7 míst, kde můžeme strávit prodloužený víkend

Cestování / 7.5.2014

Pár dní na jihu, západu nebo severu Čech? Nebo snad na Moravě? To už je pouze na vás, který z tipů naší redakce si vezmete k srdci.

Naše země je turisticky nesmírně atraktivní, spoustu cizinců to ví, my na to často zapomínáme, a když se nám náhodou naskytne příležitost někam vyjet, třeba prodloužený víkend v podobě státního svátku v pátek nebo v pondělí, nevíme, co bychom podnikli. Přitom je zde tolik možností, kam si udělat výlet, co si prohlédnout, jak protáhnout tělo v méně známém prostředí, než je stále ta stejná cyklostezka za vesnicí.

Vybrali jsme pro vás 7 míst v Čechách i na Moravě, která za ten prodloužený víkend rozhodně stojí.

1. Liberecko

Začněme na severu Čech. Říkáte si, že v takové pohraniční oblasti nemůže být nic zajímavého k vidění? Vsaďte se, že se mýlíte. Co třeba takový Ještěd? Tento televizní vysílač, hotel, restaurace a vyhlídka v jedné budově je dominantou celého kraje a za hezkého počasí se odsud nabízí impozantní výhled na mnohá pohoří nejen v Čechách, ale dohlédneme i daleko do Polska a Německa.

Tím se dostáváme k další výhodě Libereckého kraje. Kromě toho, že má Liberec hory, aquacentra, Ještěd a úspěšné hokejové mužstvo, je to odsud kousek k sousedům do Německa do měst, jako jsou Görlitz, Žitava či Drážďany. Pokud by vás tedy samotný Liberec a jeho okolí přestalo bavit, můžete si svůj prodloužený víkend prodloužit až do Německa.

Vysílač a hotel Ještěd z leteckého pohledu.

Vysílač a hotel Ještěd z leteckého pohledu. Zdroj: Wikimedia Commons, Zdeněk Fiedler

2. Jizerské hory

Nemusíme jezdit daleko od Liberce a jsme v Jizerských horách. Na své si zde přijdou milovníci pěší turistiky i jízdy na kole, terény jsou zde však opravdu kopcovité. Častým záchytným bodem cyklistů bývá Smědava – chata v sedle pod Smědavskou horou ve výšce 847 m n. m., kde si můžete před nebo po cestě dát dobré občerstvení či jen tak posedět s přáteli.

Nedaleko od této chaty se nachází osada Jizerka. Místo, kde v zimě často padají teplotní rekordy hluboko pod bodem mrazu a které zároveň lze označit za krajinu, jež jako by vypadla z Ladova obrázku. Nenajdeme tu tolik turistů jako v Krkonoších a příroda tu není o nic chudší, ba naopak.

Osada Jizerka za letního počasí. Zdroj: Wikimedia Commons, Mars 2002

Osada Jizerka za letního počasí. Zdroj: Wikimedia Commons, Mars 2002

3. Pálava

Nyní zamíříme na druhou stranu republiky, a to na tu jižní, konkrétně do oblasti zvané Pálava. Že jste tento název v životě neslyšeli? A co film Bobule, viděli jste? Pokud ano, znáte tuto krajinu celkem důvěrně. Děj tohoto filmu se totiž odehrává právě na Pálavě, a tak je celý snímek protkaný panoramaty vinic, zelených kopců a vesniček a měst s červenými střechami.

Ano, jsme na jižní Moravě, proto ty vinice. Auto raději nechte v jednom z vinařských penzionů a vydejte se na výlet na kole, budete totiž degustovat, i kdybyste nechtěli. Pokud vám bílé víno až dosud nepřišlo k chuti, nepili jste ještě to z moravských sudů. Na Pálavě totiž vinaři dávají do vína srdce a lásku, obětují mu celý život a výsledek pak stojí za to.

Vinice na moravské Pálavě.

Vinice na moravské Pálavě. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

4. Třeboňsko

Přesuňme se, ale ne daleko, na jihu ještě chvíli zůstaneme. Mezi těchto 7 míst totiž nelze nezařadit jižní Čechy, oblast plnou rybníků, cyklostezek a zámků. Pro nenáročné cyklisty je Třeboňsko učiněný ráj. Co se výšin týče, je to tu totiž takové české Holandsko, kopec aby zde pohledal. Cyklistů sem v sezóně zamíří tisíce, aby také ne, cyklostezek je zde mnoho a všechny vedou krásnou krajinou kolem jihočeských rybníků. Na kolaře čeká také spousta hospůdek, kde se můžou zastavit na pivko či na kousek dobré ryby.

Milovníci historie se zde zabaví stejně tak, navštívit mohou například zámek Třeboň, Jindřichův Hradec, Červená Lhota a mnoho dalších. K ubytování je třeba zmínit možnost pronajmutí si chaty u jednoho z rybníků, klidnější místo k relaxování najdete jen těžko.

Zámek Červená Lhota posloužil jako kulisa i pohádce Zlatovláska. Zdroj: Wikimedia Commons, Cheva

Zámek Červená Lhota posloužil jako kulisa i pohádce Zlatovláska. Zdroj: Wikimedia Commons, Cheva

5. Český Krumlov

A jih Čech do třetice všeho dobrého. Město Český Krumlov je druhým nejnavštěvovanějším místem v České republice hned po Praze. Není divu, středověké centrum města je totiž opravdu malebným místem a patří také do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Můžete zde navštívit rozsáhlý zámek, který nabízí několik prohlídkových tras s průvodcem, a v jeho zahradách naleznete unikátní otáčivé hlediště, přičemž představení se odehrávají v přírodních kulisách všude kolem.

Českým Krumlovem protéká řeka Vltava, a proto se zde v létě potkává mnoho vodáků snažících se úspěšně sjet jez, který nepatří k těm zrovna nejjednodušším. V uličkách města naleznete obchůdky s tradičními českými suvenýry či neobvyklými designovými výrobky různých návrhářů. Nutno dodat, že toto město má opravdu nezaměnitelnou atmosféru.

Historické centrum města Český Krumlov může být atraktivní i v zimě.

Historické centrum města Český Krumlov je atraktivní i v zimě. Zdroj: Wikimedia Commons, Asahiko

 6. Šumava

I západní Čechy se mají čím chlubit. Národní park Šumava v sobě ukrývá nejedno místo hodné navštívení. Za všechny uveďme královnu všech vodních ploch v České republice – vodní nádrž Lipno. Ne nadarmo se jí přezdívá České moře, se svou rozlohou 48, 7 km2 se může pyšnit titulem největší vodní plochy v České republice. V areálu této přehrady nalezneme několik atrakcí, z nichž jedna byla vybudována teprve necelé dva roky zpět.

Jedná se o Stezku korunami stromů, 675 metrů dlouhou cestu vybudovanou z dřeva nacházející se na vrchu Kramolín. Na této stezce naleznete několik zábavných prvků, které celou výpravu zpestří hlavně mladším turistům, a na konci vás čeká opravdu krásný výhled nad korunami stromů. A abyste nemuseli jít celou stezku znovu po svých, zpět můžete sjet suchým tobogánem dlouhým 52 metrů, což z něj činí nejdelší tobogán v ČR.

Stezka korunami stromů u vodní nádrže Lipno nad Vltavou. Zdroj: Wikimedia Commons, Richenza

Stezka korunami stromů u vodní nádrže Lipno nad Vltavou. Zdroj: Wikimedia Commons, Richenza

7. Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně

Západ Čech je proslulý zejména lázeňstvím a je jen na vás, které lázně si z této velké trojky pro svůj prodloužený víkend vyberete. Pokud vyhledáváte opravdu rušný lázeňský ruch, volte Karlovy Vary. Naopak Františkovy Lázně jsou z této trojce těmi nejmenšími a nejméně známými. Pokud jste pro zlatou střední cestu, vyberte si „Mariánky“. Dovolíme si ale předpovědět, že ať dáte přednost těm nebo těm, všude se vám dostane dokonalého relaxu.

Můžete si odpočinout při masážích, ve wellness, projít se po kolonádě, napít se léčivých pramenů, koupit si teplou lázeňskou oplatku a večer si vyjít na koncert v altánu nedaleko kolonády. Pokud zvolíte Karlovy Vary, tak ale jedině v červenci. Máte totiž dost velkou šanci, že tu potkáte nějakou filmovou hvězdu.

Hlavní lázeňská kolonáda a Zpívající fontána v Mariánských Lázních. Zdroj:  Wikimedia Commons, Hobby Navigator

Hlavní lázeňská kolonáda a Zpívající fontána v Mariánských Lázních. Zdroj: Wikimedia Commons, Hobby Navigator

Těchto 7 míst je zářným příkladem toho, že v každém koutě naší země se dá najít něco zajímavého, co stojí za návštěvu. Stačí jen chtít a začít hledat.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Ludek

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář