuto tahu byli hráči Brna v tomto zápase jistější.

Paradoxně ve statistikách vyšel tento zápas jako nejvyrovnanější v celé sérii. Zlín dokonce brněnský celek přestřílel, efektivnější ale tentokrát byli domácí a Trvaj v brance bezchybný. Po třech brankách, u kterých vždy byla formace Jakuba Svobody, vykřesala Kometa jiskřičku naděje na zvrat v sérii. Zlínu se podařilo skórovat jen jednou.

Hc Kometa brno, psg zlín, extraliga 2013/2014, finále

Zklamaní hráči Brna po posledním zápasu. Zdroj: hc-kometa.cz, autor Ivo Dostál

Plamínek brněnských nadějí ale sfoukli Berani hned v následujícím zápase na domácím ledě. Poslední zápas série byl pravou lekcí efektivity pro hráče Komety. Přestože opět byli aktivnějším celkem a vyslali na zlínskou branku hned 41 střel, skórovat dokázali jen třikrát a vždy jen snižovali náskok Zlína. Ten naopak dokázal z 36 pokusů vydolovat pět gólů.

Rozhodujícím faktorem pak byla obranná hra týmů. Ve všech zápasech, které proti sobě odehráli, vyšel Zlín výrazně lépe ve statistikách co do blokovaných střel. Nedají se upřít kvality ani jednomu z brankářů, kteří ve finále nastoupili, ale byla to právě obětavost, s jakou hráči Zlína svému brankáři pomohli, co rozhodlo o konečném vítězství. Petr Čajánek tak mohl na sklonku kariéry zdvihnout nad hlavu Masarykův pohár. Nezbývá než pogratulovat a těšit se na další ročník.

Zdroj perexové fotografie: hokej.zlin.cz, autor Jiří Zaňát

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář