Jaké jsou oslavy nového roku ve světě?

Cestování / 31.12.2012

Každý slavíme příchod nového roku jinak. Jak je tomu ve světě? A slavíme vůbec všichni v lednu?

Perský nový rok (= Norouz) připadá na den jarní rovnodennosti. Zatímco my jsme v dubnu zavaleni prací, v Asýrii teprve slaví nový rok zvaný Rish Nissanu. Stejně tak je tomu i v Thajsku, Bangladéši či Indii. 

Díky časovému posunu na naší zeměkouli neslaví příchod nového roku všechny státy ve stejný čas. Jako úplně první na planetě vstupují do nového roku tichomořské ostrovní státy Samoa a Tokelau, kdy Samoa dokonce kvůli časovému posunu přešla ze čtvrtka rovnou do soboty! Díky tomu se z posledního místa dostala rovnou na první, co se času slavení týče. Jejich oslavy začínají jedenáct hodin dopoledne našeho času (SEČ). Po pár hodinách se přidávají i další, jako Peking, Nový Zéland a následně Austrálie.

Oslavy po celém světě - probíhají v jinou hodinu a jinak. Zdroj: sxc.hu

Oslavy po celém světě – probíhají v jinou hodinu a jinak. Zdroj: sxc.hu

I když většina zemí používá Gregoriánský kalendář, jsou tu i výjimky.  Například Rusko, Jeruzalém či Srbsko slaví nový rok až 14. ledna, jelikož používají Juliánský kalendář.

Po Austrálii se již můžeme s oslavami přesunout do části Ruskanásledně dál do Evropy. Oslavy pokračují v Polsku, NěmeckuČeské republice přesně o půlnoci. Kolem jedné hodiny ranní se do oslav pouští například Francie a následně americký kontinent, kde obyvatelé Brazílie slaví na plážích Rio de Janeira a v USA na světoznámé Times Square.

Jak jednotlivé ceremoniály oslav vypadají?

Jiný stát jiný mrav a jiná tradice. Například v Sydney pořádali přehlídku světel, v Číně poslední sekundy odcházejícího roku promítali na šest set let starý chrám nebes a v Moskvě sledovali hodiny na Spasské věži.  Pojďme se ještě podívat, jak vypadá ohňostroj ve světě!

Dubaj – oslavy v roce 2012

Londýn – záznam z roku 2011

Sydney – finále ohňostrojů z roku 2011

Oslavili jste někdy příchod nového roku jinde, než ve vaší rodné zemi? 

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář