Na pivo s Valdštejnem

Divadlo Kultura / 6.5.2014

Prahu navštívil neotřelý spolek Geisslers Hofcomoedianten a představil svou novou hru o Albrechtu z Valdštejna.

Divadelní společnost mladých profesionálních umělců Geisslers Hofcomoedianten navazuje na třísetletou tradici divadla v Kuksu. Zaměřují se na barokní kulturní dědictví naší země, rekonstruují barokní texty, přičemž musí často sáhnout i k vědeckému bádání v pramenech. Hrají převážně v létě právě na zámku Kuks či účinkují v rámci divadelních festivalů.

Spolu s rostoucím úspěchem (nominace na inscenaci roku 2010 a 2011 v anketě Divadelních novin) rozšiřují svůj repertoár také o jedno představení za divadelní sezónu. Valdštejn je tou letošní hrou, kterou předvedli na Malé scéně ABC.

Byl to muž posedlý démonickou silou, vrhající se s dravou rozkoší do rvaček a soubojů a divokého zápolení, muž osamělý a odcizený svému prostředí. (Zdeněk Kalista, převzato z programu představení)

Albrecht z Valdštejna, známý také prostě jako Valdštejn, rodák z Heřmanic, které sousedí s Kuksem, je svéráznou osobností českých dějin. Jedněmi obdivovaný, jinými zatracovaný. Jeho skutečný obraz je za takřka půl století zamlžen spoustou nepravdivých či zkreslených informací. Geisslers Hofcomoedianten se tomuto nižšímu šlechtici, který se postupně vypracoval na jednoho z nejgeniálnějších vojevůdců všech dob a sám si byl schopný vydržovat armádu, pokoušejí porozumět.

Veliká, ale i tragická postava klečícího Valdštejna. Zdroj: archiv Geisslers Hofcomoedianten

Veliká, ale i tragická postava klečícího Valdštejna. Zdroj: Marianna Borecká

Moc dobře ovšem vědí, že chtějí-li vyprávět silný příběh, musí tak učinit odlehčenou formou. Scénář pracuje se dvěma rovinami vyprávění – reálnou historickou a zcela smyšlenou, která slouží za parodizující paralelu té první. Pro přecházení mezi nimi byl vytvořen hravý systém v podobě prázdných zlatých rámů, které slouží za vstupní okénko historických promluv. Každé postavě náleží její vlastní rám.

Tak se dělá product placement!

Scéna nás tedy přivádí do vesnické hospody, kde se u stolu na slaměných sedačkách schází skupina štamgastů hojně popíjejících lahodné pivo značky, která zároveň sponzoruje představení. Jak vtipně byl tento fakt zakomponován do děje, by mohli chodit studovat všichni pracovníci PP! Jedná se sice o reklamu, nikdo jí však nebude uražen.

V hospodě se prolívaly litry výtečného piva. Zdroj: foto Marianna Borecká

V hospodě se prolívaly litry výtečného piva. Zdroj: Marianna Borecká

Je doba masopustu a není náhodou, že Albrecht z Valdštejna byl právě o masopustu zavražděn. Do krčmy přichází cizinec jménem Valdštejn (Martin Bohadlo) a od tohoto okamžiku se začíná vyprávět jeho příběh. Zatímco se hospodští hosté baví a tancují s plavovlasou cizinkou, dovídá se divák, že Habsburskou monarchii zachvátil švédský nepřítel. Valdštejn přispěchá císaři (Alena Bazalová) na pomoc, plavovlasou Švédku zkrotí a zachrání tak Čechy od dalšího švédského rabování. A takto funguje celé představení.

Hospodsko-šarvátkové politikum

Inscenace Valdštejn hýří obrazotvorností a pohrává si s jazykem. Chvíli je barokně košatý, pak zase sklouzne k hospodské důvěrnosti. Herci předvádí svůj talent jak herecký, tak pohybový a pěvecký. V jednom okamžiku rozesmějí celé publikum a vzápětí mu naženou husí kůži.

Herci se svými ,,okýnky" v závěrečné scéně. Zdroj: fofo Marianna Borecká

Herci se svými ,,okýnky“ v závěrečné scéně. Zdroj: Marianna Borecká

Za šedesát pět minut dokáže soubor vypovědět život Valdštejnův i s jeho tragickým koncem. Spousta jeho společníků se k němu otočí zády. Jediný jeho skutečný přítel (Vladimír Polívka) ho doprovodí i na onen svět. Tato dvojice postav, Valdštejn a jeho přítel, jsou od ostatních odlišeni tak, že jejich rám, skrze nějž promlouvají, je zdobnější a masivnější.

Valdštejn je po všech stránkách povedená hra, kvalitní divadelní řemeslo i s něčím navíc. Vyplatí se společnost Geisslers Hofcomoedianten zařadit do svého repertoáru a navštívit nějaké z jejich představení. Hostují po celé České republice a od 19. do 23. srpna je můžete spatřit přímo v Kuksu v rámci festivalu Theatrum Kuks 2014. Stojí to za to!

Inscenace: Valdštejn
Autor: Petr Hašek (s použitím motivů z textů Josefa Boučka a Henryho Glapthorna)
Divadlo: Geisslers Hofcomoedianten
Premiéra: 20. dubna 2014, Malá scéna ABC
Režie: Petr Hašek
Herecké obsazení: Martin Bohadlo, Vladimír Polívka, Václav Chalupa, Bartoloměj Veselý, Dominik Linka, Aleš Pospíšil, Alena Bazalová, Kristýna Šrolová

Zdroj perexové fotografie: promo foto Pavel Matoušek

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář